Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Młodzi o katechezie

„Może pomóc w zrozumieniu Boga i w byciu lepszym człowiekiem. Jest potrzebna do budowania naszej świadomości, zrozumienia siebie” – mówią uczniowie z diecezji tarnowskiej.

Niedziela Plus 8/2024, str. V

[ TEMATY ]

katecheza

Tarnów

młodzież

Ewa Biedroń

Ks. Andrzej Jasnos prezentuje raport na temat religii

Ks. Andrzej Jasnos prezentuje raport na temat religii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej opublikował raport na temat katechezy w szkole. Znalazły się w nim także głosy krytyczne.

Doniesienia medialne ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapowiadające zmianę w organizacji i zasadach nauczania lekcji religii w szkołach od 1 września 2024 r., przyczyniły się do zbadania opinii młodych osób na ten temat. Wydział Katechetyczny w Tarnowie opracował raport na podstawie badania ankietowego. Na temat lekcji religii wypowiedziało się ponad 7300 uczniów!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena

Jeden z uczniów napisał, że religia uratowała go przed samobójstwem. W raporcie są również takie wypowiedzi: „Lekcje religii są potrzebne, ponieważ rozwijają nas duchowo i edukują nas o Bogu, wierze, zasadach Kościoła, o tym, jak je przyjmować, rozumieć i wykorzystywać w codziennym życiu...”. Inny badany stwierdził: „Od najmłodszych klas były lekcje religii. Można było się dobrze przygotować do Komunii oraz bierzmowania. W związku z tym powinny zostać dalej...”.

Reklama

Uczniowie dokonali oceny lekcji religii. Podkreślili, że jest ona potrzebna. Około 1,5% uczniów przyznało, że religia powinna być raz w tygodniu, a 9% – że powinna mieć miejsce w kościele. Młodzi ze szkół ponadpodstawowych przede wszystkim wskazali, że chodzą na religię, ponieważ wierzą i chcą. W raporcie są także wypowiedzi uczniów, którzy do kościoła nie chodzą, ale są na religii: „Nie jestem wierząca, chodzę tylko dlatego, że te zajęcia są rozwijające. Nie chodzę do kościoła, moi rodzice też nie. Na religii dużo się dowiaduję. Jestem otwarta, może kiedyś uwierzę, to wiedzę będę miała...”.

Za i przeciw

Młodzi sugerują, że lekcje powinny być ciekawsze, bo zdarza się, że są nudne. Nie powinno być na nich kartkówek ani odpytywania. Niektórzy przyznali, że chodzą na lekcje religii ze względu na rodziców. Jedna z uczennic napisała: „Moja mama chce, bym chodziła, mimo że dla mnie nie ma większej różnicy, czy jestem na religii, czy nie...”.

Uczniów zapytano także o opinię na temat ich rówieśników, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii. Młodzi stwierdzili, że takie osoby w większości są wyznawcami innych religii albo nie chce im się chodzić. Ponadto mają na to wpływ: umieszczenie tych zajęć na pierwszych i ostatnich godzinach lekcyjnych, a także rodzina czy media. Ankietowani wypowiedzieli się również na temat wliczania oceny z lekcji religii do średniej. „Za” opowiedziało się 60% badanych. Uczniowie zaznaczyli także, że na lekcjach religii poszerzają swoją wiedzę z zakresu: historii, sztuki, języka polskiego, bioetyki, moralności, filozofii, wychowania, innych religii, patriotyzmu, muzyki. Tym, na co zwracają uwagę młodzi, jest osoba prowadząca te lekcje. W większości stanowi ona dla nich punkt odniesienia w trudnościach, których doświadczają.

Wnioski

Wyniki badań pozwalają wywnioskować m.in., że uczniowie pozytywnie oceniają lekcje religii i uczestniczą w nich z powodu wiary. Ocena z religii jest dla nich ważna, a istotny wpływ na rezygnację z tych zajęć ma umieszczenie ich w planie dnia lekcji. – Wnioski z badań są też takie, że potrzeba m.in. doskonalenia zawodowego nauczycieli religii, przepracowania zakresu treści, poszukiwania nowych metod przekazu, a także regularnego monitorowania jakości lekcji religii i potrzeb uczniów w zakresie rozwoju religijnego – wylicza ks. dr Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. I dodaje: – To również budowanie dobrej współpracy ze środowiskiem szkolnym.

2024-02-20 14:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.
CZYTAJ DALEJ

W całym kraju alerty RCB. Temperatury osiągną nawet 42 st. C

2026-06-27 13:20

[ TEMATY ]

Alert RCB

upały

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w najbliższych dniach. Temperatury w dzień wyniosą do 42 st. C, a w nocy do 24 st. C.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla województwa warmińsko-mazurskiego, części zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także północy podlaskiego. Tam temperatura maksymalna w sobotę i poniedziałek wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w niedzielę od 34 st. C do 37 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 st. C do 23 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Areszt Śledczy w Lublinie. Dziękczynienie za powołanie penitencjarne

2026-06-28 08:11

Sebastian Kurowski

Dawni i obecni funkcjonariusze, kapelani oraz ewangelizatorzy więzienni wspólnie świętowali i dziękowali za swoją misję. Spotkanie było okazją do podziękowania za trudną służbę penitencjarną oraz wręczenia wyjątkowych odznaczeń: Orderu Białej Gołębicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję