Biskup kaliski przewodniczył 20 sierpnia Mszy św. w Ostrzeszowie z okazji 670-lecia fary oraz 400. rocznicy jej konsekracji i konsekrował ołtarz, w który wmurowano relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
W homilii bp Bryl podkreślił, że ten piękny średniowieczny kościół, odnawiany przez lata, jest znakiem wiary tych, którzy mieszkali i mieszkają w Ostrzeszowie. – Chcemy przywołać tych wszystkich, którzy się tutaj przez wieki modlili, tych, którzy rozbudowywali kościół i troszczyli się, aby był piękny i żeby chwała Boża mogła tutaj rozbłyskać – zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaznaczył, że świątynia jest świadectwem tego, iż Pan Jezus jest blisko człowieka. – Kościół jest miejscem, w którym doświadczamy, że w naszej wierze nie jesteśmy sami, że we wspólnocie z naszymi braćmi i siostrami wyznajemy jedną wiarę, razem się modlimy, razem zanosimy Panu Bogu ważne sprawy, ale też razem, dotknięci Bożą łaską, doświadczamy tutaj wspólnoty – zauważył.
Wskazał, że ołtarz jest bardzo ważny w kościele, ponieważ na nim dokonuje się najważniejsze wydarzenie naszej wiary. – Na ołtarzu uobecnia się ofiara Jezusa Chrystusa, który składa siebie Bogu Ojcu w ofierze za nas, za nasze grzechy i dla naszego zbawienia. Ofiara krzyża dzieje się na ołtarzu w czasie każdej Eucharystii – wyjaśnił hierarcha.
Ostrzeszowska fara to jeden z najstarszych kościołów w diecezji kaliskiej. Przez stulecia pokolenia ostrzeszowian modliły się w tym miejscu i przyjmowały sakramenty.
Oprac. za diec. kaliska