Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa i motory

– Kocham Polskę i ty też ją kochaj. Dziękuję, że jesteście wierni temu testamentowi ks. Peszkowskiego. Dziękuję za waszą troskę o historię, rodaków na Kresach oraz zachowanie prawdy i pamięci – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, podczas Mszy św. dla uczestników 21. Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego, który odbył się 21 kwietnia. Tradycyjnie, prosząc o opiekę na nowy sezon, przeprowadzili oni też kwestę na rzecz Kresowian. – Mamy przekonanie, że jeśli tu przyjedziemy, to będziemy bezpieczni. To wyraz naszego patriotyzmu, przywiązania do Boga i tradycji – zaznaczył Bronisław Biel, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które organizuje zlot. Przybyli członkowie różnych klubów i organizacji, pośród nich osiemdziesięcioosobowa grupa Węgrów.

Nocą z Piekar Śląskich

Zaczęło się 19 lat temu, wyruszyli w piątkę, nie myśląc o zainicjowaniu cyklicznego wydarzenia. W tym roku na Jasną Górę w Nocnej Pieszej Pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 pielgrzymów. Swój trud ofiarowali w intencjach osób zranionych w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Michał Piec, współorganizator pielgrzymki, zauważył, że jej intencje wynikają z tego, czym żyje Kościół. W modlitwie pamiętano nie tylko o osobach zranionych w wyniku przemocy seksualnej, ale również o tych, które cierpią z powodu innych nadużyć. – Polecaliśmy też kapłanów, którzy są ofiarami niesłusznych oskarżeń. Jest to dla nich wielki krzyż, bo nawet jeśli z tych zarzutów zostaną oczyszczeni, to powrót do normalnej posługi jest trudny – powiedział ks. Sławomir Tupaj z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Pielgrzymka jest inicjatywą świeckich związanych z piekarskim sanktuarium. To pierwsza piesza kompania w tym roku.

3 maja na Jasnej Górze

Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ojciec Samuel Pacholski wyjaśnił, że jedną z głównych intencji będzie modlitwa o pokój i dobre decyzje dla światowych przywódców oraz o to, „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”. Uroczystości rozpoczną się 2 maja Mszą św. o godz. 19 w bazylice, poprzedzoną koncertem maryjnym chóru „Pueri Claromontani” (godz. 18) i procesją maryjną (18.30). Apel Jasnogórski poprowadzi abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski.

Reklama

3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, o godz. 10 rozpocznie się program słowno-muzyczny pt. „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”, połączony z przyrzeczeniami duchowej adopcji dziecka poczętego. Sumę odpustową o godz. 11 celebrować będą przedstawiciele KEP na czele z jego przewodniczącym. Ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Mszę św. w bazylice o godz. 19 odprawi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a poprzedzi ją procesja eucharystyczna o godz. 18.30. Uroczystość zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego.

Jasnogórski flesz

• 2 maja – pielgrzymka Bractw Kurkowych;

• 3 maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski;

• 4 maja – pierwszosobotnie zawierzenie rodzin;

• 4-5 maja – pielgrzymka Sybiraków.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlakiem nadziei

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Pielgrzymka 2021

Karolina Mysłek/Niedziela

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymka zielonogórsko-gorzowska

Pielgrzymi zielonogórsko-gorzowscy u celu – dotarli do stóp Matki Bożej Częstochowskiej. Szli pod sztandarem słów kard. Stefana Wyszyńskiego „Wszystko postawiłem na Maryję”.

Z Gorzowa (31 lipca), Głogowa (1 sierpnia) i Zielonej Góry (2 sierpnia) szło ponad 500 pątników; część z nich przez całą pielgrzymkę, część – w zależności od możliwości – rotacyjnie. Na zaproszenie odpowiedziało 25 księży, diakon, kleryk i dwie siostry felicjanki.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję