Reklama

Niedziela Kielecka

Solenne uczczenie Mistrza Wincentego

Ostatnie dni sierpnia w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie koncentrowały się wokół postaci najdostojniejszego mnicha konwentu jędrzejowskiego, żyjącego osiem wieków temu bł. Wincentego Kadłubka, biskupa i cystersa, „męża nauką i cnotą znakomitego”.

Niedziela kielecka 39/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jędrzejów

T.D.

W kościele cysterskim modlili się czciciele bł. W. Kadłubka

W kościele cysterskim modlili się czciciele bł. W. Kadłubka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody sierpniowego Odpustu Wincentiańskiego miały charakter szczególnie uroczysty z powodu 800. rocznicy śmierci Mistrza Wincentego i Roku bł. Wincentego Kadłubka w diecezji kieleckiej, ogłoszonego listem bp. Jana Piotrowskiego.

Wokół rocznicy

Przygotowania duchowe do głównych obchodów odpustowych rozpoczęły się już 24 sierpnia. Były Msze św., modlitwa różańcowa i nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a słowo Boże głosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski. Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka, którym ks. Kwaśniewski kieruje, od lat propaguje misję Mistrza Wincentego i upowszechnia wiedzę o nim, funkcjonując w duchu zgodnym z jego koncepcją narodu i wartości chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od 8 marca br. – 800. rocznicy śmierci błogosławionego wierni diecezji kieleckiej korzystają z bogatego programu duszpasterskiego u cystersów, obejmującego m.in. czuwania z cyklem modlitw i katechez, raz w miesiącu według dekanatów. Modlitwie towarzyszą wydarzenia kulturalne, jak np. odbywany w klimacie rocznicy XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1 lipca gromadził melomanów z całej Polski, a zakończył się w dniu odpustu koncertem wybitnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, przyjętej wraz z zespołem z wielkim aplauzem. Na organach artystce towarzyszył dyrektor jędrzejowskiego festiwalu Robert Grudzień, usatysfakcjonowany poziomem i frekwencją tegorocznej edycji. Festiwal nie był jedynym wydarzeniem artystycznym związanym z bł. Kadłubkiem, żeby wspomnieć choćby czerwcowy spektakl słowny i muzyczny „Perła. Teatrum o Mistrzu Wincentym”, angażujący ok. setki aktorów i amatorów.

Podzielił się talentami

W wigilię głównej uroczystości z czcicielami bł. Wincentego spotkał się bp Andrzej Kaleta, który sprawował Eucharystię i wygłosił homilię, ukazując w niej Mistrza Wincentego jako tego, który umiejętnie rozwinął talenty i dzielił się nimi, a w kwestii talentów „chodzi o coś więcej, chodzi o nowego człowieka, Słowo Boże, wiarę, nadzieję, Ducha, modlitwę, miłość, która charakteryzuje naszą relację do Chrystusa i do Kościoła. Rozwijanie ich jest naszym podstawowym zadaniem”.

Bp Kaleta przypominał, że po „10 latach pasterzowania w królewskim i stołecznym mieście bp Kadłubek wycofał się pokornie w zacisze opactwa jędrzejowskiego, by tutaj spędzić ostatnie lata – jako zwykły mnich”. Jego życiorys Ksiądz Biskup zestawiał w homilii ze słowem Bożym i słowami Syracydesa, jak np. „Mąż uczony szukać będzie mądrości starszych pokoleń. Przebiegać będzie ziemię obcych narodów, bo zechce doświadczyć dobra i zła między ludźmi”.

– Bł. Wincenty ujawnił swój kunszt literacki i talent, pisząc „Kronikę Polską”. „Napisał ją tak starannie i rozsądnie, że zyskał sławę równą pisarzom starożytnym, których przez tyle wieków podziwiamy” – pisał o dziele jego życia Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego” – przypominał bp Kaleta.

Reklama

W życiu bł. Wincentego zaznaczyła się dbałość o budowanie struktur kościelnych na ziemiach polskich, o ożywienie kultu św. Stanisława, gorliwy udział w IV Soborze Laterańskim. Właściwa była mu troska o rozwój kultu eucharystycznego, wprowadzenie obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej, formacji i dyscypliny wśród duchowieństwa diecezjalnego. – Był pierwszym polskim biskupem, który w Polsce zapalił wieczną lampkę przed Najświętszym Sakramentem. Oprócz katedry na Wawelu wieczne światło zapłonęło wówczas także w kolegiacie kieleckiej – mówił bp Kaleta.

Wokół kluczowej postaci

„Kluczową postacią dla myślenia o wczesnych losach naszego państwa i wczesnej historiografii” nazwał z kolei Mistrza Wincentego abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański, który przewodniczył odpustowej Sumie i wygłosił homilię. Eucharystię sprawował w asyście innych hierarchów, m.in. bp. Jana Piotrowskiego z Kielc i bp. Krzysztofa Nitkiewicza z Sandomierza oraz opatów cysterskich wraz z opatem generalnym zakonu cysterskiego o. Mauro Leporim z Rzymu.

– W historyczny jubileusz wpisuje się dzisiejsza uroczystość ku czci bł. Wincentego, którego doczesne szczątki spoczywają w jędrzejowskim klasztorze. Poznań i Jędrzejów dzieli 400 kilometrów, ale łączy wiara, którą wyznajemy w Kościele Chrystusowym, a ta wspólnota jest misyjna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 968 r. Poznań był pierwszym biskupstwem misyjnym, a opactwo jędrzejowskie pierwszym klasztorem cystersów na ziemiach polskich – witał bp Jan Piotrowski. – Niech ta jubileuszowa uroczystość przypomina nam, że święci nie przemijają, a Chrystus zawsze jest ten sam – wczoraj, dziś i na wieki – zachęcał biskup kielecki.

Cnoty i zasługi

Reklama

W homilii abp Gądecki zaakcentował dość powszechną (wśród zebranych) znajomość postaci bł. Kadłubka („mówić o nim, to jakby przychodzić z drzewem do lasu”). Charakterystykę Mistrza Wincentego osadził w kontekście dziejów i jego zasług dla kultury i humanistyki polskiej. Mówił o tym, że przyszłemu biskupowi od najmłodszych lat towarzyszyła nauka, najpierw w Stopnicy, Krakowie, Bolonii, Paryżu, gdzie uzyskał tytuł magistra. – Dzisiejsze czytanie z księgi Syracydesa jest właśnie w tym duchu – zauważył abp Gądecki. – Aby zdobyć wiedzę, należy poznawać państwa i ludzi różnych narodów. Kto nie ma tego doświadczenia, może stać się naiwny lub szkodliwy dla społeczeństwa – stwierdził. – Dzięki jego Chronica Polonorum znamy nasze dzieje najnowsze – podkreślał przewodniczący KEP. Zauważył, że bł. Wincenty „z lekkością poruszał się po kanonie literatury starożytnej, po dziełach, które przetrwały do naszych czasów”. Kronikę Wincentego nazwał traktatem o polskiej politycznej koncepcji państwa, a za novum uznał fakt, iż Wincenty Kadłubek „nie opowiadał losów dynastii tylko dzieła państwa, jego prawa, formy, organizację”.

– Bł. Wincenty zauważył, że rysem charakterystycznym od naszych prapoczątków było przywiązanie bardziej do cnoty i ducha, niż do bogactwa. Może dlatego do dzisiaj jesteśmy biedakami? – zapytywał metropolita poznański. Ponadto Kadłubek, jak zauważył, wprowadził termin „patria” – „ojczyzna” oraz pojęcie wspólnoty narodowej. Hierarcha omówił także jego działania w Sandomierzu oraz w ramach IV Soboru Laterańskiego, którego owocem było 70 nowych kanonów, wreszcie w opactwie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie spędził ostatnie 5 lub 6 lat życia. – Tutaj napisał najciekawszą część swojej Kroniki, obejmującą wydarzenia, w których sam uczestniczył – przypomniał.

Uroczystość zakończyła odmówiona Litania do bł. Wincentego i procesja z relikwiami po alejach klasztornych. W ponad 150 miejscach w Polsce i na świecie, dzięki udzieleniu relikwii z jędrzejowskiej konfesji, oddawana jest cześć bł. W. Kadłubkowi. W dniu odpustu relikwie otrzymały siostry elżbietanki z Tarnawy w diecezji kieleckiej.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejowscy diabetycy świętowali 20 lat działalności

[ TEMATY ]

Jędrzejów

diecezja kielecka

diabetycy

Katarzyna Dobrowolska

Swoim zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby nazywanej epidemią XXI wieku. Dzielą się własnym doświadczeniem walki z chorobą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.

Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym. Za 20- letnią służbę na rzecz promocji zdrowia jędrzejowskim diabetykom dziękowali w czasie gali w jędrzejowskim Domu Kultury - Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, burmistrz Jędrzejowa – Marcin Piszczek, przedstawiciele kół diabetyków z różnych miast i okolic województwa m. in. Buska Zdroju, Pińczowa, Skarżyska. Prezes Zarządu Głównego PSD – Anna Śliwińska, która pogratulowała wytrwałej działalności społecznej prezes jędrzejowskiego Koła Annie Gołdyn. W czasie gali podkreślano, że problem cukrzycy dotyka już 8 procent społeczeństwa w Polsce. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Pandemia COVID-19 jeszcze nasiliła te problemy.
CZYTAJ DALEJ

Synodalne Dzieło Muzyczne Archidiecezji Wrocławskiej - Trwają zapisy

2025-07-19 12:38

Tomasz Lewandowski

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Chór i Orkiestra podczas Otwarcia Synodu

Jesienią rozpoczną się przygotowania Synodalnego Dzieła Muzycznego Archidiecezji Wrocławskiej. Będzie to pięć weekendowych sesji warsztatowych, które przygotowują uczestników do lepszego przeżywania roku liturgicznego, posługi w parafii czy śpiewu na zakończenie Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

Warsztaty zostały wyznaczone na pięć terminów od października 2025 do maja 2026. Pierwszy z nich przypada 10-12 października 2025 r. w Liceum salezjańskie i kościół św. Michała Archanioła, ul. Bolesława Prusa 78 we Wrocławiu. Drugi w dniach 9-11 stycznia 2026 r. w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 2 we Wrocławiu. Kolejny termin to 20-22 lutego 2026 r. w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, ul. Ojców Oblatów 1, we Wrocławiu. Wyznaczono także miejsce poza Wrocławiem. I miejscem warsztatów w dniach 17-19 kwietnia 2026 r. będzie parafia NMP Matki Miłosierdzia, ul. Wileńska w Oleśnicy. I ostatni termin na zakończenie synodu, czyli 22-24 maja 2026 r, zakończenie Synodu, a po Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego przewidziany jest dodatkowy czas uwielbienia Boga w krótkim koncercie modlitewnym. Jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia: - Każda z sesji to intensywna praca 100-osobowego chóru oraz 30-osobowej orkiestry, zakończona posługą w pięciu różnych parafiach Wrocławia i okolic, podczas pięciu różnych okresów liturgicznych. Sesje rozpoczynają się w piątek wieczorem, kończą w południe w niedzielę, uroczystą Eucharystią, na której razem śpiewamy i gramy.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dotarła II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej

2025-07-19 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

diecezja siedlecka

BP Jasnej Góry

- Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu - to odbiera wszelki ból i zmęczenie - zapewniali. Ponad 100 uczestników II Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę przejechało 350 kilometrów. Najmłodszy pątnik to 8-latek, najstarszy ma 78 lat. - Tutaj bije serce Polski. Trzeba tu być i modlić się za Ojczyznę w tych trudnych czasach - powiedział główny przewodnik pielgrzymki ks. Bogumił Lempkowski.

Na jasnogórskich Błoniach rowerzystów powitał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Z modlitwą i pieśnią „Czarna Madonna” rowerzyści oddali hołd Matce Bożej. Potem była krótka chwila na pamiątkowe zdjęcia, a rowery „popilnował św. Prokop”. To figura czeskiego świętego zanurzona wśród kasztanowców. Tutaj wszyscy zmęczeni chętnie „łapią cień”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję