Reklama

Niedziela Lubelska

Szlachetna rywalizacja

Uprawianie sportu kształtuje charakter młodego człowieka, jest szkołą solidarności i odpowiedzialności – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 17/2024, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum LSO

Puchary i nagrody młodym sportowcom wręczył bp Józef Wróbel

Puchary i nagrody młodym sportowcom wręczył bp Józef Wróbel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami 14. edycja Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Metropolity Lubelskiego. W finałach, które 13 kwietnia odbyły się w Lublinie, wzięło udział ponad 800 zawodników z 59. drużyn, które zwyciężyły w rozgrywkach dekanalnych. Mistrzostwa wygrali ministranci z parafii św. Mikołaja w Urzędowie, lektorzy młodsi z parafii św. Jana Chrzciciela w Dysie oraz lektorzy starsi z parafii św. Brata Alberta w Puławach. To oni będą reprezentować naszą archidiecezję w ogólnopolskich zawodach.

Źródło radości

Mistrzostwa rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. – To elita naszych ministrantów i lektorów, którzy nie tylko pięknie służą przy ołtarzu, ale również posiadają zdolności sportowe – powitał zgromadzonych ks. Marek Warchoł, proboszcz i kustosz sanktuarium. Przywołując słowa papieża Franciszka, kapłan podkreślił, że ministranci powinni uprawiać sport, bo to pobudza do zdrowej rywalizacji, kształtuje ducha poświęcenia i sprzyja lojalności w relacjach międzyludzkich. Rzeszy młodych sportowców towarzyszyli duszpasterze oraz rodzice i opiekunowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Uprawianie sportu jest źródłem radości, ponieważ buduje wspólnotę, buduje braterstwo, uczy szlachetnego współzawodnictwa, kształtuje charakter młodego człowieka, hartuje ciało i ducha, jest szkołą solidarności i odpowiedzialności – powiedział abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Mszy św. Zwracając się do rzeszy ministrantów i lektorów, zgromadzonych wokół ołtarza u stóp Matki Bożej, metropolita zapewnił, że „Maryja modli się wraz z nimi, aby ci, którzy czekają na spotkanie z Duchem Świętym, dobrze się przygotowali do sakramentu bierzmowania, a ci którzy go już przyjęli, umieli dobrze wykorzystać dary Ducha Świętego i potrafili w swoich środowiskach dawać świadectwo wiary oraz miłości”.

Owocna współpraca

Po Mszy św. młodzi piłkarze rozjechali się do kilku hal sportowych, gdzie zostały rozegrane mecze w różnych kategoriach wiekowych. Po południu w hali widowiskowo-sportowej Uniwersytetu Medycznego odbył się turniej służb mundurowych i ścisłe finały, w których zwycięskie drużyny pokonały zawodników z parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach oraz z parafii św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie.

– Sport niesamowicie współpracuje z rozwojem duchowym; uczy przede wszystkim walki, ale też ideałów. Poza tym, odciąga dzieci i młodzież od wirtualnych zagrożeń – powiedział ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza i główny organizator mistrzostw. Z wdzięcznością wskazał na zaangażowanie wielu duszpasterzy, ale też alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego i sportowców powiązanych ze służbami mundurowymi, dzięki zaangażowaniu których po zawirowaniach spowodowanych pandemią udało się przywrócić zawodom odpowiedni poziom i atmosferę. – Pracy z dziećmi i młodzieżą warto poświęcać czas i energię, a służba przy ołtarzu i sport to dobry tandem – zapewnił ks. Marcin Flasiński, wikariusz z parafii w Urzędowie. Trenowana przez niego drużyna ministrantów zdobyła puchar, ale jak podkreślił, najważniejsze są relacje budowane z młodymi ludźmi. – Dzięki ks. Marcinowi nasze dzieci lgną do Kościoła i do parafii. Ksiądz poświęca im wiele czasu na spotkania formacyjne, ale też na wycieczki rowerowe, wyjazdy na lodowisko czy treningi na boisku. Okazał naszym dzieciom wiele serca i zapalił je do codziennej pracy nad sobą i do służby przy ołtarzu. Teraz w naszej parafii jest ponad 30 ministrantów – powiedziały Anna i Dorota, mamy ministrantów z Urzędowa, które towarzyszyły swoim synom w rozgrywkach.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewem chwalą Pana

Niedziela lubelska 24/2024, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Agnieszka Marek

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Archidiecezjalnego Dnia Muzyki Chóralnej

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Archidiecezjalnego Dnia Muzyki Chóralnej

Dziękujmy Bogu za talenty, którymi nas obdarza i dzielmy się nimi na chwałę Bożą – powiedział ks. Emilian Wolski.

Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej, zorganizowany przez ks. Tomasza Lisieckiego już po raz trzeci, zgromadził ponad 350 osób z 26 chórów. Spotkanie odbyło się w gościnnym gmachu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, a zwieńczyła je uroczysta Msza św. w archikatedrze. W programie znalazły się m.in. spotkanie z abp. Stanisławem Budzikiem, wykłady i warsztaty muzyczne dla chórzystów i dyrygentów, prowadzone przez Barbarę Tritt z Poznania oraz konferencja duchowa redemptorysty o. Tomasza Jarosza, poświęcona istocie i celowi śpiewu chóralnego. Przygotowanie chórzystów do wspólnego śpiewu w czasie Eucharystii poprowadził ks. Tomasz Lisiecki, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Dzięki wcześniejszej pracy chórów pod kierunkiem swoich dyrygentów możliwe było wykonanie części stałych z Mszy ku czci Jana Pawła II autorstwa Henryka Jana Botora oraz utworów o tematyce maryjnej Antoniego Zoły i Stefana Stuligrosza. Wybór śpiewów był związany ściśle z liturgią dnia, w którym Kościół obchodził wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję