Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Posłannicy pokoju

Potrzeba żyć pokojem, potrzeba szukać pokoju, potrzeba głoszenia pokoju Bożego, który nie ogranicza się tylko do utrzymywania stanu braku albo jej czasowego zawieszenia – mówił bp Roman Pindel w kościele św. Józefa Robotnika w Oświęcimiu z okazji 25-lecia konsekracji kościoła nazywanego świątynią pokoju.

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Oświęcim

Robert Karp

Msza św. dziękczynna w świątyni pokoju

Msza św. dziękczynna w świątyni pokoju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całodzienną adorację 5 października zwieńczyła Msza św. jubileuszowa, której przewodniczył bp Roman Pindel w koncelebrze z kapłanami posługującymi kiedyś i obecnie w parafii oraz księżmi z dekanatu oświęcimskiego. – Przez konsekrację kościoła parafia w pewnym sensie rodzi się na nowo i zostaje wezwana przez Pana do nowego zrywu życiowego chrześcijańskiego świadectwa. Modlimy się, by Pan udzielał nam wszelkiej łaski Bożej w budowaniu Kościoła żywego w tych czasach, które są dla nas wszystkich wyzwaniem. Obyśmy byli żywymi kamieniami tej świątyni, którą jest Chrystus – powiedział proboszcz i dziekan ks. Fryderyk Tarabuła. Msza św. stała się okazją do dziękczynienia za wszystkich, którzy przyczynili się do powstania świątyni i jej funkcjonowania, oraz do upamiętnienia 3. rocznicy śmierci budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza ks. prał. Krzysztofa Strauba. Pamiętano również o śp. ks. Jacku Wieczorkiewiczu.

Reklama

– Każda wspólnota tworząca parafię ma swoją charakterystykę i drogę. Warto, by powracać z pewnym zamysłem do unikalnego tytułu „Świątynia pokoju”, ale też do właściwego chrześcijańskiego rozumienia pokoju – powiedział w kazaniu bp Roman Pindel. Zauważył, że przerwa w wojnie nie jest pokojem, i zachęcił, by sięgnąć do Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”, w której poświęcono wiele uwagi temu, co tak bardzo potrzebne jest w świecie po II wojnie światowej. Odwołując się do czytanego fragmentu z Listu do Galatów, który traktował o niepokoju i rozłamie, zachęcił, by to pomagało wiernym przeżywać wiarę w jedności, pokoju sumienia, w pokoju w domach i wspólnocie parafialnej. Zaprosił wiernych, by wnosili wszędzie pokój Chrystusowy, także poza swoją rodziną i wspólnotą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świętowanie wpisał się również koncert (1 października) „Droga, życie, miłość. Przez tę ziemię przeszedł Pan” skomponowany przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Przed koncertem członkini zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas z radnym województwa Rafałem Kosowskim przekazała na ręce ks. Fryderyka Tarabuły srebrny Medal Polonia Minor z okazji jubileuszu 25-lecia konsekracji kościoła.

9 października po Mszy św wieczornej odbył się w kościele wieczór poezji maryjnej. Wiersze recytowały Bernadeta Krawiec i Izabela Zubko, autorki tomika „Maryjne zakątki”.

Historia parafii sięga lat 80. XX w., kiedy kard. Franciszek Macharski podjął decyzję o budowie nowego kościoła na osiedlu Zasole. Nawiązano wówczas współpracę z Włochami, którzy chcieli wznieść świątynię w darze dla rodzinnej diecezji papieża Jana Pawła II. Wybudowano tu kościół wg projektu profesorów Antonio Marii Michettiego i Angelo Molfetty jako pomnik poświęcony pamięci 40 tys. Włochów wywiezionych podczas II wojny światowej do hitlerowskich obozów zagłady. Do tego nawiązuje oryginalne wnętrze budynku, np. ściany z malowidłami ukazującymi sceny z obozów. Kościół pw. św. Józefa Robotnika konsekrował 5 października 1997 r. przewodniczący episkopatu Włoch i wikariusz Ojca Świętego na diecezję rzymską kard. Camillo Ruini. W 2011 r. biskup Tadeusz Rakoczy dekretem nadał mu tytuł „Świątyni Pokoju”. „Ten tytuł ma stać się znakiem i miejscem hołdu dla pamięci ofiar nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, a także przejawem nadziei, że ich ofiara nie poszła na marne. Niech w tej świątyni będzie zawsze głoszone orędzie pokoju” – pisał biskup w dekrecie. Parafia stara się propagować na różne sposoby ideę posłannictwa pokojowego. Realizuje też liczne przedsięwzięcia artystyczne.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt wandalizmu w Poniedziałek Wielkanocny. Zniszczono okna kościoła i plebanii

[ TEMATY ]

Oświęcim

zniszczenia

akt wandalizmu

KPP Oświęcim/oswiecim.naszemiasto.pl

Policjanci zatrzymali 23-latka, który w poniedziałek uszkodził drzwi i okna w kościele oraz na plebanii jednej z oświęcimskich parafii – poinformowała rzecznik tamtejszej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. Mężczyźnie grozi kara pięciu lat więzienia.

Rzecznik policji przekazała, że mężczyzna wtargnął na teren parafii w wielkanocny poniedziałek rano. Był agresywny. Uszkodził drzwi wejściowe oraz kilka okien w budynkach kościoła oraz plebanii.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję