Reklama

Pelplin, Gniezno

Zacznij żyć właśnie dziś

Jestem przekonana, że w takich miejscach korytarzami przechadza się sam Bóg – powiedziała Joanna Kowalewska, jedna z wolontariuszek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” – pod takim hasłem działa w Polsce grupa ludzi, której celem jest bezinteresowne niesienie pomocy osobom chorym przez występy artystyczne, obdarowywanie kolorowymi maskotkami i modlitwę w ich intencji. Inicjatywa jest skierowana do osób przebywających w szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej, a także do dzieci i młodzieży z domów dziecka i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

Nieść radość

Grupę wolontariuszy tworzą franciszkanie z klasztoru w Pakości, osoby z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, artyści i jeszcze wiele innych osób, które pragną uczestniczyć w tej charytatywnej działalności. Są już znani z częstych akcji na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom starszym i samotnym, a ostatnio ze wsparcia rodzin z Ukrainy. Choć akcja jest nowatorska w skali Polski, to sami organizatorzy stwierdzają, że dla nich wzorem jest św. Franciszek z Asyżu, który żył w XIII wieku i troszczył się o osoby chore, spieszył im z pomocą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomysłodawcą akcji jest o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin, były artysta, który przez wiele lat występował na scenach Polski i Europy z gwiazdami. Inicjatywa ta trwa już od dłuższego czasu. Ma na celu m.in. zasygnalizowanie, jak ważne są pomoc ofiarowana innej osobie, a także towarzyszenie osobom samotnym i chorym. Jedna z wolontariuszek, Joanna Kowalewska, nawiązując do akcji niesienia radości osobom chorym, stwierdziła: – Jestem przekonana, że w takich miejscach korytarzami przechadza się sam Bóg, można Go spotkać w bliźnim, dlatego podaruję swój czas i serce, bo dobrem można się dzielić. Jak mówił ks. Jan Kaczkowski: „Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje”.

W haśle akcji zawierają się wyjątkowość i sedno tej dobroczynnej inicjatywy, ponieważ każdy występ artystyczny wywołuje ogromną radość u osób chorych i samotnych. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że do akcji włączyły się osoby ze świata kultury i sztuki. Znany i ceniony piosenkarz Andrzej Rybiński, który również zaangażował się w akcję dobroczynną, podkreślił: – Pomagać dzieciom to radość. Pomoc dzieciom chorym to obowiązek wszystkich ludzi. Tak samo jak wszelka pomoc osobom starszym i chorym. Pomoc to nie tylko przekazywanie pieniędzy, niesienie radości przez sztukę, ale także wsparcie duchowe, które jest równie ważne.

Wolontariusze

Reklama

W ostatnim czasie wolontariusze odwiedzili osoby chore w hospicjum w Tczewie i w szpitalu w Dzierżążnie w woj. pomorskim. Spotkania rozpoczęły się modlitwą pod przewodnictwem księdza kapelana i o. Czai. Po wspólnej modlitwie w sali hospicjum oraz tej szpitalnej nastąpiła część artystyczna, skierowana do chorych i personelu medycznego, którą wyreżyserował iluzjonista Paweł Czaja. Zaprezentowany program wywołał dużo radości. W czasie występu można było spotkać iluzjonistę, klauna, postacie z bajek – Myszkę Miki i Kubusia Puchatka oraz kaszubski zespół folklorystyczny Tuba Band z Kościerzyny. Wszystkim pacjentom i podopiecznym wręczono upominki – kolorowe maskotki oraz widokówki z klasztorem franciszkańskim i Kalwarią w Pakości, a także płyty z pieśniami maryjno-franciszkańskimi nagrane przez chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun z Miłakowa.

Wolontariusze odwiedzili także chorych leżących w pokojach, którzy nie mogli przyjść na wspólne spotkanie. W hospicjum i w szpitalu odwiedzili ok. 400 chorych. Mistrz iluzji Paweł Czaja podzielił się refleksją: – Postawa dobroczynna uszlachetnia serca. Uczy szacunku do wszystkich ludzi i zauważenia drugiego człowieka będącego w potrzebie. Nasza inicjatywa nabiera wyjątkowego znaczenia na płaszczyźnie niesienia pomocy osobom, które tego potrzebują.

W dalszej części spotkania o. Arkadiusz razem z księdzem kapelanem modlili się przy każdej osobie chorej i udzielili jej Bożego błogosławieństwa.

Chcą pomagać

Wolontariusze zostali serdecznie przyjęci przez dyrekcję, personel hospicjum i szpitala oraz księży kapelanów. Osoby chore okazały wielką radość, były mile zaskoczone przybyciem tak wyjątkowych gości. Posługę wolontariuszy doceniają także znane osoby, wśród nich piosenkarka Krystyna Giżowska, która także przyłączyła się do akcji. Artystka stwierdziła: – Akcja, którą zapoczątkowali o. Arkadiusz Czaja i skupione wokół niego osoby o szlachetnym sercu, wrażliwe, chcące pomóc potrzebującym, to piękny dar serca. Każdy przecież może ofiarować coś, co wywoła uśmiech na twarzy i pozwoli zapomnieć choć na chwilę o bólu. (...) Cieszę się, że włącza się w tę akcję również artystów – przyjaciół, a że do nich zaliczono również moją osobę, to wielkie wyróżnienie.

Reklama

Wspólna inicjatywa tak wielu ludzi jest połączona ze zbiórką nowych maskotek od osób z całej Polski, w tym Polonii z USA. Zebrane w czasie zbiórki pluszaki są przekazywane chorym, a także dzieciom i młodzieży. Wolontariuszka Agnieszka Tomasiuk z Kościerzyny podzieliła się swoimi przeżyciami: – Niejednokrotnie miałam łzy w oczach, widząc, że dzięki nam, wolontariuszom, u osób chorych zagościł uśmiech na twarzy. Wyniosłam bardzo pouczającą lekcję pokory. Jestem wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tej akcji. Mimo natłoku prac, nieustannego braku czasu obiecałam sobie, że będę częściej uczestniczyć w dziełach charytatywnych, do czego gorąco wszystkich namawiam.

Do powyższej akcji włączyli się również bracia i siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a także wspólnoty modlitewne, m.in. Margaretka. Nie zabrakło indywidualnych osób i instytucji, które również ofiarowały pluszowe zabawki. W akcję włączyli się ponadto wierni z dwóch parafii w Pakości oraz Stowarzyszenie Firm Miasta i Gminy Pakość.

Doświadczenie wspólnoty

Reklama

Na zakończenie spotkania o. Arkadiusz podziękował personelowi hospicjum i szpitala za miłe przyjęcie oraz poświęcenie, które ofiarowują chorym. Franciszkanin zapewnił o codziennej pamięci modlitewnej w ich intencjach. Podkreślił, jak ważne i piękne zadanie wypełniają duszpasterze – kapelani. Ksiądz Wojciech Gliniecki, kapelan hospicjum, podsumowując spotkanie, stwierdził: – Niewątpliwie był to czas radości i uśmiechu. Wielu chorych się wzruszało, można było zauważyć na ich twarzach łzy radości. W takich momentach odkrywam podstawową prawdę o ludzkiej egzystencji. Mianowicie, że obok leków, które pomagają choremu wrócić do zdrowia lub uśmierzyć ból, potrzebują oni także zwykłej obecności drugiej osoby – rodziny, kapłana, przyjaciół itp. Chorzy poczuli się „zauważeni”, bo ktoś się nimi zainteresował. I to jest wielki sukces spotkania (...). To piękne doświadczenie wspólnoty. Dzięki takim akcjom nasi chorzy nigdy nie czują się samotni. Wręcz przeciwnie – czują obecność drugiej osoby, która towarzyszy im w cierpieniu. I to jest wspaniałe, ponieważ wówczas najpiękniej wypełniamy Boże wskazanie, aby „jeden drugiego brzemiona nosił”.

Charytatywne dzieło nabiera wyjątkowego znaczenia, o czym świadczy coraz większe zainteresowanie osób chcących włączyć się w pomoc drugiemu człowiekowi. Artysta z zespołu Tuba Band Kazimierz Maszk zaznaczył: – Przeszliśmy z muzyką i śpiewem wszystkie oddziały, niosąc chorym radość i nadzieję, życząc im szybkiego powrotu do zdrowia.

Wielkie uznanie dla działalności charytatywnej płynie od rodzin osób chorych, które pragną, by takich wydarzeń było więcej. Organizatorzy planują odwiedzać kolejne: hospicja, szpitale, domy pomocy społecznej, domy dziecka i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze w całej Polsce. Trwają przygotowania, by w najbliższym czasie zorganizować spotkania w szpitalach i hospicjach na terenie województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

2023-11-28 12:21

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Francji przed głosowaniem ws. eutanazji: nie milczcie, chorzy pod presją

Nie milczcie! Zwrócicie się swoich parlamentarzystów – apelują francuscy biskupi, mobilizując wiernych do sprzeciwu wobec legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa. Parlament ma podjąć decyzję w tej sprawie 27 maja.

Biskupi przypominają, że forsowana przez prezydenta Macrona ustawa to jedno z najbardziej liberalnych rozwiązań na świecie. Kompletnie zmienia podejście społeczeństwa w kwestii solidarności względem osób chorych i starszych. Francja staje wobec zagrożenia eugeniką społeczną. Nowe rozporządzenia „mogą wywrzeć cichą, lecz realną presję na osoby starsze, chore lub niepełnosprawne. Samo istnienie takiej możliwości może wywołać u pacjentów toksyczne poczucie winy, poczucie, że są ciężarem” – czytamy w dokumencie episkopatu.
CZYTAJ DALEJ

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.

2025-05-20 16:53

[ TEMATY ]

komunikat

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wstępnego dochodzenia wysłuchaliśmy osób mających wiedzę na ten temat i oskarżanego księdza, jesteśmy w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę. Sprawa została zgłoszona Dykasterii Nauki Wiary, czekamy na dalsze instrukcje - poinformował KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w odpowiedzi na artykuł "Gazety Wyborczej" opisujący przypadki molestowania seksualnego, jakiego wobec nastoletnich kobiet miał się dopuścić znany duszpasterz ks. Mieczysław P. z Lublina.

Dochodzenie wstępne w sprawie duchownego zostało rozpoczęte w październiku ubiegłego roku i zamknięte 20 grudnia. W ramach dochodzenia wysłuchaliśmy świadectw osób mających wiedzę w tej sprawie, jak i oskarżanego księdza. Wszystkie dokumenty zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Otrzymaliśmy już odpowiedź, że zgłoszenie zostało przyjęte przez Dykasterię Nauki Wiary. Czekamy na dalsze instrukcje. Jesteśmy też w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę.
CZYTAJ DALEJ

Przy grobie św. Jana Pawła II

2025-05-21 20:08

Biuro Prasowe AK

    - Prosimy, aby ten jego pontyfikat był równie poruszający, równie bogaty dla świata, równie budzący jego nadzieję jak tego, wobec którego mamy tyle powodów, by Panu Bogu dziękować i tak bardzo być odpowiedzialnymi za to, by dzisiaj światu także jego myśl nieustannie przekazywać — mówił abp Marek Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, modląc się w intencji Ojca Świętego Leona XIV.

Metropolita krakowski sprawował Mszę św. dla członków Fundacji Jana Pawła II. Nawiązując do Liturgii Słowa, podkreślił, że kluczowe pytanie dotyczy tego, co lub kto jest fundamentem zbawienia. Pierwsze czytanie, nawiązuje przybyszów z Antiochii, według których tym fundamentem było obrzezanie według Prawa Mojżeszowego. Stało się to osią sporu chrześcijan, w tym także Pawła i Barnaby, którzy – jak wyjaśniał abp Marek Jędraszewski – udali się do Jerozolimy, aby spotkać się z Apostołami i znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wówczas stronnictwo nawróconych faryzeuszów także postulowało konieczność obrzezania. – Więc prawo jest najważniejsze. Nie Chrystus – ocenił metropolita krakowski, dodając, że podobne stanowisko jeszcze jako Szaweł reprezentował św. Paweł. – To po to udał się do Damaszku – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję