Reklama

Niedziela Małopolska

Mama w habicie

Nasza fraternia ma główne uroczystości w kwietniu, w dniu patronki wszystkich tercjarzy, św. Katarzyny ze Sieny – mówi pani Katarzyna.

Niedziela małopolska 17/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum prywatne

Pani Katarzyna uwielbia przebywać ze swoimi dziećmi

Pani Katarzyna uwielbia przebywać ze swoimi dziećmi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Kajzar jest programistką, prywatnie mężatką, mamą pięciorga dzieci oraz tercjarką. Skąd nazwa „tercjarz”? Pani Kasia tłumaczy: – Jesteśmy częścią zakonu dominikańskiego, który dzieli się na trzy gałęzie: braci zakonnych, mniszki oraz świeckich, choć rodzina jest znacznie szersza. Dziś odchodzi się od tej nazwy, mówi się, że ktoś jest świeckim dominikaninem.

W Polsce działa obecnie 25 fraterni świeckich dominikanów. W Krakowie działają trzy z nich: św. Alberta Wielkiego, św. Alberta z Bergamo i św. Ojca Dominika. Pani Katarzyna należy do tej ostatniej. Informuje: – Większość dominikańskich fraterni główne święto obchodzi w dniu wspomnienia swego patrona, czyli u nas na św. Ojca Dominika, w sierpniu, a nasza ma główne uroczystości w kwietniu, w dniu patronki wszystkich tercjarzy św. Katarzyny ze Sieny. Święta jest doktorem Kościoła. Kiedy umierała, miała dużo wątpliwości, czy to, co robiła, było właściwe. Odchodziła w niepokoju, że zaszkodziła Kościołowi. Mówi się, że jeśli robimy Boże dzieła, spływa na nas pokój. A jej przykład, i to jest dla mnie ważne, pokazuje, że jednak nie zawsze. Czasem potrzebujemy kogoś z boku, kto nam pomoże właściwie rozeznać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tercjarka

Reklama

– W przyszłym roku będę składać profesję wieczystą – cieszy się pani Kasia i dodaje: – Jestem tercjarką od 2018 r. Studiowałam teologię, której nie dokończyłam, ale studia były i pozostały moją pasją.

Świeccy dominikanie są powołani do świadczenia wśród ludzi o obecności Chrystusa. Kandydat przychodzi do fraterni, przygląda się jej działalności i składa podanie o postulat, czas przygotowania. Kolejny etap to, poprzedzony obłóczynami w habit i szkaplerz, nowicjat i przyjęcie do fraterni. Następnie jest – poprzez złożenie profesji czasowej – przyjęcie do zakonu. Aby złożyć przyrzeczenie wieczyste, na całe życie, trzeba przejść kilkuletnią formację. Kandydatami mogą być małżonkowie, wdowcy, panny, kawalerowie. Tercjarz świecki to jest człowiek, który żyje charyzmatem zakonu, czyli według życia św. Dominika. Filarami dominikańskiej duchowości są: modlitwa, wspólnota, studium i głoszenie.

Fraternia św. Dominika w Krakowie jest jedną z nielicznych, która jest habitowa. Strój zakonny jest zakładany raz do roku na uroczystości. – My nie jesteśmy zakonnicami, tylko tercjarkami, ja nie składałam ślubów w zakonie, tylko profesję, że będę żyć według reguły, a ślubowałam swojemu mężowi – tłumaczy pani Katarzyna.

Reguła

Reklama

– Spotkania obowiązkowe w naszej fraterni są raz w miesiącu. Jest nas około trzydziestu, choć są też profesi wieczyści, którzy nie przychodzą na spotkania, bo zdrowie i wiek im na to nie pozwala, ale we wspólnocie pozostaje się do śmierci – tłumaczy pani Kasia i kontynuuje: – W pewnym momencie odkryłam, że charyzmat dominikański odpowiada temu, co w życiu robię. Dużo dyskutowałam z Panem Bogiem, dlaczego moja wiara jest „inna”. Przecież nawet Apostołów wysyłał Jezus po dwóch. A potem trafiłam na tekst dominikański i się okazało, że nie tylko nie mam inaczej, tylko tj. 800 lat tradycji dominikańskiej, o której nie wiedziałam, że istnieje.

Świecka tercjarka jest zobowiązana do studium i modlitwy, odmawiania Liturgii Godzin: Jutrzni i Nieszporów, w jej programie dnia jest codzienna Eucharystia, Różaniec, w praktyce zdarza się, że jeśli ktoś nie jest w stanie tego zrobić, bo np. ma chorego pod opieką, może uzyskać dyspensę.

Więcej informacji na stronie: www.swieccy.dominikanie.pl .

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studenci z krajów misyjnych na papieskim szlaku

[ TEMATY ]

misje

Kraków

Biuro Prasowe PKWP Polska

Studenci i doktoranci UKSW z Afryki, Birmy i Indii udali się w pielgrzymkę po Polsce szlakiem św. Jana Pawła II. Dotarli m.in. do Krakowa, Wadowic i Zakopanego. Ich kształcenie jest możliwe dzięki inicjatywie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.

Na trasie trzydniowej pielgrzymki znalazł się m.in. Wawel, miejsce Mszy św. prymicyjnej Ojca Świętego, a także „okno papieskie”, gdzie Papież spotykał się z młodymi, oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Studenci i doktoranci z krajów misyjnych, głównie z Afryki, mieli okazję modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, które św. Jan Paweł II odwiedził w 1997 roku. Dotarli też na Krzeptówki oraz do Wadowic.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję