Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rocznicę stanu wojennego

Wielka modlitwa za ojczyznę, udzielenie schronienia ludziom Solidarności, drukowanie pierwszych ulotek i pomoc internowanym – to tylko niektóre fakty z pierwszych dni stanu wojennego na Jasnej Górze. W 41. rocznicę tych tragicznych wydarzeń paulini i pielgrzymi prosić będą za Polskę i wyrażać pamięć o ofiarach. Od pierwszych chwil stanu wojennego do Matki Bożej Częstochowskiej przybywali ludzie Solidarności, szukając tu schronienia i nadziei. Jasna Góra w bardzo konkretny sposób pomagała represjonowanym. Na początku stanu wojennego najbardziej poszukiwani działacze znaleźli schronienie w jasnogórskiej wieży; dzięki temu uniknęli pierwszej fali aresztowań.

Nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego (14 grudnia) paulini sprawowali specjalną Mszę św. w intencji ojczyzny o godz. 17.30. Choć później została zmieniona godzina jej celebrowania – na 15.30, to właśnie na początek stanu wojennego datuje się rozpoczęcie codziennych Mszy św. w intencji ojczyzny w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszych dniach stanu wojennego opozycjoniści zredagowali na Jasnej Górze swoją pierwszą podziemną ulotkę. Była nią modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych. Na Jasnej Górze zgromadzonych jest wiele pamiątek tamtych tragicznych dni.

Specjalny pokaz filmu

Reklama

Siła jest w jedności narodu i tego uczył nas kard. Stefan Wyszyński. Ten człowiek pojednania byłby i dzisiaj bardzo potrzebny w naszym podzielonym społeczeństwie – powiedział Michał Kondrat, reżyser filmu Prorok. Specjalny pokaz obrazu o błogosławionym prymasie i jego walce o godność i prawa Polaków w okresie terroru komunistycznego odbył się na Jasnej Górze. Spotkanie z reżyserem i projekcja filmu miały miejsce w symbolicznym i wymownym bastionie św. Barbary, gdzie upamiętniona jest „Golgota Wschodu” i gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania.

Wśród gości pokazu była Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia księdza kardynała. Jak wyznała po projekcji, film poruszył wiele strun w jej sercu, wywołał wspomnień. Z wdzięcznością mówiła o determinacji reżysera w dążeniach do powstania tego obrazu. Organizatorami pokazu były m.in. Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest bł. Stefan Wyszyński. Kadry do filmu Prorok powstawały też w sanktuarium – tu kręcone były sceny milenijne, czyli z 1966 r.

Misterium trwania. Spotkania Jasnogórskie

Z udziałem m.in. historyków i świadka życia prymasa Wyszyńskiego w sanktuarium odbyła się konferencja o dziedzictwie Jasnej Góry. Kanwą Spotkań Jasnogórskich była książka o takim tytule, o której napisanie na 600-lecie obecności obrazu Maryi na Jasnej Górze kard. Wyszyński poprosił znanego pisarza Jana Dobraczyńskiego. Prymas podkreślał, że nie chodzi jedynie o opisanie dziejów obrazu, ale o przekazanie mocy jego oddziaływania na duchową formację Polaków, o wniknięcie w „misterium trwania Pani Jasnogórskiej”. Przypominał, że „gdyby zamarła w nas cześć do Matki Bożej, gdybyśmy dali Ją sobie wyrwać, byłaby to śmierć ducha narodu”.

Reklama

Profesor Paweł Skibiński z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej podkreślił, że dla kard. Wyszyńskiego jasnogórski obraz był przede wszystkim spoiwem dziedzictwa duchowego wiernych w Polsce z Kościołem powszechnym. Prymas pokazywał, że „Kościół wcielony został w życie narodu”, a znakiem tego jest wizerunek Maryi.

Potrzeba pielęgnowania dziedzictwa pokoleń i odpowiadania na wyzwania czasu, o czym mówił już kard. Wyszyński, nowa ewangelizacja i docieranie z Dobrą Nowiną do serc także tych, którzy stracili sens życia – to zadania na dziś również dla Jasnej Góry, na które wskazał przeor klasztoru o. Samuel Pacholski.

Jasnogórski flesz

• 13 grudnia – Msza św. za ojczyznę w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego;

• 16-24 grudnia – nowenna do Dzieciątka Jezus – Msza św. o godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej;

• 17 grudnia – trzeci (ostatni) koncert w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych;

• 17-18 grudnia – spotkanie opłatkowe paulińskich kleryków i ich rodzin.

2022-12-07 08:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5. Diecezjalne Czuwanie przed obliczem Maryi

Modlitwa nocą jest naśladowaniem modlitwy Pana Jezusa, który nieraz całą noc spędzał na modlitwie. Jest też nawiązaniem do czuwania Maryi z Józefem przy swoim nowo narodzonym Dziecięciu. Siódmy już wiek czuwa Czarna Madonna nad swoim ludem na Jasnej Górze. My w Apelu Jasnogórskim codziennie o 21 zapewniamy Maryję słowami: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. W sierpniu przedstawiciele naszej diecezji słowa te traktują dosłownie i całą noc czuwają z Maryją, przywożąc przed Jej oblicze sprawy, którymi żyją ludzie w Beskidach - podkreślał bp Tadeusz Rakoczy, zachęcając diecezjan do uczestnictwa w tej pielgrzymce. Wierni już piąty raz odpowiedzieli na zachętę Biskupa i z diecezji wyruszyły pielgrzymki autokarowe do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

W KL Ravensbrück zginęło blisko 40 tys. Polek. Dziś trudno znaleźć tam cokolwiek po polsku

2026-06-22 06:47

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Piotr Myśliński

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.

Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję