Koncert odbył się 2 marca br. w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Inicjatorką artystycznego przedsięwzięcia była dr hab. Anna Marek-Kamińska prof. UR, która na przemian z kpt. Agatą Ćwiklak dyrygowała 11 połączonymi chórami i Wojskową Orkiestrą Dętą wspomaganą przez akordeonistę Mirosława Dymona i pianistę Marcina Kasprzyka.
Autorem muzycznej i dramatycznej koncepcji koncertu, a zarazem kompozytorem ponad połowy wykonywanych (publicznie po raz pierwszy) utworów, był niezrównany Dominik Lasota, niespełna 30-letni twórca ponad 100 znakomitych kompozycji, znany nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.
Inspiracją dla kompozytora stały się m.in. dramatyczne listy i więzienne grypsy pisane przez Wandę Kozłowską do Bolesława Bieruta (o ułaskawienie jej ojca), Łukasza Cieplińskiego do żony Wiesławy, Danuty Siedzikówny „Inki” do sióstr Mikołajewskich i Witolda Pileckiego do córki Zofii. Utwory te w sposób niezwykle sugestywny wykonali soliści: Karolina Andreasik, Paweł Bazan i Maciej Gallas.
Koncert poprowadzony przez Stefana Muncha zakończyła podniosła kompozycja Dominka Lasoty do wiersza Antoniego Kucharczyka pt. Jestem Polakiem w wykonaniu instrumentalistów i połączonych chórów, które wcześniej zaśpiewały kilka znanych pieśni żołnierskich.
W koncercie wzięły udział następujące zespoły: Chór Służb Mundurowych z Rzeszowa (dyr. Anna Marek-Kamińska), Chór Męski „Resonantae” z Bratkowic (dyr. Jakub Pięta), Męski Chór „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej (dyr. Dominik Szlama), Chór Rolników z Wielopola Skrzyńskiego (dyr. Sara i Dominik Kłęk), Męski Zespół „Gaudens Gaudebo” z Rzeszowa (dyr. Marceli Kyc), Chór Męski TŚ „Melodia” z Mielca (dyr. Maciej Fijałkowski), Chór „Alba Cantans” z Rzeszowa (dyr. Kornelia Ignas), Chór „Echo” ZNP i RCKP z Krosna (dyr. Mariola Rybczak), Chór „Veritas” z Nowosielec (dyr. Tomasz Piątek), Chór „Sokół” z Frysztaka (dyr. Magdalena Wiśniowska), Zespół Wokalny „Unanime” (dyr. Anna Marek-Kamińska), Wojskowa Orkiestra Dęta (dyr. Agata Ćwiklak).
Organizatorami koncertu byli: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie dr hab. Anna Marek-Kamińska prof. UR, Instytut Muzyki UR, IPN w Rzeszowie i Wojewódzki Dom Kultury.
Marsz rozpoczął się przy mogile dzieci nienarodzonych na Starym Cmentarzu
XX Rzeszowski Marsz za Życiem był, jak co roku, wołaniem o szacunek dla życia każdego człowieka.
Święto Świętych Młodzianków Męczenników obchodzimy w Kościele 28 grudnia. Młodziankowie Męczennicy, to, jak czytamy w Ewangelii wg św. Mateusza, mali chłopcy z Betlejem, których król Herod kazał wymordować na wieść o tym, że w tym mieście miał się narodzić nowy Król Żydowski. Dzień ten, zwyczajem lat ubiegłych, był w diecezji rzeszowskiej dniem szczególnej modlitwy w intencji obrony ludzkiego życia, w szczególności tego poczętego w łonie matek a jeszcze nienarodzonego. Duszpasterstwo Rodzin wraz z Ruchem Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Diecezji Rzeszowskiej zorganizowały XX Rzeszowski Marsz za Życiem, który przeszedł ulicami miasta, jako wyraz szacunku dla życia każdego człowieka. Uroczystości rozpoczęły się na Starym Cmentarzu wspólną modlitwą przy symbolicznym grobie dzieci nienarodzonych. Następnie uczestnicy przeszli z płonącymi lampionami i przy śpiewie kolęd do bazyliki Ojców Bernardynów – sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa. Marsz był jak zawsze okazją do dania świadectwa wierze w Chrystusa wobec spotkanych po drodze ludzi. Po zakończeniu Marszu odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na świętych, których wspominamy w liturgii podczas oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego – św. Szczepana, pierwszego męczennika; św. Jana – apostoła i ewangelistę oraz Świętych Młodzianków – męczenników. Święci Młodziankowie są, jak mówił kaznodzieja, przykładem niezawinionego cierpienia dla imienia Chrystusa. Oni w nieświadomy sposób przelali dla Niego swoją krew. Ich męczeństwo stało się niezwykle cenne w oczach Boga, który wynagrodził je chwałą nieba. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że ludzkie życie zawsze ma swoje źródło w Bogu – jedynym Panu życia i jako takie powinno być przez wszystkich otoczone szczególną miłością i szacunkiem. Na zakończenie Mszy św. duszpasterz rodzin diecezji rzeszowskiej podziękował wszystkim, którzy przez osobistą modlitwę i podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw zaangażowani są w obronę życia ludzkiego. Uroczystość zakończył koncert kolęd.
"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".
Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.
Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.