Reklama

Niedziela Legnicka

Kobiety w Domu Chleba

W ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet im. św. Rity odbył się VII Dzień Skupienia dla Kobiet. Wydarzenie miało miejsce 2 grudnia w Osłej.

Niedziela legnicka 51/2023, str. V

[ TEMATY ]

Legnica

Archiwum Duszpasterstwa Kobiet

Można było skorzystać z propozycji gadżetów i ozdób

Można było skorzystać z propozycji gadżetów i ozdób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadziło się ok. 100 pań, z różnych miejsc diecezji. Uczestniczyły też s. Magdalena i s. Ewa ze Zgromadzenia Sióstr Magdalenek. Gospodarz miejsca, ks. Marek Skiba, powitał zebranych i opowiedział krótką historię Domu Chleba.

Misja kobiet

Konferencje wygłosiła dr Iwona Zielonka, biblista, diecezjalny doradca życia rodzinnego i specjalista public relations, terapeuta chrześcijański, kierownik duchowy, wykładowca akademicki, założyciel i dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej. Prowadzi także formację kobiet „Świętość w zwyczajności”, jest przewodniczącą Komisji Teologicznej Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji oraz prezes Fundacji „Porta Fidei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania ukazały się też inne talenty p. Iwony: taniec, śpiew, teatr, gra na gitarze i komponowanie utworów muzycznych. Wygłosiła 2 konferencje: „Droga serca Kobiety” i „Misja kobiet – kobiety w misji”. Prelegentka ukazała w nich geniusz kobiety, jej misję w Kościele i w świecie oraz, jak ważne jest, by kobieta stała się w pełni kobieca, by wiedziała, że jest wartością, a piękno i mądrość dostrzegała w swoim wnętrzu, budując siebie we współpracy z łaską Boga. P. Iwona była autentycznym przykładem i świadkiem tego, jak wielka jest siła kobiety świadomej siebie i swojego miejsca na ziemi, a przede wszystkim świadomej tego, że to miejsce jest przejściowe i nie ma sensu trzymać się go tak kurczowo. Mówiła też o zaufaniu Bogu, zarówno we własnych planach i pomysłach na życie, jak i w kontekście sytuacji politycznej kraju i świata, bo jeśli wierzymy, że Bóg jest prawdziwym Królem, dobrym, kochającym, że jesteśmy w Jego ręku, to dużo naszych lęków i trosk jest nieuzasadnionych.

Modlitwa

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Wawrzynek. W homilii zachęcał do postawy uwielbiania Boga każdego dnia, w każdej sytuacji, radosnej czy trudnej i gorzkiej. Mówił, jak bardzo naszym udziałem są liczne troski i niepokoje. Jak bardzo nie pozwalają nam one korzystać z chwili obecnej, bo ciągle jesteśmy w tym, co było wczoraj, lub co się kiedyś wydarzy lub nie wydarzy. Zachęcał, by uczyć się patrzeć w przyszłość, ponad tymi troskami. A jest to możliwe, kiedy trwamy na modlitwie, gdy uwielbiamy Boga, dlatego że jest Bogiem wszechmocnym, dobrym i pełnym miłości.

Budowanie wspólnoty

Po Mszy św. odbyła się agapa z udziałem bp. Piotra, zakończona wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Z racji I soboty miesiąca odbyło się nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem, a po południu modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i uwielbienie. Całość ubogacił zespół muzyczny z Kruszyna. Panie mogły też skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, gdzie służyli ks. Marek Skiba i ks. Adam Bogdała. Była też możliwość zakupu ciekawych i wartościowych gadżetów, gdyż obecni byli przedstawiciele księgarni „Emmanuel” z Katowic, a panie z Jeleniej Góry przygotowały wykonane przez siebie różańce i różne ozdoby. Dzień ten był owocnym czasem formacji, modlitwy i słuchania, radości i dzielenia się dobrem.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Charyzmatyczny Ojciec młodzieży

Kościół, dominikanie, a przede wszystkim młodzież stracili oddanego człowieka, jakim był o. Jan Góra. Ale tym samym zyskali orędownika w niebie. Ojciec Jan był niewątpliwie fenomenem naszych czasów. Poprzez swe inspiracje, słowa i działania pociągał za sobą rzesze młodych, stawiał im wymagania, a oni za nim szli. Dawali się pociągnąć do uczestnictwa w tej wielkiej przygodzie, która stała się udziałem o. Jana Góry w Poznaniu, Hermanicach, na Jamnej i wreszcie na Lednicy. Był to człowiek obdarzony charyzmatem, czyli darem łaski, który uzdalnia do szczególnej służby Kościołowi, a także narodowi

Miałam okazję bliżej poznać Ojca Jana, kiedy w Radiu Maryja prowadził audycje dla młodzieży. Przymierzałam się wówczas do napisania pracy magisterskiej. Czytałam wcześniej kilka książek Ojca Jana. Razem z promotorem uznaliśmy, że praca dyplomowa na temat pisarstwa tego dominikanina może być ciekawa. Pociągało mnie wówczas to, że poza twórczością, którą miałam przeanalizować, będę mogła spotykać się z ciekawym, żywym człowiekiem, będę mogła być blisko dzieła, jakie tworzył z młodymi. I tak się stało. Pierwsze spotkanie odbyło się w stołówce Radia Maryja, kiedy o. Piotr Andrukiewicz przedstawił mnie Ojcu Janowi i powiedział, co zamierzam zrobić. Ojciec Jan wykazał wielki entuzjazm dla tego pomysłu, co skutkowało wieloma spotkaniami we wszystkich ważnych dla Ojca Jana miejscach – w Poznaniu, Hermanicach, Krakowie, na Jamnej, na Lednicy, a także w Toruniu. Mogłam przyjrzeć się jego duszpasterskiej pracy i jego życiowemu powołaniu. I tak powstał „akompaniament literacki do pracy duszpasterskiej Jana Góry OP”.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję