Reklama

Niedziela Świdnicka

Drugi Marsz Papieski

Mieszkańcy Wałbrzycha oraz liczni pielgrzymi z całego regionu zgromadzili się 14 kwietnia, by uczcić św. Jana Pawła II i wyrazić poparcie dla ochrony ludzkiego życia.

Niedziela świdnicka 17/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wierni w procesji i wspólnej modlitwie oddali cześć św. Janowi Pawłowi II

Wierni w procesji i wspólnej modlitwie oddali cześć św. Janowi Pawłowi II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pochód, zainaugurowany Koronką do Miłosierdzia Bożego przed kościołem św. Wojciecha na Piaskowej Górze, przeszedł osiedlowymi ulicami w kierunku Podzamcza. Na czele procesji szli duchowni, a wśród nich m.in. ks. prał. Jan Gargasewicz, ks. kan. Wiesław Rusin oraz ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn. Organizatorzy nieśli obraz z wizerunkiem papieża Polaka i baner z napisem „Pamięć, Modlitwa, Obecność”. Kilkuset uczestników marszu trzymało flagi i transparenty z hasłami w obronie życia, a przez całą trasę podejmowano śpiew na przemian z modlitwą różańcową. Marsz był nie tylko formą hołdu dla wielkiego Polaka, ale również okazją do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami wiary i moralności.

Siła nadziei

W sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego, dokąd dotarł marsz, wiernym towarzyszył bp Marek Mendyk, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Biskup świdnicki skupił się na motywie nadziei, który jest nie tylko kluczowy w nauczaniu św. Jana Pawła II, ale także stanowi esencję chrześcijańskiego przesłania. – Kiedy w naszym życiu pojawia się sytuacja, z którą wiążemy wielką nadzieję, ogarnia nas wewnętrzna energia do życia – przypominał, podkreślając, że nadzieja motywuje do działania i pomaga przetrwać trudności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup poruszył również tematykę obrony życia, akcentując jej ważność w kontekście wiary. – Bądźmy solidarni z życiem. To jest apel do wszystkich, bez względu na przekonania religijne. Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego prawa, jakim jest życie – powiedział hierarcha, przypominając słowa papieża Polaka, że „Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości”.

Pamięć trwa

Na koniec bp Mendyk podziękował wszystkim, dzięki którym odbył się tegoroczny marsz. – Bardzo dziękuję organizatorom tego wydarzenia. Ten marsz wpisuje się w przerwaną tradycję Mszy świętej papieskiej na stadionie u podnóża Chełmca, która odbywała się przez wiele lat i była transmitowana przez Radio Maryja i TV Trwam. Po pandemii, która nam to wszystko poprzestawiała, organizatorzy uznali, że warto pomyśleć nad nową formułą, żeby o Janie Pawle II pamiętać. Stąd też zapewne ten marsz jest jakąś próbą nawiązania do tego, co było. Czy to już będzie kolejna, nowa tradycja – tego nie wiemy. Pozwalamy się prowadzić Duchowi Świętemu. Może pojawią się jeszcze jakieś inne, do czego serdecznie zachęcam. Ale warto zawsze mieć jeden cel: promować papieskie nauczanie i stale przypominać o aktualności jego przesłania dzisiaj, zwłaszcza w odniesieniu do małżeństwa i rodziny – zachęcał bp Mendyk.

Jakie nowe formy może przyjąć przyszłe wydarzenie, pozostaje to jeszcze do odkrycia, ale jedno jest pewne – marsz ten będzie nadal ważną datą w kalendarzu miasta Wałbrzycha.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Ułani złożyli meldunek

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ułani

siostry niepokalanki

s. Wawrzyna Chwedoruk

Archiwum Sióstr Niepokalanek

Ułani 14. Pułku Jazłowieckiego z siostrą Wawrzyną Chwedoruk przed domem zakonnym sióstr niepokalanek w Wałbrzychu

Ułani 14. Pułku Jazłowieckiego z siostrą Wawrzyną Chwedoruk przed domem zakonnym sióstr niepokalanek w Wałbrzychu

W wigilię patronalnego święta Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek 7 grudnia, do domu zakonnego po raz kolejny przybyli ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Ich wjazd, któremu towarzyszył śpiew pieśni „Przybyli ułani pod okienko”, stworzył podniosłą atmosferę żywej tradycji. Po przybyciu na dziedziniec złożono meldunek: – Siostro Przełożona, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego imienia 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Oleśnicy Michał Dardziński melduje gotowość sekcji do uroczystości ku czci Pani Jazłowieckiej, aby tradycji stało się zadość. Siostra Wawrzyna Chwedoruk, wieloletnia przełożona generalna i dyrektorka szkoły w Szymanowie, obecnie przełożona wałbrzyskiej wspólnoty, odpowiedziała: „Czołem Ułani!”, a oni zgodnie odparli: „Czołem Siostro Przełożona!”.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję