Reklama

Niedziela Przemyska

Wielki jubileusz

Przed 700 laty jacyś ludzie przynieśli tutaj pochodnię wiary i na ziemi jarosławskiej zaczęli głosić Ewangelię, budzić wiarę w Chrystusa – powiedział ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała w Jarosławiu.

Niedziela przemyska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum parafii

Otwarcie drzwi jubileuszowych

Otwarcie drzwi jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed setkami lat na jarosławskiej ziemi zapłonął ogień wiary, który przez wieki owocował wielkimi dziełami, słowami Ewangelii, które przekazywane z pokolenia na pokolenie budowały wspólnotę. Dziś ta wspólnota wiary staje z pieśnią dziękczynienia, a zarazem z odpowiedzialnością, aby nic z tego dziedzictwa nie utracić i pielęgnować to, co w darze zostawili potomni. – Otwierając rok jubileuszowy, chcemy z jednej strony ukazać tę prawdę, że przed 700 laty jacyś ludzie przynieśli tutaj pochodnię wiary i na ziemi jarosławskiej zaczęli głosić Ewangelię, budzić wiarę w Chrystusa, a ukoronowaniem tego etapu było powołanie parafii w 1323 r. przez biskupa lubuskiego Stefana – powiedział ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała w Jarosławiu. – Ta data przynagla nas, abyśmy przeżywali rok jubileuszowy, który ma na celu dziękczynienie Panu Bogu za dar wiary, która trwa już od 700 lat – podkreślił. Rok jubileuszowy w parafii Bożego Ciała odbędzie się pod hasłem: „Ja jestem dobrym pasterzem. Owce znają mój głos i idą za mną”.

Na głos dzwonu

Pierwszy kościół w Jarosławiu, pod wezwaniem św. Mikołaja, wybudowano na dzisiejszym terenie Opactwa. Kolejną świątynią parafialną była kolegiata Wszystkich Świętych na rynku, naprzeciwko ratusza. Z jubileuszem związane jest także 500-lecie kolegiaty jarosławskiej powołanej na rzecz głoszenia Ewangelii okolicznym miejscowościom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwszym etapem obchodów było uroczyste otwarcie drzwi jubileuszowych. Wierni, którzy stali na placu kościelnym, oraz asysta, kapłani i abp Józef Michalik, którzy stali przed drzwiami, mieli świadomość brzemienia odpowiedzialności, która na nich spoczywa, aby nieść dalej dziedzictwo wiary minionych wieków. Następnie zapłonęła świeca jubileuszowa, symbol Chrystusa, który mówi o sobie: „Jestem światłością świata, kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności” (por. J 8,12). Od świecy jubileuszowej zapalono kolejne świecie, symbol powstających parafii, które zostały wydzielone z parafii kolegiackiej. Do 1971 r. w mieście istniała tylko jedna parafia i dopiero od tamtego czasu zaczęły powstawać nowe parafie. W sumie takich „parafii córek” powstało aż 48 w mieście i w okolicach.

Następnie całe zgromadzenie przeszło do świątyni. Tam odśpiewano I nieszpory Adwentu, a następnie celebrowano Mszę św., która zainicjowała jubileusz. We wspólnym świętowaniu wzięli udział wierni i duszpasterze z całego miasta. Jak zaznacza ks. Marian Bocho, intencją organizatorów było włączenie całego miasta do świętowania, ponieważ przed wiekami głoszona Ewangelia dotarła do wszystkich mieszkańców. W homilii emerytowany metropolita przemyski abp Józef Michalik zarysował kontekst historyczny czasów, w których powstawała pierwsza parafia w Jarosławiu. Zaznaczył, że były to ciężkie i trudne czasy. Dodał, że w tych czasach pojawiali się także ludzie, którymi kierował Pan Bóg w powstaniu nowych dzieł. – Jarosław ma taką cechę, że w powstawaniu dobrych dzieł mają wielki udział kobiety. Pierwszą fundację jezuitów założyła Zofia z Odrowążów, tych samych, z których pochodzili święci. Fundacja kapituły kolegiackiej w 1523 r. odbyła się dzięki staraniom Jadwigi z Wawrzyszyna, wdowy po Spytku III Jarosławskim i ich córek Anny i Magdaleny – zauważył kaznodzieja. I dodał: – Dziś patrzę też z nadzieją, bo Jarosław ma pewną dynamikę. Słyszeliśmy przed chwilą, że powstaje nowa parafia. To będzie pierwszy kościół w Polsce poświęcony w tych latach Dobremu Łotrowi – powiedział arcybiskup.

Reklama

Zauważalnym akcentem jedności całego miasta w przeżywaniu tego jubileuszu były dzwony wszystkich miejskich parafii, które tubalnymi dźwiękami obwieszczały na samym początku rozpoczęcie roku jubileuszowego.

W drodze do jubileuszu

Przygotowania do jubileuszu miały charakter zarazem duchowy, jak i materialny. Te pierwsze trwały 10 lat. Każdego roku rozważano jedno przykazanie Boże przez artykuły publikowane na łamach parafialnej gazetki W cieniu kolegiaty. Natomiast przez ostatnie dziewięć miesięcy odbywała się nowenna przed uroczystością otwarcia roku jubileuszowego. W tych rozważaniach podkreślano znaczenie parafii, znaczenie życia wiarą. Zapraszani goście przybliżali tę tematykę, a także mówili o znaczeniu właściwego przeżywania jubileuszu.

Materialne przygotowania to natomiast renowacja polichromii kolegiaty, która trwa już od kilku lat i przywraca świetność świątyni. Drugim materialnym dziełem, które przygotowuje do jubileuszu, jest powołanie Muzeum 700-lecia im. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy parafii Bożego Ciała w Jarosławiu. Nazwa muzeum jest związana z pierwszym tytułem kościoła kolegiackiego. Kosztowało to wiele pracy. Przygotowanie podziemi kolegiaty wymagało wywiezienia mnóstwa ziemi. Wysiłek się opłacał, gdyż teraz wszystkie eksponaty i zabytki można pokazać szerszemu gronu zwiedzających.

Trzeci element tej wdzięczności, który także będzie miał charakter materialny, to nowy kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza i Dobrego Łotra na nowym mieście, budowany tam, gdzie powstają nowe osiedla. – To takie wotum wdzięczności za 700 lat obecności światła Ewangelii na jarosławskiej ziemi. Chcemy, by ten jubileusz posłużył do przekazania pokoleniom, które po nas idą, jaśniejącego oblicza Chrystusa – podsumował ks. Marian Bocho.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Bogu i ojczyźnie

Niedziela przemyska 42/2025, str. III

[ TEMATY ]

Jarosław

UM Jarosław

Część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek

Część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek

W tym roku przypada wyjątkowa rocznica – 150-lecie istnienia Klasztoru i Szkoły Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 5 października, gromadząc społeczność szkolną, siostry zakonne, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół tego miejsca, którzy przez półtora wieku pełnili ważną rolę duchową, edukacyjną i patriotyczną.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję