Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 38/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WAGA SŁÓW
Papież się tłumaczy

Reklama

Okazja do zadania Franciszkowi tego pytania nadarzyła się podczas konferencji prasowej w samolocie, którym wracał z Mongolii. Chodziło o wypowiedź Ojca Świętego podczas spotkania on-line z rosyjską młodzieżą katolicką zgromadzoną w Petersburgu, a szczególnie o słowa „wielka Rosja” oraz o wspomnienie rosyjskich carów Piotra I i Katarzyny II. Głos zabrali już przedstawiciele greckokatolickiego oraz rzymskokatolickiego episkopatu, a także Biuro Prasowe Watykanu, ale wszyscy czekali na komentarz Ojca Świętego. – Mówiąc do młodych Rosjan, nie myślałem o imperializmie; mówiłem o kulturze, a przekazywanie kultury nigdy nie jest imperialne – powiedział papież. – I pojawił się ten trzeci element, który być może nie jest do końca właściwy. Nie wiem. Niech historycy nam powiedzą. Ale to był dodatek, który przyszedł mi do głowy, ponieważ uczyłem się o tym w szkole – wyjaśnił, odnosząc się do swoich słów o Piotrze I i Katarzynie II. Trzeba docenić to, że Ojciec Święty przyznał, iż te słowa nie do końca były właściwe. Rzadko komu z wielkich tego świata przechodzi coś takiego przez gardło. Dla swoich krytyków z kolei Franciszek miał takie słowa: – To prawda, że istnieją imperializmy, które chcą narzucić swoją ideologię. Zatrzymam się tutaj: kiedy kultura ulega destylowaniu i przekształcaniu w ideologię, staje się trucizną. Wykorzystuje się kulturę, ale destylowaną w ideologię. Trzeba rozróżnić, kiedy chodzi o kulturę narodu, a kiedy o ideologię.

OCHRONA ŻYCIA
Skryte intencje

„Aborcja nie może być prawnie dopuszczona z powodu występowania u matki zaburzeń psychicznych. W takich przypadkach należy stosować uznane i skuteczne metody leczenia” – czytamy w stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych ws. dopuszczalności aborcji na podstawie przesłanki zdrowia psychicznego. Stanowisko to jest głosem Kościoła w celowo wywoływanej i – pewnie w związku z wyborami – podsycanej dyskusji na temat ochrony życia poczętego. Chodzi w nim nie o bagatelizowanie zdrowia psychicznego i nękających nas coraz częściej chorób na tym tle, ale o odkrycie prawdziwych intencji animatorów zamieszania, którzy chcą stworzyć nową wykładnię istniejącego prawa, „zmierzającą do poszerzenia kryteriów dopuszczających legalne pozbawienie życia nienarodzonego dziecka ze względu na przesłanki psychiatryczne; także dlatego, że w praktyce oznaczałoby to ponowną legalizację aborcji na życzenie, w dodatku drogą niekonstytucyjnej, pozaustawowej manipulacji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RZYM
Listy uratowanych

Reklama

W archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego „Biblicum” w Rzymie odkryto dokument – listę nazwisk ludzi, którzy w trakcie ucieczki przed prześladowaniami faszystów znaleźli schronienie w instytucjach kościelnych w Wiecznym Mieście. Historycy mówią o sensacji, dotąd bowiem było wiadomo, że uciekinierzy znajdowali azyl w aż stu zakonach żeńskich i pięćdziesięciu pięciu męskich. Znalezione listy nazwisk odnoszą się do ponad 4,3 tys. osób, z których 3,6 tys. jest wymienionych z imienia i nazwiska; ok. 3,2 tys. z tych osób z pewnością było Żydami.

ŚWIĘTOKRADZTWO
Dla kogo Komunia św.?

Arcybiskup Geremias Steinmetz, zarządzający diecezją Londrina w Brazylii, wywołał zgorszenie, kiedy podczas Mszy św. pogrzebowej kard. Geralda Majella Agnela udzielił Komunii św. muzułmańskiemu szejkowi. Informację podała agencja ACI Prensa. Niezrozumiała decyzja arcybiskupa spowodowała pytania skonfundowanych wiernych, co zmusiło hierarchę do wytłumaczenia się ze swojej decyzji. Ostatecznym argumentem za tym, żeby udzielić Komunii św., było – w przekonaniu Steinmetza – to, że muzułmański szejk znał się ze zmarłym, można nawet powiedzieć, iż był jego znajomym, a w stosunku do Kościoła zachowuje się „fair”. Problem w tym, że decyzja, komu można udzielić Komunii św., nie zależy od subiektywnej oceny kogokolwiek – na straży tej zasady stoi Kodeks prawa kanonicznego. Szczególnie kanon 844, który jasno i wyraźnie mówi, że „katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom”.

WATYKAN
Ambulatorium dla ubogich

Reklama

Jeszcze we wrześniu w ambulatorium Ojca Świętego, które działa pod kolumnadą placu św. Piotra, będzie udzielana ubogim pomoc stomatologiczna w większym zakresie. Z inicjatywą poszerzenia oferty wyszedł rzymski uniwersytet kształcący stomatologów. – Pan Bóg jest pełen niespodzianek – wyznał kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, i dodał: – W każdą środę będą tu przychodzili studenci wraz ze swoimi profesorami i będą badali naszych biednych tu, pod kolumnadą, a całe leczenie stomatologiczne będzie się odbywało w prywatnej klinice pod okiem profesorów i studentów, którzy muszą się kształcić. To niesamowita radość, także moja osobista, ponieważ wspomniana dziedzina ochrony zdrowia była dla nas prawie nieosiągalna, gdyż po pierwsze – znajduje się w rękach prywatnych, a po drugie – bardzo dużo kosztuje. Nawet ludzie, którzy pracują i zarabiają, nie zawsze mają środki na leczenie – powiedział kard. Krajewski i dodał: – Tak sobie myślę, że kiedy jesteśmy „w środku” Ewangelii, kiedy zaczynamy pełnić wolę Pana Boga, a nie swoją, wówczas dzieją się cuda. To jest jeden z cudów rzymskich, w którym ja też uczestniczę. Już wkrótce nasi biedni, którzy znaleźli się na ulicy – a to takie, można powiedzieć, towarzystwo międzynarodowe, wśród nich są też Polacy – będą mieli specjalistyczną opiekę szpitalną gratis.

Z przychodni, w której można m.in. zrobić bezpłatne badania i otrzymać leki oraz wskazania, korzysta codziennie ok. 70-80 osób.

ATAKI NA CHRZEŚCIJAN
Rabin potępia przemoc

Naczelny rabin Izraela David Lau potępił akty przemocy wobec duchownych oraz świątyń chrześcijańskich. Według gazety The Jerusalem Post, w liście do opata klasztoru Karmelitów Stella Maris rabin stwierdza, że żydowskie dziedzictwo zobowiązuje Żydów do „przeciwstawiania się wszelkim aktom zawierającym choć cień przemocy”. W klasztorze w Hajfie w ostatnim czasie wielokrotnie dochodziło do starć, gdy ortodoksyjni żydzi próbowali wejść do kościoła. Chrześcijanom w Ziemi Świętej nigdy nie było łatwo, dziś jest jednak znacznie trudniej niż kilka lat temu. To przede wszystkim skutek niestabilnej sytuacji politycznej i polaryzacji samego społeczeństwa izraelskiego. Ekstremiści poczuli się pewniej, gdy ich reprezentacja została zaproszona do utworzenia rządzącej większości. Do tej pory reakcje strony izraelskiej były nieco niemrawe, ale głos naczelnego rabina, choć niezbyt rychły, jest jednak wart docenienia.

SPOTKANIE
Debata w Łomży

Reklama

Rektorzy seminariów duchownych z całej Polski zgromadzili się w dniach 4-6 września na corocznym spotkaniu, tym razem w Łomży. Z agencyjnych doniesień wynika, że dyskutowano przede wszystkim o sprawie najbardziej palącej, czyli o zmniejszającej się liczbie kleryków. Ważna jest także kolejna kwestia – zresztą związana z tą pierwszą – możliwość współpracy między diecezjami oraz między seminariami w przygotowywaniu i prowadzeniu poszczególnych etapów formacji. Chodzi tu o gmachy seminaryjne, które są zbyt duże przy zmniejszającej się liczbie kleryków, a ich utrzymanie kosztuje. Jaka jest na to rada? Seminaria międzydiecezjalne, które zresztą już istnieją – tyle że ta konsolidacja jest trzy kroki z tyłu za szybko zmieniającymi się realiami.

WARTO WIEDZIEĆ
Sprawiedliwi

– Ludzie, którzy ratowali Żydów, mają nie tylko medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ale także te same prawa co Żydzi w Izraelu. Przysługuje im prawo powrotu i osiedlenia się w Izraelu (czyli alija) – powiedział Paweł Matraszek, przewodniczący lubelskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Każdy Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dostaje specjalnie wybity medal z imieniem i napisem: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Pamięć o Sprawiedliwych i szacunek do nich są obecne w świadomości Żydów, a także podczas nabożeństw i uroczystości. – Gdy organizujemy jakąkolwiek uroczystość, święta lub koncerty, to na pierwszym miejscu są Sprawiedliwi, dopiero później wszyscy goście – wyjaśniał dziennikarzom Matraszek, opiekujący się w Lublinie małą synagogą , w której znajduje się tablica z napisem: „Chwała Polakom, którzy nieśli pomoc Żydom w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945”. Miejsce to odwiedzają liczne wycieczki z całego świata.

2023-09-12 14:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 42/2023, str. 18-19

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Papież odpowiedział na tzw. dubia – wątpliwości, które wysunęli wobec niego kardynałowie Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun. Pytania dotyczyły interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego. Odpowiedzi Franciszka są bardzo obszerne. Szeroko wykorzystuje on nauczanie Soboru Watykańskiego II i ostatnich papieży, w tym bodaj najczęściej św. Jana Pawła II. Papież opublikował swoje odpowiedzi niemal w przeddzień rozpoczęcia sesji synodalnej, tak jakby traktował to jako jedną z jej części. W kwestii niezmienności Objawienia, o którą pytali kardynałowie, Ojciec Święty jak najbardziej tę prawdę podtrzymuje i jednocześnie podkreśla, że Kościół musi wzrastać w jego rozumieniu, a zmiany kulturowe mogą nas pobudzać do lepszego wyrażania pewnych aspektów jego przeobfitego bogactwa. Odpowiadając na pytanie dotyczące pojawiających się gdzieniegdzie praktyk błogosławienia osób tej samej płci, Franciszek powiedział, że Kościół ma jasną koncepcję małżeństwa jako trwałego i nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety. Żeby to podkreślić, Kościół „unika wszelkiego rodzaju obrzędów lub sakramentów, które mogłyby zaprzeczyć temu przekonaniu i sugerować, że uznajemy za małżeństwo coś, co nim nie jest”. Z pola widzenia nie mogą jednak zniknąć pasterska miłość i duszpasterska roztropność. Dojrzała pasterska miłość nie wyraża się jedynie w obronie obiektywnej prawdy, a duszpasterska roztropność rozeznaje to, w jaki sposób pomóc proszącym o pomoc ludziom. W każdym razie w tej sytuacji nie ma miejsca na odgórne dyrektywy czy to w diecezjach, czy na poziomie krajów, czy też wydane przez jakąkolwiek instytucję, która odgórnie regulowałaby te sprawy. Jeśli zaś chodzi o kapłaństwo kobiet, papież wskazał, że nadal nie przyjęliśmy w dostatecznym stopniu nauczania Soboru Watykańskiego II i św. Jana Pawła II w rozumieniu kapłaństwa hierarchicznego i nic nie staje na przeszkodzie, żeby kapłaństwo badać. Co wynika z krótkiego omówienia tej papieskiej odpowiedzi? Chyba wszystkie te tematy będą poruszane na synodzie. Można wnioskować, że Franciszek chce nadać ton dyskusji, choć chyba nie o to chodzi. Odpowiadając kardynałom, daje do zrozumienia, że ich słucha i nie zbywa. Traktuje ich głos jako ważny. Tak samo jak ważne będzie wysłuchanie głosu na synodzie – po to, by poznać, co mówi Duch do Kościołów.
CZYTAJ DALEJ

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

W centrum Castel Gandolfo znajduje się papieska parafia pod wezwaniem św. Tomasza z Villanueva, której patronem jest hiszpański augustianin. W czasie, gdy w miasteczku przebywa podczas letniego wypoczynku Papież Leon XIV, miejsc to staje się platformą spotkania, wiary i służby.
CZYTAJ DALEJ

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję