Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Dają wsparcie

Różaniec jest tym orężem, którym można wszystko wyprosić – zapewnia Paweł Bogdanowicz, prezes Stowarzyszenia Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny.

Niedziela Plus 44/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Grzegorz Bogdanowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża na nowosądeckim rynku, pod pomnikiem Jana Pawła II spotkali się sądeczanie, aby modlić się w intencji ustawodawców RP. Organizatorem cyklicznego wydarzenia jest Stowarzyszenie Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny, a ponadto: nowosądecka parafia św. Małgorzaty, Rycerze św. Jana Pawła II z chorągwi sądeckiej i 23. Męski Pluton Różańca im gen. Fieldorfa Nila z Nowego Sącza.

Idea

Inicjatywa jest realizowana od 2014 r. – Co jakiś czas do parlamentu RP wpływają projekty ustaw, pojawiają się też rezolucje unijne, których celem jest doprowadzenie do stanowienia prawa sprzecznego z prawem Bożym – zauważa Paweł Bogdanowicz i zaznacza: – Jako katolicy nie możemy się na to zgodzić. Stąd pomysł, żeby dać wsparcie modlitewne tym parlamentarzystom, którzy żyją zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, aby nie ulegali naciskom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poniedziałkowy wieczór zebrani odmówili Różaniec w intencji ustawodawców RP. Pod pomnikiem zapalono lampiony i złożono wiązankę kwiatów, a wspólną modlitwę zakończono o godz. 21 Apelem Jasnogórskim. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć Barki – ulubionej piosenki Jana Pawła II. Uczestniczących w spotkaniu pobłogosławił ks. Andrzej Mulka.

Reklama

Gdy pytam, dlaczego powinniśmy się modlić w intencji ustawodawców RP, Paweł Bogdanowicz przekonuje: – Różaniec jest tym orężem, którym można wszystko wyprosić. Znamy takie historie, np. w Austrii, skąd, właśnie dzięki modlitwie różańcowej, po II wojnie światowej Związek Radziecki nagle się wycofał. Mój rozmówca wyjaśnia, że dla posłów, senatorów, dla każdego, kto ma jakikolwiek wpływ na prawo stanowione, a deklaruje swą przynależność do Kościoła, taka modlitwa jest wsparciem duchowym. I dodaje: – Myślę, że to może im dać wewnętrzną siłę do oporu, do przeciwstawienia się narzucanym rozwiązaniom prawnym.

Motywy

Spotkania od samego początku są organizowane pod pomnikiem Jana Pawła II. Prezes Bogdanowicz przyznaje, że są trzy motywy, które kierowały organizatorami przy wyborze miejsca. Wymienia: – To jest wdzięczność Panu Bogu za dar osoby i pontyfikatu Jana Pawła II, to potrzeba podkreślenia nauczania polskiego papieża, który w swym przesłaniu ukazywał godność osoby ludzkiej, wskazywał na rodzinę – domowy Kościół, który jest podstawą funkcjonowania każdego społeczeństwa. Chcemy też dać przykład naszym dzieciom, młodzieży, że nie wolno o takich datach jak 16 października 1978 r. zapominać. Musimy pamiętać!

Uczestniczący w wydarzeniu ks. Andrzej Mulka zwraca uwagę także na wyeksponowany na sądeckim rynku pomnik papieża. Wspomina: – Pomysł Józefa Korala, aby ten pomnik postawić, nie spotkał się z entuzjazmem ze strony społeczeństwa. Dzisiaj okazuje się pięknym świadectwem wiary. Wielu sądeczan, ale też ludzie tu przyjeżdżający, cieszy się, że jest ten pomnik. To chyba jedyne miasto, gdzie na rynku, obok ratusza stoi całkiem pokaźnych rozmiarów postać św. Jana Pawła II. Teraz, z perspektywy czasu, widzę, że inicjatywa człowieka świeckiego, jego chęć zamanifestowania wiary, okazała się opatrznościowym pomysłem.

A odnosząc się do cyklicznej modlitwy w intencji ustawodawców RP, ks. Mulka podsumowuje: – Ta cenna inicjatywa jest potwierdzeniem, że w Kościele są ludzie świeccy, którzy mają dobre pomysły i je konsekwentnie realizują.

2023-10-24 14:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzydzieści lat na Czarnym Lądzie

Niedziela małopolska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Tarnów

Katarzyna Antosz

Przedstawiciele parafii gratulowali biskupowi-rodakowi pięknego jubileuszu

Przedstawiciele parafii gratulowali biskupowi-rodakowi pięknego jubileuszu

W tym roku przypada 30. rocznica wyjazdu na misje ks. Mirosława Gucwy z Pisarzowej (k. Limanowej), od 5 lat biskupa diecezjalnego diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki.

Świętowanie jubileuszu odbyło się w rodzinnej parafii biskupa. – Cieszę się, że spotykamy się tutaj razem. Tak jak 30 lat temu – powiedział biskup Gucwa. Wszystko zaczęło się w 1992 r. Wtedy po raz pierwszy ks. Mirosław Gucwa wyjechał na misje do Bouar. Z Pisarzowej posłany został razem z ks. Markiem Mastalskim. Po 30 latach ponownie spotkali się przy ołtarzu.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję