Reklama

Niedziela Lubelska

Astronom Kopernik

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie prezentuje kopię dzieła Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem.

Niedziela lubelska 11/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie

Ireneusz Rolewski na tle kopii

Ireneusz Rolewski na tle kopii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Matejko namalował Mikołaja Kopernika w 1873 r. z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma. Przedstawił twórcę heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego podczas obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Dzieło znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego i do tej pory było często kopiowane. Obraz namalowany przez młodego artystę Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, powstał z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika i docelowo znajdzie się w Parlamencie Europejskim, by w międzynarodowym środowisku popularyzować polskie dziedzictwo kulturowe oraz osiągnięcia polskiej nauki. W drodze do Brukseli był prezentowany w Skierniewicach, a do 25 marca mogą zobaczyć go mieszkańcy Lublina.

Wyjątkowa kopia

Reklama

Obraz Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem został przygotowany zgodnie z zasadami sztuki kopiowania; ma zmieniony wymiar oraz jeden z detali. Wyjątkowa praca, sfinansowana przez miasto Skierniewice oraz Fundację Orlen, to olej na płótnie wykonany techniką popularną w XIX wieku. Pomysł powstania tej konkretnej kopii pojawił się już w 2017 r., kiedy w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywała się akcja „ożywienia” innego dzieła Matejki, Zawieszenia dzwonu Zygmunta. Ireneusz Rolewski wspomina, że wówczas spotkał Włodzimierza Lewandowskiego, fizyka związanego m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W trakcie rozmowy okazało się, że poszukuje on kogoś, kto podejmie się skopiowania obrazu Matejki. Efektem tego spotkania jest właśnie prezentowane dzieło. Skromny artysta jest już w Lublinie znany, bowiem w galerii biblioteki wojewódzkiej zaprezentował kopię Bitwy pod Grunwaldem. W ubiegłym roku monumentalne dzieło zobaczyło ponad 5, 5 tys. osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Interesująca wystawa

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Sławecki ma nadzieję, że w ogłoszonym przez Sejm Roku Mikołaja Kopernika portret astronoma zobaczy wiele osób. Tym bardziej, że wystawę można zwiedzać bezpłatnie, a ubogaca ją ciekawa ekspozycja książek, atlasów nieba i kalendarzy astronomicznych ze zbiorów WBP oraz Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, a także medali, monet i banknotów z kolekcji Zbigniewa Nesterowicza. Dzięki współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w jednej z gablot można zobaczyć spektrometr do badania promieniowania słońca, a także „kreta”, model pierwszego polskiego urządzenia w kosmosie, które sprawdza powierzchnię Marsa. W planach biblioteki jest też zorganizowanie tematycznej konferencji naukowej, której przedsmak dał wykład inauguracyjny Włodzimierza Lewandowskiego pt. „Europejski Program Obserwacji Ziemi COPERNICUS. Wyzwania dla Polski”.

Lubelskie ślady

Gościem wernisażu był abp Stanisław Budzik. Metropolita podzielił się informacją, że dokładnie w 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika będzie sprawował Mszę św. w intencji astronoma w katedrze fromborskiej. Lublin jest bowiem związany z tym wielkim Polakiem przez Jana Baranowskiego, brata biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego. Jan był cenionym astronomem i przyrodnikiem, który jako pierwszy dokonał przekładu dzieła Kopernika De revolutionibus orbium coelestium na język polski. Do połowy XIX wieku było ono dostępne tylko w języku łacińskim. Przekład Baranowskiego zawiera także przedmowę Kopernika, której nie mają wydania norymberskie. Ostatnie 10 lat swojego życia Jan spędził z bratem biskupem w Lublinie. Obaj zmarli w 1879 r. i zostali pochowani we wspólnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Lipowej.

2023-03-07 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Eucharystia i bierzmowanie w szpitalu dziecięcym

W kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie odbyła się dziś uroczysta Eucharystia z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, obchodzonego corocznie 11 lutego. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło dyrekcję szpitala, lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny oraz pacjentów, którzy modlili się o zdrowie, siłę i duchowe wsparcie dla chorych dzieci oraz ich rodzin. Pracownicy Caritas Archidiecezji Lubelskiej wręczyli dzieciom drobne upominki z okazji zbliżającego się święta.

Msza święta była okazją do refleksji nad cierpieniem i nadzieją, a także wyrazem solidarności z chorymi dziećmi oraz wdzięczności wobec społeczności szpitalnej. W homilii abp Stanisław Budzik mówił o znaczeniu empatii, troski oraz duchowego wsparcia, które - w połączeniu z zaawansowaną medycyną - są kluczowe w procesie leczenia.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję