Świąteczny czas sprzyja spotkaniom, rodzinnej bliskości, rozwijaniu i pielęgnowaniu wzajemnych więzi, wdzięczności i poczuciu miłości. W tym kontekście własny dom, który jest istotnym elementem tworzenia tego klimatu, daje równocześnie poczucie stabilności i stabilizacji. Polacy zasługują na własny dom i oczekują mieszkania czy domu na własność.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Krajowy Zasób Nieruchomości od 2021 r. we współpracy z gminami tworzy Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, które są przy tym dobrym przykładem efektywnej współpracy rządu i samorządu. Jest to jednak przede wszystkim optymalne narzędzie umożliwiające osobom bez zdolności kredytowej, ale ze zdolnością czynszową posiadanie własnego mieszkania. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Już dziś KZN współpracuje w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z co czwartą gminą w Polsce w blisko pięćdziesięciu SIM-ach. Jest to więc program powszechny i ogólnodostępny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczególnie istotny jest fakt, że dotąd najbardziej „zapomniane” gminy mają możliwość wejścia w program i uzyskania dzięki KZN wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM). Te małe i średnie gminy, pomijane przez deweloperów i niemające wystarczających środków budżetowych na samodzielne inwestycje, dziś dzięki programowi Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych uzyskały taką możliwość.
Reklama
Obecnie, od lata zeszłego roku, SIM-y uzyskują już pozwolenia na budowę. Dziś to blisko 10 tys. mieszkań w pozwoleniach na budowę dla SIM-ów.
Latem br. SIM-y rozpoczęły prace budowlane – wbito w ziemię przysłowiową pierwszą łopatę. Dziś w tej fazie jest już co trzeci SIM. Wiele z tych budów jest na etapie stanów surowych otwartych, a więc pierwszych zasiedleń można się spodziewać latem/jesienią przyszłego roku.
Mieszkania, które oferują SIM-y, są lokalami o umiarkowanym czynszu, a więc niższym od cen rynkowych. Ponadto czynsze te są zabezpieczone mechanizmami chroniącymi je przed nieuprawnionym wzrostem. Program – szczególnie atrakcyjny dla ludzi młodych – jest też dedykowany osobom starszym i niepełnosprawnym. Mieszkania SIM-owskie oferują zróżnicowaną gamę rozwiązań, dostosowanych do potrzeb wielu mieszkańców danej społeczności lokalnej.
Nabór najemców do inwestycji SIM przeprowadza gmina, na której terenie ta inwestycja jest realizowana, i to gmina ustala kryteria naboru najemców oraz miejsce składania wniosków. Mieszkańcy są informowani o terminie rozpoczęcia naboru z odpowiednim wyprzedzeniem przez Urząd Gminy czy też za pośrednictwem SIM-ów.
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych (X, Facebook, LinkedIn), a także obserwowania naszej strony internetowej: www.kzn.gov.pl .