Reklama

Niedziela w Warszawie

On ciągle tu jest

Dawne mieszkanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na plebanii kościoła św. Stanisława Kostki jest skarbnicą dla wszystkich, chcących lepiej poznać życie kapelana „Solidarności”.

Niedziela warszawska 42/2022, str. V

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum PK

Dzięki „Szkole Letniej” młodzież może zgłębiać życie i nauczanie bł. ks. Jerzego

Dzięki „Szkole Letniej” młodzież może zgłębiać życie i nauczanie bł. ks. Jerzego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dwóch pokojach na pierwszym piętrze mieści się Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obecnie jest to jedno z najlepiej opisanych, uporządkowanych i zdigitalizowanych archiwów poświęconych bł. ks. Jerzemu na świecie.

Swoimi początkami sięga dokumentacji Kościelnej Służby Informacyjnej (KSI), powołanej po śmierci ks. Popiełuszki przez ks. prał. Teofila Boguckiego, ówczesnego proboszcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ks. Bogucki widział, że jest ogromny ruch przy grobie ks. Jerzego, którego osoba cieszyła się coraz większym kultem. Poprosił, aby powstała grupa opisująca wszystko, co się tutaj dzieje – mówi Niedzieli Katarzyna Soborak, współzałożycielka KSI oraz późniejsza założycielka i kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego.

W 1994 r. przedstawiono materiał o rosnącym kulcie męczennika kard. J. Glempowi, który podkreślił, że stanowi to przyczynek do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Rozpoczął się on na szczeblu diecezjalnym w 1997 r. W tym czasie żoliborskie archiwum powiększało się. Po beatyfikacji w 2010 r. pojawiła się myśl o utworzeniu specjalnego ośrodka, czuwającego nad dziedzictwem ks. Jerzego. Został on powołany w 2011 r.

Trzy lata temu zakończyła się digitalizacja przechowywanych tu archiwaliów. To około 100 tys. stron dokumentów i 5 tys. zdjęć. Są także materiały audio i wideo.

Reklama

– Większość dokumentów to informacje o kulcie ks. Jerzego, a także o jego osobie i życiu – zaznacza Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki i dodaje: – Po ich zdigitalizowaniu można już przystępować o wiele swobodniej do badań naukowych.

Ośrodek przyciąga nie tylko naukowców. Stałymi gośćmi są również ludzie młodzi, dla których bł. ks. Jerzy – choć nie poznali go osobiście – jest kimś ważnym. Z myślą o licealistach organizowana jest od dwóch lat „Szkoła Letnia”, na którą przyjeżdża młodzież i nauczyciele z całej Polski.

– Pracujemy z nimi, tworzymy wspólnie środowisko. W czasie spotkań mamy mnóstwo wzruszeń, przychodzą do nas coraz to nowi młodzi ludzie w wieku kilkunastu lat, którzy się przywiązują i utrzymują później z nami kontakt. To dla nas największa nagroda – podkreśla Kęska.

Ośrodek realizuje także inne projekty. Przygotowuje m. in. do publikacji w Internecie nagrania świadków życia bł. ks. Jerzego, a także naukowo opracowuje jego nieznane dotąd wypowiedzi.

– Rzucą one nowe światło na osobę ks. Jerzego. Nie zmienią jego wizerunku, ale go uszczegółowią i pogłębią – wskazuje Kęska. Efekty prac ukażą się niebawem w postaci obszernej książki.

38. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego:

16 października, godz. 19.00 (Amicus) – spektakl Pokonać piekło w wykonaniu teatru „Nie teraz”.

18 października, godz. 19.00 (Amicus) – wieczór świadków życia ks. Jerzego.

19 października, godz. 18.00 (kościół św. Stanisława Kostki) – uroczysta Msza św. w rocznicę śmierci.

30 października, godz. 19.00 (kościół św. Stanisława Kostki) – wspólny śpiew pieśni śpiewanych w czasie Mszy św. za Ojczyznę w stanie wojennym.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Śmigiel: Bł. ks. Popiełuszko był sprawiedliwym pośród niesprawiedliwych

- Uderzony nie uderzył, okłamywany nie okłamał, a zdradzany nie zdradził – tak o bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas obchodów 35. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Sięgamy głębiej, patrzymy dalej... 100 lat „Niedzieli”

2026-06-24 14:11

[ TEMATY ]

100‑lecie

100‑lecie "Niedzieli"

Niedziela TV

Tygodnik Katolicki „Niedziela” w bieżącym roku obchodzi setny jubileusz istnienia. Przypominamy najważniejsze wydarzenia i postaci związane z jego historią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję