Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

O miłości, aniołach i pokoju

Są wystawiane już od ponad 40 lat. Co roku mają konkretny przekaz, o miłości, aniołach, pokoju na świecie. W tym roku przesłaniem jest miłość do Ojczyzny, bezinteresowna miłość do drugiego człowieka, ale też Polskość, to, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i że do niej powinniśmy zawsze wracać. Mowa tu o Jasełkach Salezjańskich.

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Oświęcim

Małgorzata Latawiec

W Jasełkach Salezjańskich występują licznie dzieci

W Jasełkach Salezjańskich występują licznie dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sali Teatralnej przy parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu 14 stycznia kilkudziesięciu aktorów, w tym liczna grupa dzieci, wystawiła premierę jasełek. Ta inicjatywa salezjan z Oświęcimia cieszy się niesłabnącą popularnością. A to nie jedyne wydarzenie, w którym można zobaczyć liczną reprezentację najmłodszego pokolenia.

Miłość do człowieka

Reklama

Aktorzy dokładają wszelkich starań, aby występy były na jak najwyższym poziomie. – W tych jasełkach tradycyjnie bazuję na tekstach ks. Domino, ale wprowadziłam też wiele nowego. Jest motyw rodziny Ulmów, którzy dają nam przykład kochającej się rodziny, ale też bezinteresownej miłości do drugiego człowieka, nawet innej narodowości. I wtedy aktorzy śpiewają piosenkę pt. W każdym człowieku mieszka Bóg. Pojawia się też o. Maksymilian Kolbe, który oddaje życie za drugiego człowieka, podobnie jak Ulmowie. Są dwie role dodatkowe – dwóch góralek. Jedna z nich śpiewa utwór Księżyc i stokrotka. To niby prosta zwiewna piosenka o kwiatku, ale kryje w sobie morał, jak łatwo można skrzywdzić drugiego człowieka. I że naprawdę można kochać drugiego człowieka – mówi Niedzieli reżyser, autorka scenariusza, tegoroczna laureatka „Nagrody św. Maksymiliana” Jolanta Zapała, która angażuje się całym sercem w różne inicjatywy parafialne. W rolę Dzieciątka wcielił się niedawno urodzony Piotruś. Aniołkami są jego 3 siostry, a mama i tata grają Maryję i Józefa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akcenty regionalne

Jasełka są osadzone w tradycji Bożonarodzeniowej oraz można w nich zobaczyć wiele akcentów regionalnych. Aktorzy występują w strojach regionalnych górali z Podhala, Krakowian i Mazurów. Tańczą do utworów z tamtych regionów i wykonują regionalne pieśni świąteczne. Pojawia się kilkadziesiąt dzieci w strojach regionalnych albo przebranych za pastuszków czy aniołki. Część aniołów reprezentuje dzieci z przedszkola w Zaborzu, a dorosłymi aniołami są uczniowie ze szkoły w Grojcu. Pozostałe dzieci są z różnych szkół i mieszkają w okolicach Oświęcimia. Premiera odbyła się 14 stycznia. Następne spektakle będą grane 21 stycznia o godz. 14.30 i 17, 28 stycznia o godz. 14.30 i 17. Informacje i i rezerwacje: jaselka.oswiecim@gmail.com. jaselka.oswiecim@gmail.com.

Nowy projekt

Reklama

Od września ub.r. parafia realizuje nowy projekt pn. „Niedziela ze skarbami”, czyli cykl coniedzielnych spotkań ze świętymi dziećmi Kościoła. W niedziele o godz. 11.30 w sanktuarium są sprawowane Msze św., na których dzieci poznają poszczególnych świętych w ich wieku. Pomysł jest wspólną inicjatywą prowadzącej scholę „Boskie Nutki” Jolanty Zapały, proboszcza ks. Łukasza Krysmalskiego i głoszącego kazania ks. Mariusza Bąka. – Myślę, że ten pomysł przyszedł z nieba. Ks. Mariusz planował głosić kazania o świętych. Mi przyszły na myśl święte dzieci Kościoła. I w ten sposób nazwaliśmy je skarbami. Następnie wspólnie z proboszczem opracowaliśmy książeczkę. Zdolna pani fotograf Małgorzata Latawiec zrobiła zdjęcia moim scholankom w przebraniach. Weronika Mleczek namalowała postaci animowane. Chciałam, żeby były w wersji animowanej, rysunkowej – wówczas są bliższe dzieciom. Otrzymały gotową książeczkę, która zawiera też motto z życia każdego świętego i piosenkę o nim. Co niedzielę dzieci otrzymują naklejki w częściach, które wklejają do książeczki, aż powstanie cała postać – mówi Jolanta Zapała. Jak zapowiada, chcą w przyszłości wydać to opracowanie, które może stanowić pomoc do lekcji religii lub inspirację dla innych kapłanów.

Święte dzieci

W danym miesiącu w ramach projektu prezentowany jest jeden święty. We wrześniu dzieci poznawały św. Stanisława – patrona dzieci i ministrantów oraz jego motto: „Do większych rzeczy jestem stworzony.” W październiku – Franciszka i Hiacyntę, w listopadzie – bł. Karolinę Kózkównę, w grudniu– św. Agnieszkę Rzymiankę. W styczniu poznawają św. Dominika Sawio z jego mottem: „Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja”. Następnie: św. Jose Sancheza del Rio, św. Marię Goretti, św. Filomenę, bł. Laurę Vicucę. – W ten sposób chcę przybliżyć dzieciom życiorys drogowskazów do świętości, a jednocześnie sprawić, by dzieci chciały chętnie chodzić do kościoła, żeby czuły się tam dobrze, śpiewały, klaskały i tańczyły. Cieszę się, gdy widzę radość na ich małych twarzach. Przecież Pan Jezus tego nie zabrania, sam powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”. Więc niech idą z radością! tym bardziej że jest to Msza św. z ich udziałem – zaznacza J. Zapała.

Reklama

Ks. Mariusz Bąk głosi kazania, ukazując je w formie historyjek o świętych dzieciach Kościoła. Najmłodsi mają też co tydzień jakieś zadania do wykonania, np. mają przyjść w przebraniu za danego świętego. Otrzymują nagrody. Pani Jolanta napisała wpadające w ucho piosenki o każdym świętym, które są śpiewane przez scholę „Boskie Nutki” podczas każdej Mszy św. Śpiewają też przewodnią pieśń: I ja też mogę świętym być.

„Niedziela ze skarbami” potrwa do czerwca włącznie. Wówczas dzieci poznają postać Manuela, który jako jedyny z prezentowanych postaci nie jest świętym ani błogosławionym, ale jego życie daje przykład walki o wiarę, o siłę, nazwany został wojownikiem światła.

Małe Oratorium

W parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu pojawiła się jeszcze jedna inicjatywa dla dzieci. Zaproponowało ją w listopadzie Oratorium św. Jana Bosko. Wolontariusze postanowili prowadzić popołudniowe zajęcia dla dzieci w ramach tzw. „Małego Oratorium”. Odbywają się one w każdą środę po godz. 16. W tym czasie uczniowie odrabiają tam lekcje. Oprócz tego biorą udział w przygotowanych dla nich zabawach i innych atrakcjach. Mogą ćwiczyć swoje zdolności manualne i nie tylko. Czeka na nich również posiłek. „Małe Oratorium” pozwala najmłodszym poznawać osobę tutejszego patrona św. Jana Bosko. W 2024 r. salezjanie świętują 200 lat od snu, który przyśnił się małemu Janowi, mającemu wówczas 9 lat. W 1824 r. w widzeniu sennym zobaczył swoją przyszłą misję – troskę o wychowanie młodzieży. Uznaje się to za początek dzieła salezjańskiego. Dzieci na jednym ze środowych spotkań nawiązywały do tego wydarzenia, tworząc pracę plastyczną – Małe Oratorium Ze Snu.

Oratoriada

W Oratorium św. Jana Bosko niedawno odbyła się też pierwsza w historii inspektorii krakowskiej Oratoriada pod hasłem: „Dam ci Mistrzynię”, skierowana do młodzieży. W ciągu 3 dni słuchali świadectw życia w duchu salezjańskim, modlili się na Mszy św., adoracji i Różańcu, pisali listy do Matki Bożej. Wolontariusze wystawili pantomimę o śnie Jana Bosko, który właśnie się spełnia. Były zajęcia warsztatowe, gra miejska i konferencja o roli Maryi w życiu ks. Bosko, a także okazja do wspólnych rozmów. W nowym – jubileuszowym roku – salezjańskie inicjatywy dla młodych ludzi będą miały swoją kontynuację.

2024-01-16 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: modlitwa za zmarłych na terenie byłego niemieckiego obozu

[ TEMATY ]

obozy

Oświęcim

wikipedia.org

Za ofiary obozów i łagrów oraz o pokój na świecie modlono się 2 listopada, w liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, podczas Mszy św. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, nieopodal Ściany Straceń, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, 8 księży diecezjalnych i zakonników z dekanatu oświęcimskiego oraz oświęcimianie oddali hołd pomordowanym w Auschwitz i we wszystkich obozach oraz łagrach. W modlitwie udział wzięło około 200 osób.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: Rok Święty to czas łaski, nadziei i przebaczenia

2024-12-29 20:01

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

rok jubileuszowy

1000‑lecie koronacji

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak

„Rok Święty to czas łaski, nadziei i przebaczenia. Pójdziemy drogami, które wyznacza nam ten święty czas. I niech będą to zawsze drogi prowadzące na spotkanie z Jezusem” - mówił abp Wojciech Polak podczas inauguracji Roku Jubileuszowego w katedrze gnieźnieńskiej. Prymas przypomniał, że to także rok ważnych rocznic historycznych: 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie oraz 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, najstarszej na ziemiach polskich.

Podobnie jak we wszystkich katedrach świata, w katedrze w Gnieźnie inauguracja Roku Jubileuszowego odbyła się w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia i poprzedzona była krótkim nabożeństwem w pobliskim kościele ojców franciszkanów. Stamtąd, za krzyżem, duchowni, osoby konsekrowane i świeccy przeszli w procesji do bazyliki, w której bramie, słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, abp Wojciech Polak ukazał krzyż intonując wielkopiątkową antyfonę „Oto drzewo Krzyża”. Następnie, już w świątyni, odbyło się błogosławieństwo wody, którą wierni zostali pokropieni na pamiątkę chrztu świętego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję