Uczestników sumy odpustowej powitał proboszcz parafii ks. dr Piotr Karpiński. Mszy św. przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Piotr Kutkiewicz, proboszcz parafii św. Maksymiliana M. Kolbego, a zarazem wicedziekan dekanatu Bogatynia.
Zwyczaje
W homilii ks. Kutkiewicz nawiązał do różnych zwyczajów i tradycji obchodów tego święta. Np. we Włoszech jednym z nich są procesje „Inchinata” (kłaniająca się), których uczestnicy wychodzą z dwóch miejsc w danej miejscowości. Jedna z wizerunkiem Maryi, a druga – Jezusa. Wędrówka wizerunku Maryi ulicami miasta symbolizuje drogę Maryi do nieba. Kiedy spotykają się oba wizerunki „kłaniają się sobie”, co symbolizuje powitanie przez Jezusa swojej Matki u bram nieba. Następnie razem uczestnicy wędrują do parafialnego kościoła. To z kolei ma symbolizować, że Zbawiciel prowadzi swoją Matkę na Jej tron w niebie. To wszystko przypomina prawdę, że Maryja jest tą, która jako pierwsza z ludzi osiągnęła radość nieba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niebo i dla nas
Reklama
– Wniebowzięcie Maryi przypomina także nam, że kiedyś po ziemskim pielgrzymowaniu będziemy mogli osiągnąć niebo, gdzie będzie czekała na nas kochająca Matka. Ale dokonało się to w życiu Maryi, także na drodze krzyża. W naszą wędrówkę do nieba też wpisany jest krzyż. A pomocą w drodze jest ufność. Ufność w Bogu jest pomocą w pokonywaniu naszych słabości. Niech Matka Boża Wniebowzięta będzie wzorem w codziennych wyborach, pokazując, jak iść w stronę nieba przez całe nasze życie na ziemi. Obyśmy też potrafili nieustannie Jej słuchać – życzył kaznodzieja.
Czas dziękczynienia
Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja, a na jej zakończenie zostały poświęcone wianki oraz bukiety pierwocin tegorocznych ziół, zbóż, traw, owoców.
– Odpust to czas dziękczynienia składanego przez nas Panu Bogu, za to, że nasza parafia istnieje, że ją tworzymy, że możemy czynnie uczestniczyć w jej życiu. Dziękujemy za nas i za tych, których w ciągu ostatniego roku pożegnaliśmy we wspólnocie parafialnej. Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do współorganizowania parafialnego święta, bo każda „cegiełka” uczestnictwa jest bardzo ważna i przyczynia się do chwały Pana Boga i radości ludzi – mówił proboszcz parafii, zapraszając do uczestnictwa w drugiej części uroczystości.
Rodzinne świętowanie
Przyszedł czas na festyn. Przy dźwiękach muzyki można było skosztować przygotowanych przez parafian i koła gospodyń różnych propozycji kulinarnych. Dzieciom zorganizowano kącik animacji zabaw dziecięcych. Nie zabrakło dmuchańców, możliwości jazdy bryczką i konikiem, pokazu straży pożarnej i innych atrakcji. Zwieńczeniem spotkania był koncert Tomasza Budzyńskiego z zespołem.