Reklama

Aspekty

To nasza diecezja

Zachwycić Bożym pięknem

Od października w ramach Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze rozpocznie działalność Studium Muzyki Kościelnej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Jakub Garbacz

Sekretarz Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Sakralnej

Sekretarz Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Sakralnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Do kogo jest skierowana ta propozycja?

Ks. Mateusz Szerwiński: Propozycja Studium Muzyki Kościelnej to rozwinięcie oferty działającego od 45 lat Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Skierowana jest nie tylko do organistów, ale do każdego, kto pasjonuje się muzyką i chce rozwijać talent, tak, aby móc jak najlepiej służyć nim na chwałę Boga we wspólnocie Kościoła. Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach osoby z przygotowaniem muzycznym wokalnym bądź instrumentalnym, jak również tych, którzy dopiero odkrywają w sobie talent, a nie mają takiego przygotowania. Wystarczy zgłosić się, wypełniając formularz na stronie: ift.zgora.pl, a następnie wziąć udział w przesłuchaniach, które odbędą się 23 września w siedzibie instytutu przy ul. Bułgarskiej w Zielonej Górze.

Jakie kierunki będą prowadzone w ramach studium?

Kierunek „organista” (4-letnie studium) i nowość – 2-letni kurs „wokalistyka z metodyką prowadzenia zespołów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak będzie wyglądała nauka i jakie uprawnienia i możliwości daje ukończenie studium?

Nauka na kierunku „organista” trwa 4 lata. Zajęcia wspólne odbywają się w każdą sobotę, w godz. 9:30-14. Są to zajęcia z dziedziny teorii muzyki (zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia, historia muzyki), liturgii (liturgika, prawodawstwo muzyki liturgicznej), wokalistyki (emisja głosu, śpiew liturgiczny, śpiew gregoriański), instrumentalistyki (fortepian, organy), a także organoznawstwa i dyrygentury. Absolwent otrzymuje dyplom, który jest potwierdzeniem posiadanych kompetencji w dziedzinie muzyki kościelnej. Staramy się, aby byli oni gotowi nie tylko do grania na organach, ale mogli też podjąć funkcję animatora życia muzycznego w parafii. Absolwenci z powodzeniem dostają się do uczelni muzycznych.

Kurs „wokalistyka z metodyką prowadzenia zespołów” ma za zadanie kształcić chórzystów, członków zespołów muzycznych i prowadzących. Słuchacze otrzymają wiedzę z dziedzin teoretycznych, poznają techniki wokalne, poszerzą warsztat dyrygencki, no i oczywiście będzie dużo śpiewania. Kurs jest 2-stopniowy. Po I roku słuchacze zdobędą uprawnienia do pełnienia liturgicznej posługi psałterzysty, a osoby, które będą kontynuować naukę na II roku, otrzymują uprawnienia do pełnienia posługi liturgicznej kantora. Zajęcia będą odbywały się średnio 2 soboty w miesiącu w godz. 11:30-16. Dodatkowym elementem kursu będą coroczne weekendowe warsztaty organizowane w semestrze letnim.

Studium dotyka bardzo ważnej kwestii, jaką jest muzyka w liturgii. Co zatem jest jego głównym celem i zadaniem?

Zachwycić Bożym pięknem, które skrywa się w muzyce i uwrażliwić na wagę muzyki w liturgii, która nigdy nie może być traktowana jako dodatek, ale zawsze musi pełnić rolę służebną i tworzyć integralną całość ze sprawowanymi obrzędami. Każdy muzyk kościelny powinien przyjąć, że otrzymał dar muzyczny od Boga, któremu ma służyć zgodnie z Jego wolą. Wierzymy, że Duch Święty objawia nam swoją wolę także przez Kościół, który na przestrzeni wieków określił, jakiej muzyki w liturgii pragnie.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz a media społecznościowe

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

24 kwietnia w sali akademika Piast (Uniwersytet Zielonogórski) odbyło się spotkanie z serii Pogadaj z Czarnym pt. „Ksiądz a media społecznościowe”. Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. Waldemar Kostrzewski.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję