Reklama

Głos z Torunia

Być, kochać i wymagać

W Centrum Dialogu odbyło się V Forum Wychowawców, podczas którego poszukiwano odpowiedzi na pytanie: Jak pomóc młodym odkryć swoją wartość?

Niedziela toruńska 51/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Mieczkowska

Nauczyciele chętnie wzięli udział w wydarzeniu

Nauczyciele chętnie wzięli udział w wydarzeniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wydarzeniu licznie zebrali się nauczyciele, a także rodzice, którzy zgłębili aktualny i ważny temat: „Niewłaściwy obraz samego siebie u dzieci i młodzieży. Jak im pomóc?”.

Zniekształcenia

Coraz częściej dostrzegamy, że młodzi mierzą się z wieloma problemami, co podkreślił także ks. Mariusz Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Toruńskiej. – Jesteśmy w różnym stopniu wychowawcami i gromadzimy się tutaj, aby podejmować ważne tematy z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Dzisiaj widzimy, że wielu młodych osób ma niewłaściwy obraz samego siebie, ma zniekształcenia, które mogą prowadzić do różnych zaburzeń, niekiedy nawet do myśli o okaleczeniu czy samobójstwie – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prelegentem był dr hab. Krzysztof Pilarz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, który podkreślił, w jaki sposób budujemy obraz naszej osoby. – Pojawiają się niejednokrotnie obrazy, które mogą być dla młodego człowieka mniej lub bardziej atrakcyjne, natomiast faktem jest to, że nasze podstawowe „ja” jest zbudowane w oparciu o podstawową grupę odniesienia, czyli rodzinę. Jeśli w rodzinie pojawi się komunikat: „Jesteś nikim”, „jesteś wielki”, to zawsze to będzie jakoś rezonowało na przyszłość – zaznaczył.

Poziom ciepła

Reklama

Na obraz własnej osoby u dzieci i młodzieży wpływa także styl wychowania, jaki podejmują rodzice. Podczas wykładu mogliśmy dowiedzieć się, że najbardziej adekwatny, dobry do budowania właściwego obrazu własnej osoby u dziecka będzie typ autorytatywny. – Rodzice wykazują w nim wysoki poziom ciepła i umiarkowany poziom kontroli. Bardzo jasno wyznaczają standardy i granice dotyczące określonych rodzajów zachowania. Dzieci są nastawione przyjaźnie i rozwijają w sobie potrzebne kompetencje – mówił Pilarz. Zwrócił także uwagę, że choć jasne, konkretne wymagania nie są modne we współczesnym świecie, są jednym z warunków bezpieczeństwa, które musi iść w parze z wysokim poziomem ciepła.

Dać czas

Na koniec zebrani otrzymali wskazówki, które warto wykorzystać w kontakcie z młodymi. Między innymi należy chwalić wysiłek, konkretne działania, a także pozwolić dokonywać własnych wyborów. Dowiedzieli się także, czego unikać w wychowaniu. Prelegent podkreślił, że jednym z największych błędów wychowawczych jest porównywanie dzieci z kimś innym, a także poświęcanie niewystarczającej ilości czasu. – Często dzieci nie znają własnych rodziców, którzy większość swojego czasu spędzają w pracy, a potem bezpowrotnie mija czas, który nie został im ofiarowany – mówił.

Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi na ulicy

Niedziela toruńska 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

modlitwa

ewangelizacja

Toruń

Ks. Łukasz Meszyński

Uczestnicy gry miejskiej o św. Stanisławie Kostce

Uczestnicy gry miejskiej o św. Stanisławie Kostce

Uwielbienie, modlitwa, uliczna ewangelizacja, wspólny taniec, śpiew i gra na instrumentach połączyły młodzież 13 października podczas Toruńskiej Strefy Chwały zorganizowanej przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej Kotwica. Młodzi wyszli na ulice Starego Miasta w Toruniu, by dać świadectwo swojej wiary i radości płynącej z przyjaźni z Jezusem

Sobotnią Toruńską Strefę Chwały rozpoczęła gra miejska „12 godzin z życia św. Stanisława Kostki” zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej. Do rozgrywek stanęła grupa 46 młodych z Lubawy, Torunia, Chełmna, Grudziądza i Kijewa Królewskiego. Wśród zadań, które czekały na uczestników, były: układanie rozsypanki ze zdjęć, rebusy, zabawa w głuchy telefon, układanie rymowanek; a wszystko to związane było z tematyką św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, którego rok obchodzimy w Kościele katolickim z racji przypadającej 450. rocznicy jego śmierci.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję