Reklama

Niedziela Kielecka

Szansa rozwoju

Co dzieje się w Zakładach Aktywności Zawodowej w Kielcach i Szczaworyżu?

Niedziela kielecka 17/2024, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

Szczaworyż

TD

Zajęcia w pracowni ZAZ Pietraszki

Zajęcia w pracowni ZAZ Pietraszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 18 milionów zł – to kwota, która trafia do Zakładów Aktywności Zawodowej. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zasilą na różny sposób działalność ZAZ-ów. Urząd Marszałkowski w Kielcach przekazał także ponad 2 mln zł na modernizację obiektów.

– Wysoko oceniam potrzebę i zasadność Zakładów Aktywności Zawodowej – mówi „Niedzieli” ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej.– Choć jest to oddziaływanie wobec niewielkiej grupy osób, ale przez zaangażowanie w ZAZ-y bardzo zyskują one w dwóch wymiarach: po pierwsze, znacznie poprawiają swoją sytuację ekonomiczną, a po drugie – co może jest ważniejsze, mają poczucie przydatności, sensu i celu życia, a przy tym sporo satysfakcji – tłumaczy. Kielecki ZAZ planuje zmianę lokalizacji trzech warsztatów i nowe wyposażenie, a z kolei Szczaworyż zyska bardzo potrzebną pomoc dzięki nabyciu samochodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przekazane środki pozwolą zainwestować w rozwój tych placówek, które prowadzą warsztaty i inne zajęcia. W ZAZ-ach wytwarzane są piękne, oryginalne produkty, m.in. ozdoby, dekoracje czy słodycze. Sprzedawane są podczas okolicznościowych wydarzeń lub w sklepach – mówiła wicemarszałek Renata Janik, podczas podpisania umów, 4 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Reklama

ZAZ Manufaktura Pietraszki otrzymał dodatkowe środki w wysokości 800 tys. zł z przeznaczeniem na funkcjonowanie i rozwój Zakładu – powiedział „Niedzieli” ks. dr hab. Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, odpowiedzialny za ZAZ. – W najbliższym czasie znacznie wzrośnie koszt energii elektrycznej, już wzrósł podatek VAT na żywność, a jeszcze wzrośnie wynagrodzenie najniższej krajowej, a to oznacza, że znaczna część dofinansowania przeznaczona zostanie na pokrycie wydatków, których nie zakładaliśmy w budżecie na 2024 r. – tłumaczy. – Z pozostałych środków chcemy zatrudnić dodatkowo 5 osób z niepełnosprawnością, co oznacza, że w ZAZ Manufaktura Pietraszki pracować będą łącznie 64 osoby, z których 50 to osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Mamy również w planie poszerzenie naszej działalności o słodki catering, wypiek ciast oraz sezonowych drożdżówek. Pracują u nas znakomici instruktorzy, którzy razem z podopiecznymi zaproponują naprawdę dobre ciasta oraz usługę cateringową na najwyższym poziomie. Abyśmy mogli zrealizować te plany, musimy dokonać niewielkiej modernizacji naszej cukierni oraz wyposażyć ją w dodatkowy sprzęt. Mam nadzieję, że już wczesną jesienią będziemy proponować naszym klientom zakup wyśmienitych ciast i drożdżówek. Obecnie polecamy nasze ciastka Pietraszki, które cieszą się dużą popularnością i stały się wizytówką ZAZ Manufaktura – mówi ks. Janocha.

Ponad 400 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”. Środki te pozwolą na zatrudnienie kolejnych 10 osób z niepełnosprawnościami oraz na zakup samochodu. Stowarzyszenie rozwija działalność gastronomiczną i cateringową, co usprawni posiadanie samochodu. Otrzymane środki będą także przeznaczone na opłatę rachunków, które są coraz wyższe. Chodzi np. o energię i gaz.

W regionie w Zakładach Aktywności Zawodowej rehabilitację społeczną i zawodową znalazło 341 osób z niepełnosprawnościami, którzy pod okiem 120-osobowej kadry instruktorskiej nabywają nowe umiejętności i kompetencje. W planach na 2024 r. jest utworzenie kolejnego, 10. Zakładu Aktywności Zawodowej.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza jest bliskość

Niedziela kielecka 29/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Kielce

KD

Podczas ostatniego Marszu Życia kwestowano na Hospicjum dla Dzieci

Podczas ostatniego Marszu Życia kwestowano na Hospicjum dla Dzieci

O nowej i bardzo potrzebnej placówce z Angeliką Steciak rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Katarzyna Dobrowolska: – Z myślą o najmniejszych pacjentach z ciężkimi chorobami, ale także o ich rodzinach powstało w Kielcach Stacjonarne Hospicjum dla Dzieci. Na jakie wsparcie mogą oni liczyć w tym miejscu? Angelika Steciak: – Każda rodzina niesie jakiś krzyż, krzyż cierpienia, choroby i bezradności. Stacjonarne Hospicjum dla Dzieci będące częścią Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty, mieszczące się w Kielcach przy ul. Mieszka I 48 c, to miejsce, które ma im służyć. W budynku zostały wydzielone dwie sale dla pięciorga dzieci, których życie doświadczyło wielkim cierpieniem, dla pacjentów przewlekle chorych i/lub z wadami genetycznymi. W hospicjum oferowana jest pomoc medyczna, pielęgniarska, rehabilitacja, a przede wszystkim wsparcie psychologiczne, bo kiedy rodzina doświadcza cierpienia i krzyża bardzo potrzebny jest drugi człowiek. Hospicjum dla dzieci powstało z pragnienia, aby każde życie było otoczone opieką i wsparciem, zwłaszcza życie słabe i bezbronne. Dzieci, które mogą znaleźć całodobową opiekę i wsparcie w Hospicjum stacjonarnym, to m.in. dzieci, które z powodu wad genetycznych są osierocone, pozostawione w szpitalu, jak i te, których rodzice tracą siły w codziennej walce z chorobą i cierpieniem dziecka i potrzebują opieki wytchnieniowej. 1 lipca do opieki paliatywnej trafił pierwszy mały podopieczny. Wszystko zaczęło się od objęcia opieką domową rodziny dziecka, które urodziło się z wadą Edwardsa i szeregiem chorób współistniejących. Kiedy rodzice dowiadują się na etapie prenatalnym, czyli jeszcze przed urodzeniem lub bezpośrednio po porodzie, o ciężkiej nieodwracalnej chorobie dziecka – hospicjum jest po to, aby w tej drodze im towarzyszyć. Hospicjum świadczy opiekę lekarską i zaopatruje rodziców dziecka w niezbędny sprzęt. Najważniejsza jest jednak bliskość, trzymanie za rękę, wsparcie okazane rodzinie, poczucie, że nie jest sama w tych ciężkich chwilach.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję