Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Duma Grodźca

Powiedzieć, że kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Będzinie – Grodźcu odzyskuje dawny blask, to nic nie powiedzieć. Świątynia, remontowana już od kilku lat, staje się piękna, jak nigdy dotąd.

Niedziela sosnowiecka 50/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Lorenc /Niedziela

Biskup Grzegorz Kaszak poświęca tabernakulum

Biskup Grzegorz Kaszak poświęca tabernakulum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakby na potwierdzenie tych słów, 25 listopada, podczas Mszy św. odpustowej bp Grzegorz Kaszak poświęcił dwa odrestaurowane ołtarze i obrazy oraz odnowione i zmienione tabernakulum. Udzielił także sakramentu bierzmowania 72 młodym ludziom. Wspólnie z pasterzem diecezji sosnowieckiej Eucharystię sprawowali ks. Józef Stemplewski i ks. Piotr Hernoga.

Patronka to dar

– Wielkim darem naszych przodków zakładających wspólnotę i budujących świątynię był wybór na patronkę św. Katarzyny Aleksandryjskiej – dziewicy i męczennicy, którą czcimy w obrazie w głównym ołtarzu. Jakie to wielkie szczęście, że w dniu jej odpustu przybywa do naszej wspólnoty bp Grzegorz Kaszak, aby polecić parafię przez jej wstawiennictwo dobremu Bogu. Nasza świątynia przez 700 lat była miejscem żarliwej modlitwy i czci oddawanej nie tylko św. Katarzynie, ale wielu innym świętym. Dlatego wyrażam ogromną radość z faktu poświęcenia przez bp Grzegorza dwóch odnowionych, bocznych ołtarzy, które kiedyś stały w prezbiterium – powiedział ks. Piotr Pilśniak, proboszcz parafii w Będzinie – Grodźcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Byli tu rolnicy, górnicy...

Reklama

Biskup sosnowiecki poświęcił także obrazy świętych – św. Katarzyny, której pierwotny obraz znajdował się w jednym z ołtarzy, św. Izydora Oracza, patrona rolników, gdyż kiedyś Grodziec był terenem rolniczym, jak również wizerunek św. Barbary, która była związana z Grodźcem przez nieczynną już dzisiaj kopalnię węgla kamiennego. – Niech oddawanie czci tym świętym będzie dla nas prośbą do Boga skierowaną o błogosławieństwo. Niech nasza modlitwa skierowana dzisiaj do Boga wyjedna wam, droga młodzieży, wierność Jezusowi Chrystusowi do końca waszego życia – powiedział ksiądz proboszcz.

Odnalezione tabernakulum

Najważniejszym miejscem w każdej świątyni jest tabernakulum. Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił – jak to określił ks. Piotr Pilśniak – stare i nowe tabernakulum. – Po Soborze Watykańskim II barokowe tabernakulum zostało zdjęte z ołtarza. Nowe przepisy liturgiczne wymagają innego typu tabernakulum. Trzy lata temu przy remoncie naszej świątyni odnalazłem to stare barokowe tabernakulum. Udało się je odrestaurować i od dzisiaj Pan Jezus będzie gościł w starym i nowym domu – wyjaśnił ks. Piotr.

Nasze dziedzictwo

Biskup Grzegorz Kaszak nie krył uznania dla przeprowadzonych prac. – Z całego serca gratuluję, wyrażam mój podziw i wielkie uznanie dla tego, czego dokonaliście. Ołtarze i obrazy należą do naszego dziedzictwa narodowego i kultury. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący, czy niewierzący, stanowią skarby narodowe. Wy o te skarby zadbaliście, przyczyniając się do ich renowacji, by nadać im dawny blask. Serdecznie dziękuję za to, że uratowaliście te dzieła sztuki. Świątynia, dzięki wysiłkowi księdza proboszcza, a także waszemu wielkiemu oddaniu – drodzy wierni – dzięki waszemu wsparciu finansowemu i modlitewnemu, z każdym dniem pięknieje. I to jest powód do dumy – podkreślił biskup sosnowiecki.

2022-12-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierciańska Królowa

Niedziela częstochowska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

prezentacja parafii

Archiwum KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Kościół zbudowano w tej części Zawiercia, w której mieszkało wielu pracowników huty

Kościół zbudowano w tej części Zawiercia, w której mieszkało wielu pracowników huty

Jesteśmy szczęśliwi, że Opatrzność dała nam tę Patronkę. Wyraża się to w czci, jaką parafianie otaczają obraz Matki Bożej umieszczony w bocznej kaplicy kościoła.

Staramy się, aby nie brakowało odniesień do Tej, która uczy kroczenia drogami wiary – mówi proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu ks. Jacek Reczek.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję