Reklama

Niedziela Lubelska

Świętość w codzienności

Cała rodzina, nie tylko małżeństwo, jest powołana do świętości. Znakomity przykład znajdujemy w błogosławionej Rodzinie Ulmów – powiedział prof. Adam Zadroga, prorektor KUL.

Niedziela lubelska 12/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Katarzyna Artymiak

Siostra Maria Elżbieta Szulikowska ze Zgromadzenia Sług Jezusa, autorka publikacji o bł. Rodzinie Ulmów

Siostra Maria Elżbieta Szulikowska ze Zgromadzenia Sług Jezusa, autorka publikacji o bł. Rodzinie Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja pt. „Błogosławiona Rodzina Ulmów inspiracją do świętości współczesnej rodziny”, zorganizowana przez Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z racji obchodzonego Roku bł. Rodziny Ulmów, była okazją do bliższego poznania męczenników z Markowej oraz dyskusji o małżeństwie i rodzinie.

Uniwersytecka debata

Jak wyjaśnił ks. prof. Mirosław Brzeziński, prodziekan Wydziału Teologii KUL, pierwszy cel konferencji był związany bezpośrednio z Rodziną Ulmów, a drugi z refleksją nad kondycją współczesnych małżeństw i rodzin. – Zwróciliśmy uwagę na świętość życia rodziny z Markowej, na ich otwartość na życie, na wartość życia oraz na rodzicielstwo, ale też na problemy współczesnego rodzicielstwa, a przede wszystkim na wartość ludzkiego życia, które powinno rodzić się i wychowywać w środowisku rodzinnym, w środowisku miłości – powiedział ksiądz dziekan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konferencja składała się z dwóch paneli naukowych oraz debaty międzypokoleniowej, które połączyła teza, że rodzicielstwo jest drogą do świętości. Podjęto ważne społecznie i aktualne tematy związane z otwartością na poczęte życie, z szacunkiem do życia i godności każdej osoby ludzkiej oraz kwestie związane z problemem niepłodności i sposobami realizacji powołania do rodzicielstwa poprzez leczenie niepłodności czy rodzicielstwo zastępcze i adopcyjne. W dyskusji wybrzmiał temat obecności małżeństw i rodzin w Kościele, oczekiwań, jakie rodziny mają wobec Kościoła oraz sposobów i konkretnych dzieł, którymi Kościół wspiera rodziny.

Rodzina z Markowej

Ulmowie są nie tylko pierwszym polskim małżeństwem, które zostało beatyfikowane, ale w historii Kościoła pierwszym małżeństwem beatyfikowanym wraz z dziećmi, w tym najmłodszym, które przyszło na świat w chwili męczeństwa matki. – Małżonkowie Wiktoria i Józef Ulmowie nie tylko troszczyli się o swoje dzieci, ale oddali życie za tych, którzy byli prześladowani w czasie II wojny światowej – powiedział ks. prof. Mirosław Brzeziński. Jak to zostało podkreślone, życie Ulmów nie różniło się od codzienności innych rodzin w Markowej, ale charakteryzowała je otwartość na życie. – Dzieci, będące owocem miłości małżonków, są darem nie tylko dla rodziny, ale także dla społeczeństwa – powiedział ks. Paweł Gałuszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Przywołując słowa papieża Franciszka: „Być chrześcijanami oznacza przyjąć od Boga dar życia pięknego, pełnego sensu, pełnego smaku”, podkreślił, że życie Rodziny Ulmów stanowi przykład realizacji świętości rozwijanej w codziennym życiu, a ich małżeństwo jest symbolem oddania i wychowania ku wartościom, takim jak wiara, miłosierdzie, pomoc bliźniemu. Odnosząc się do męczeńskiej śmierci Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci, którzy 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom, prelegent podkreślił, że „ich ofiara miała głęboki sens nie tylko z perspektywy religijnej, ale także z perspektywy narodu”. – Życie współczesnych rodzin, z pozoru nieważne trudy i wyrzeczenia, mogą mieć wartość, którą nie zawsze od razu można dostrzec – podsumował ks. Gałuszka.

Konferencja poświęcona Rodzinie Ulmów oraz świętości małżeństwa i rodziny była cennym głosem w trwającej w społeczeństwie dyskusji o przyszłości polskich rodzin i wartościach, na których warto budować przyszłość.

2024-03-19 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieje złączone Chrystusem

Niedziela lubelska 16/2024, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

W narodowym święcie udział wzięli przedstawiciele różnego szczebla władz

W narodowym święcie udział wzięli przedstawiciele różnego szczebla władz

Dziękujemy Bogu, że weszliśmy w dzieje z Chrystusem i Jego krzyżem, z nauką miłości, przebaczenia i pokoju – powiedział abp Stanisław Budzik.

Metropolita sprawował Mszę św. w archikatedrze lubelskiej z okazji Narodowego Święta Chrztu Polski. – 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest i ta data jest najważniejsza w dziejach naszego narodu. Od tej daty liczony jest początek Polski, początek naszego narodu i Kościoła. Od tej pory wiara i kultura chrześcijańska wpisały się w historię naszej Ojczyzny – powiedział abp Stanisław Budzik. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji oraz służb mundurowych, którzy złożyli wieńce pod krzyżem misyjnym na pl. Katedralnym.
CZYTAJ DALEJ

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję