Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

#WSZYSCY ZA JEDNEGO 2023

Szósta inicjatywa szczególnej modlitwy za papieża Franciszka przed rocznicą jego wyboru na Stolicę Apostolską – „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” kolejny raz rozpoczęła się na Jasnej Górze. Tutaj każdego dnia – i nie ma drugiego takiego miejsca na świecie – zanoszone są błagania za Piotra naszych czasów podczas sprawowanej w jego intencji Mszy św.

Częstochowskie sanktuarium to dla obecnego Ojca Świętego ważne miejsce zawierzenia. Podążając śladami poprzedników, przybył tu w 2016 r. Powiedział wtedy m.in.: „Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Widocznym znakiem jego pielgrzymki i miłości do Maryi Jasnogórskiej jest ofiarowana wtedy złota róża, wyeksponowana w nastawie ołtarza Matki Bożej Jasnogórskiej. Róża to niejedyne wotum złożone przez Franciszka. Ofiarował też m.in. kielich mszalny i kryształowy różaniec.

Doceniając rolę Jasnej Góry jako sanktuarium maryjnego, Ojciec Święty już kilka razy włączył je do ogólnoświatowych modlitw przez tzw. telemosty i zapewniał o łączności z przybywającymi tu pielgrzymami.

Reklama

Także klasztor Ojców Paulinów odpowiada na wezwania papieża do błagania w konkretnych intencjach Kościoła. W 2021 r. Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej przez cały maj była miejscem modlitwy na szlaku różańcowego maratonu o ustanie COVID-19, a w maju 2022 r. – o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie.

Szczególna modlitwa za papieża Franciszka będzie trwać na Jasnej Górze nie tylko w niedzielę 12 marca w ramach inicjatywy #WSZYSCY ZA JEDNEGO, ale również 13 marca – w 10. rocznicę wyboru kard. Jorge Mario Bergoglia na Stolicę Piotrową oraz 19 marca – w dniu inauguracji pontyfikatu.

Nie zaraz, tylko teraz

Słowa papieża Franciszka: „Wy jesteście Bożym teraz!”, są ciągle aktualne, co potwierdzają maturzyści, którzy w nowym roku kalendarzowym kontynuują pielgrzymowanie na Jasną Górę przed jednym z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Przybywają grupy diecezjalne, ale też mniejsze – szkolne.

– Przez wieki przed tym Obrazem stawali rodzice, małżonkowie, chorzy, osoby duchowne i świeckie, młodzież, całe wspólnoty i pojedyncze osoby. Dzisiaj i my chcemy wejść w nurt pielgrzymi tego zawierzenia jako maturzyści i chcemy zawierzyć Bogu przez Maryję czas egzaminów. Razem z Nią patrzymy też w naszą przyszłość, aby odkryć swoje życiowe powołanie i znaleźć tutaj siłę i odwagę do jego realizacji – powiedział do młodych diec. gliwickiej bp Andrzej Iwanecki.

Maturzyści w modlitwie pamiętają o Ukraińcach, a szczególnie o swoich rówieśnikach. – Chcemy wspierać modlitwą tych, którzy walczą, i tych, którzy musieli opuścić swój kraj. W tym momencie tylko tyle możemy. Pragniemy, żeby nastał pokój na świecie – podkreśliła Natalia z I LO im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

Reklama

Jak podkreślają katecheci i wychowawcy, pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę mają znaczenie nie tylko religijne. Dzięki nim młodzież poznaje historię, tradycję i dziedzictwo narodowe. Wielu z młodych właśnie z okazji przedmaturalnego wyjazdu jest tutaj po raz pierwszy.

Jasnogórski flesz

• 13 marca – 10. rocznica wyboru kard. Bergoglia na papieża; uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego; pielgrzymka maturzystów arch. gnieźnieńskiej;

• 16 marca – pielgrzymka maturzystów diec. sosnowieckiej; koncert poświęcony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu;

• 17 marca – pielgrzymka maturzystów arch. katowickiej i diec. świdnickiej; czuwanie Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego;

• 17-19 marca – Jasnogórskie Dni Skupienia;

• 18 marca – pielgrzymki: obrońców życia człowieka i Ruchu Szensztackiego; kolejne spotkanie z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych.

2023-03-07 14:36

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał paulinów: nasze domy rodzinne są Wieczernikami

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

o. Arnold Chrapkowski

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O tym, że w trudnym czasie pandemii nasze domy rodzinne są Wieczernikami mówił na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w duchowej jedności z współbraćmi w kapłaństwie. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił w homilii, że teraz jest właśnie czas, kiedy możemy mocno zauważyć, że Kościołem jest także nasz dom, nasza rodzina - W tej wyjątkowej i trudnej chwili, w jakiej przyszło nam przeżywać Triduum Paschalne, uświadamiamy sobie, że trzy dary z Wieczernika: Eucharystia, kapłaństwo i służba w miłości tak mocno teraz realizują się w życiu każdego z nas, a nasze domy rodzinne są Wieczernikami.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję