Najmłodsza diecezja w Polsce, diecezja bydgoska, przygotowuje się do świętowania 20. rocznicy istnienia. 24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II wydał bullę (weszła ona w życie miesiąc później, 25 marca), na mocy której terytorium nowej diecezji, obejmujące ok. 5,2 tys. km2, zostało wydzielone z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji pelplińskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Pierwszym ordynariuszem nowej diecezji został sufragan wrocławski bp Jan Tyrawa (2004-21).
Okazja do świętowania
W życiu tak młodej społeczności każda „okrągła” rocznica nabiera szczególnego znaczenia. Niewątpliwie jest to także okazja do świętowania, do podsumowania tego, co do tej pory udało się dokonać, oraz do oszacowania przyszłych wyzwań – stąd zapewne decyzja obecnego ordynariusza, bp. Krzysztofa Włodarczyka, który w październiku 2022 r. powołał zespół do przygotowania rocznicowych obchodów. – Zależy nam na integrowaniu naszej wspólnoty diecezjalnej. Chcemy, żeby to był żywy Kościół. Dwudziestolecie daje nam impuls, by jeszcze bardziej wejść w życie tej wspólnoty i pokazać, co możemy jej zaoferować – tak biskup podsumował swoje nadzieje i oczekiwania związane ze świętowaniem urodzin diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W skład powołanego przezeń zespołu weszło sześciu kapłanów i pięć osób świeckich, którzy w trakcie kolejnych spotkań przygotowali „Program duszpasterski na czas nowenny i 20-lecie”. Postanowiono, że właściwe uroczystości, zaplanowane na kwiecień 2024 r., poprzedzi wielomiesięczne przygotowanie o charakterze nowenny.
Koncert i modlitwa na początek
Zapoczątkowało je wydarzenie koncertowo-modlitewne pt. W cieniu Twej ręki, które odbyło się 24 czerwca 2023 r. w hali Sisu Arena w Bydgoszczy. Na scenie wystąpili bydgoscy artyści oraz chór złożony z sześćdziesięciu osób z różnych wspólnot diecezji bydgoskiej. Ponadto uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spotkaniu z ks. Wojciechem Węgrzyniakiem z Krakowa, cenionym rekolekcjonistą i kaznodzieją, oraz wysłuchali świadectw wiary osób świeckich: Wojciecha Modesta Amaro, znanego kucharza i restauratora, oraz Moniki i Marcina Gomułków, prowadzących blog i kanał na YouTubie Początek Wieczności. Podczas sprawowanej wówczas Eucharystii bp Włodarczyk pobłogosławił młodzież z diecezji wybierającą się na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.
Nowenna – wspomnienie męczenników
Reklama
W czerwcu 2023 r. została też zapoczątkowana nowenna przygotowująca do rocznicy. Każdego 25. dnia miesiąca odbywały się uroczystości przybliżające postaci związane z diecezją bydgoską. Pierwsze spotkanie poświęcono patronce diecezji, którą jest Maryja – Matka Boża Pięknej Miłości. W centrum kolejnych stanęli męczennicy z okresu II wojny światowej zamordowani przez Niemców: bł. ks. Franciszek Dachtera (1910-42), bł. ks. Władysław Mączkowski (1911-42), bł. ks. Antoni Świadek (1909-45), bł. Bronisław Kostkowski (1915-42), bł. Czesław Jóźwiak (1919-42) oraz drugi patron diecezji – bł. Michał Kozal (1893 – 1943). Ich grono uzupełniła postać współczesna – ks. Zygmunt Trybowski (1937 – 2002), pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Męczenników, kapłan, który zrobił wiele dla upamiętnienia ponad tysiąca mieszkańców Bydgoszczy i okolic rozstrzelanych przez Niemców jesienią 1939 r. w pobliskiej Dolinie Śmierci.
Diecezjalne pielgrzymowanie
Blisko 1,2 tys. wiernych wzięło udział w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 13-14 października 2023 r. Co ciekawe, w pielgrzymce uczestniczyli też bezdomni. – Bardzo chcieli wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Nigdy jeszcze nie byli na Jasnej Górze i ten wyjazd był dla nich wielkim przeżyciem – powiedział ks. Sławomir Bar, proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo, znanej ze szczególnej wrażliwości na potrzeby osób wykluczonych społecznie.
Wydarzenia kulturalne
Reklama
W przygotowania do rocznicowych obchodów wpisują się również wydarzenia o charakterze kulturalnym. We wrześniu Bydgoski Teatr Kameralny wystawił spektakl Prorok, poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Trwają też prace nad otwarciem muzeum diecezjalnego. Będzie się ono mieściło w dawnym wikariacie przy ul. Farnej 10. Szachulcowy budynek przeszedł już remont. – Będziemy najpierw tworzyli wystawę stałą, a później, w miarę możliwości, również wystawy cykliczne. Muzeum będzie gromadziło znajdujące się na terenie diecezji bydgoskiej obiekty muzealne, przedmioty kultu, ale nie tylko – wyjaśnił ks. Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej i zarazem dyrektor powstającego muzeum. Jedna izba będzie poświęcona papieżowi Benedyktowi XVI, jako że w Bydgoszczy działa Centrum Studiów Ratzingera. Placówce już udało się pozyskać kilka eksponatów związanych z postacią wybitnego niemieckiego teologa i papieża.
Co przed nami?
– Zapraszamy na wydarzenia centralne. Najpierw zgromadzimy się 6 kwietnia w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo na Mszy św. o godz. 12, by przeżyć wspólny czas dziękczynienia. Następnie, 7 kwietnia, w katedrze obejrzymy oratorium Trzy Marie, by 8 kwietnia w gronie przedstawicieli ruchów ponownie się modlić w katedrze pod przewodnictwem pasterza – przekazał rzecznik prasowy diecezji ks. Piotr Wachowski. Podał też kolejne terminy związane z jubileuszem. – We wszystkich parafiach diecezji odbędzie się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano. Na 18 maja zaplanowano kongres ruchów i stowarzyszeń katolickich, który zostanie połączony z czuwaniem w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W podzięce za naszą diecezję wyruszymy też na tzw. pielgrzymkę do korzeni: 20 kwietnia do Gniezna, 22 czerwca do Kołobrzegu i 28 września do Pelplina. Z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II 8 czerwca w Bydgoszczy planowany jest koncert ewangelizacyjny pod batutą Adama Sztaby.
Nadzieje pasterza diecezji
– Duchowni i świeccy razem są Kościołem. Nie są osobno, obok siebie, ale razem – podkreślił na niedawnym spotkaniu pastoralnym liderów wspólnot bp Krzysztof Włodarczyk. – Odkrycie tej prawdy wiąże się z konieczną naprawą fundamentu Kościoła. W przeciwnym razie można mówić o błędzie konstrukcyjnym i Kościele zbudowanym na dwóch oddzielnych płytach, które inaczej pracują, mają inną dynamikę. Przez to budowla ta rozjeżdża się, pęka pod własnym ciężarem. Te dwie płyty to księża i świeccy w Kościele. Problem polega nie na tym, że są, tylko na tym, że istnieją obok siebie, osobno, a przy tym są podzieleni – przestrzegł.
Według ordynariusza diecezji bydgoskiej, problem ten nie ustanie, póki duchowni o świeckich będą mówić „oni” i na odwrót. Nie ustanie, póki duchowni i świeccy nie odkryją słowa „my”.