Reklama

Niedziela Sandomierska

Ślubowanie w Prymasówce

Wybraliście interesujący zawód, który będzie waszą wielką przygodą, pasją, a nie tylko pracą i przyniesie wam wiele satysfakcji – powiedział Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Niedziela sandomierska 11/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Archiwum szkoły

Szkoła kształci przyszły personel obsługi pasażerów

Szkoła kształci przyszły personel obsługi pasażerów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zespole Szkół nr 1 im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu, 38 uczniów pierwszych klas o specjalności: technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych złożyło uroczyste ślubowanie.

Pionierzy

Jest to pierwsze ślubowanie klas o profilu klas technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych i zamierzamy je kontynuować w kolejnych rocznikach. To jedna z inicjatyw mających na celu budowanie marki szkoły, zwłaszcza, że mamy się czym chwalić, chociażby wspaniałymi partnerami biznesowymi uczestniczącymi w realizowanym programie. Warto tylko wspomnieć, że opiekunem dydaktycznym z ramienia szkoły wyższej jest Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, ponadto Polska Żegluga Bałtycka S.A. w Kołobrzegu oraz PLL LOT w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawód przyszłości

Są firmy doskonale znane, będące marką samą w sobie – mówił Marcin Pilarski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się w auli szkoły, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie i uczennice złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Natomiast Dariusz Bożek, prezydent miasta wręczył uczniom znaczki z herbem Tarnobrzega oraz przypinki z logo klas. W przemówieniu włodarz miasta pogratulował młodzieży wyboru szkoły z jedyną w Polsce specjalizacją kształcenia w kierunku obsługi pasażerów. – Gratuluję siedmiu lat udanego eksperymentu edukacyjnego i mam nadzieję, że będzie kontynuowany w przyszłości. Dostrzegam bowiem jak pięknie wkomponowujecie się w oczekiwania i potrzeby kraju. Zawód, który będziecie wykonywali ma ogromną przyszłość. Latać z pewnością będziemy i to więcej niż obecnie, pływać także, a i przed koleją są ogromne możliwości rozwoju. Wybraliście interesujący zawód, który będzie waszą wielką przygodą, pasją, a nie tylko pracą i przyniesie wam wiele satysfakcji, także tej finansowej – mówił Dariusz Bożek.

Pedagogiczny eksperyment

Pierwsze klasy o profilu obsługi pasażerskiej pojawiły się w ZS nr 1 w Tarnobrzegu już w 2017 r. Na początku naukę rozpoczęło 12 uczniów, jednak z każdym kolejnym rokiem, liczba ta wzrastała. Dominika Zajczyk, jedna z autorek projektu i nauczyciel języka niemieckiego, powiedziała, że kierunek ten wybiera nie tylko młodzież z miasta czy okolic, ale także z całego kraju, a nawet z zagranicy. Jest on prowadzony jako eksperyment pedagogiczny, a opiekę naukową nad nim sprawuje Lotnicza Akademia Wojskowa z Dęblina. Projekt ma zostać zakończony w 2025 r., jednak szkoła liczy na to, że kierunek ten zostanie wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Warto podkreślić, że w ramach dobrej współpracy tarnobrzeskiej „Prymasówki” z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie, wykładowcy uczelni przeprowadzają szkolenia dla uczniów, takie jak: zajęcia teoretyczne, zajęcia praktyczne na basenie z użyciem tratwy ratowniczej, praktyczne ćwiczenia przeciwpożarowe. W marcu 2018 r. „Prymasówka” zawarła porozumienie o współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Celem podpisanego porozumienia było określenie obszarów współpracy i zasad wspierania szkoły w realizacji eksperymentu pedagogicznego. Polski przewoźnik lotniczy jest zainteresowany kształceniem kadr personelu pokładowego, dlatego zostały zaplanowane dla uczniów szkolenia w siedzibie LOT. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pasażerskiego, szkoła podpisała również porozumienie z Polską Żeglugą Bałtycką S.A. w Kołobrzegu w celu zapewnienia uczniom praktyk na promach pasażerskich pływających po Bałtyku.

2023-03-07 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie św. Józefa

Niedziela sandomierska 13/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Obecnie do Bractwa w parafii przynależy 20 mężczyzn

Obecnie do Bractwa w parafii przynależy 20 mężczyzn

W Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia istnienia Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin.

Centralnym punktem świętowania była uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z ks. prał. Janem Biedroniem, proboszczem parafii i opiekunem duchowym bractwa. Uroczystość zgromadziła członków Bractwa, ich rodziny oraz parafian. Był to czas wspólnej modlitwy, dziękczynienia za ćwierć wieku działalności wspólnoty oraz prośby o dalsze błogosławieństwo dla jej członków i całej parafii. Biskup Nitkiewicz mówił w homilii, że uzdrowienie człowieka niewidomego, o którym opowiada niedzielna Ewangelia, przywołuje inny biblijny obraz – stworzenie pierwszego człowieka, którego Pan Bóg lepi z gliny. Obie te sytuacje ukazują, jak wielką wagę przywiązuje Bóg do każdego z nas. Kaznodzieja porównał to do pracy artysty lub rzemieślnika.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję