Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Spotkanie czcicieli Ojca Pio

Grupy Modlitwy św. Ojca Pio mają być szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej – przypomniał o. Robert Krawiec podczas wielkopostnego dnia skupienia wspólnot.

Niedziela sosnowiecka 11/2023, str. V

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupy szczególnie dbają o formację, modlitwę i rozwój życia duchowego, dlatego nie dziwi, że ich wielkopostny dzień skupienia miał bogaty program. Wydarzenie odbyło się 25 lutego w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Centralnym punktem była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Dzień skupienia miał wymiar międzydiecezjalny. Do Sosnowca przybyło 28 wspólnot z terenu naszej diecezji oraz archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej. Spotkanie przygotował ks. Dariusz Karoń, diecezjalny moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio. W sumie w zebraniu uczestniczyło ponad 300 osób, które przybyły wraz ze swoimi duchowymi opiekunami. Obecny był m.in. ks. Zygmunt Klim, moderator grup z archidiecezji katowickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Następnie konferencję ascetyczną wygłosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent grup. – Grupy Modlitwy św. Ojca Pio to wspólnoty modlitewno-formacyjne oparte o duchowość św. Ojca Pio. Mają być „szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej”. Członkowie grup modlą się, formują, angażują społecznie i charytatywnie zgodnie ze wskazaniami zawartymi w swoim statucie i regulaminie, zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską – przypomniał o. Krawiec.

Reklama

Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego, a homilię wygłosił o. Tomasz Duszyc, kapucyn, pochodzący z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. W kazaniu zaznaczył, że zmierzamy do Wielkiej Nocy, do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, grzechem i ciemnością, nad naszym grzechem, naszymi ocenami. – To jest ten cel, do którego zmierzamy: uczta pojednanych grzeszników z Jezusem. Nie ma takiego człowieka, który mógłby być zbyt daleko, by nie wrócić do Boga i nie zasiąść przy tej uczcie. To obraz ogromnej nadziei: uczta Jezusa z celnikami i grzesznikami – powiedział kapucyn. Po przerwie obiadowej uczestnikom dnia skupienia została zaprezentowana wspólnota „Betlejem” z Jaworzna. To dobrze znane miejsce, gdzie mieszkają, żyją i pracują ubodzy i wykluczeni. O inicjatywie opowiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel i opiekun wspólnoty. Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego i oddanie czci, przez ucałowanie, relikwiom Ojca Pio.

– Dzisiejszy dzień skupienia jest elementem formacji Grup Modlitwy św. Ojca Pio. Naszemu patronowi bardzo zależało, aby te grupy były szkołami wiary i miłości. W tak licznej wspólnocie spotykamy się przynajmniej raz w roku. W tym roku, w porozumieniu z archidiecezją katowicką, spotykamy się w naszej bazylice katedralnej, aby na początku Wielkiego Postu, razem z biskupem, podbudować swoją wiarę. Także tę wiarę w Kościół, zgodnie z hasłem obecnego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – powiedział ks. Dariusz Karoń, moderator diecezjalny Grup Modlitwy św. Ojca Pio.

Na terenie naszej diecezji działa osiem Grup Modlitwy św. Ojca Pio, oficjalnie zarejestrowanych w centrali w San Giovanni Rotondo. Oprócz tego działa kilka grup nieformalnych. Liczba wszystkich regularnie formujących się czcicieli św. Ojca Pio to oficjalnie ok. 100 osób, a nieoficjalnie są ich tysiące.

2023-03-07 14:37

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy o. Pio odczuwał znużenie podczas modlitwy?

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

Ojciec Pio, tak jak każdy człowiek, odczuwał niekiedy znużenie i zmęczenie podczas modlitwy. Nad wszelkimi trudnościami w modlitwie dominowało jednak jego pragnienie odpowiadania na Bożą miłość, a także świadomość, że modlitwa jest warunkiem jego owocnego działania.

Nie tylko znużenie i zmęczenie utrudniało mu modlitwę. Przeszkodą w odmawianiu Różańca były często pokusy i napaści diabelskie. Swojemu przełożonemu Ojciec Pio wyznał, że diabeł wyrywał mu różaniec z ręki, a do tego kpił z jego modlitwy, wmawiając mu, że jest ona niegodna i jest wynikiem jego obłudnej miłości do Boga, a on sam jest opętany i potępiony, więc nie warto, aby się modlił.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję