Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ważni święci

Modlitwa przy relikwiach staje się wyrazem pokory, wdzięczności i naszej pobożności. W ten sposób uświadamiamy sobie, że jest to znak obecności innej rzeczywistości – mówi ks. Stanisław Rębeliński.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2024, str. I

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Tadeusz Szymański

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Faustyny do kościoła Miłosierdzia Bożego w Pszczelniku

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Faustyny do kościoła Miłosierdzia Bożego w Pszczelniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo cennym darem dla każdej parafii jest otrzymanie i oddawanie hołdu relikwiom świętych, którzy mają szczególny związek z polskim Kościołem. Należą do nich bez wątpienia św. Faustyna Kowalska oraz św. Jan Paweł II. To ich relikwie w ostatnim czasie otrzymała parafia św. Michała Archanioła w Różańsku. Ta salezjańska wspólnota funkcjonująca od 73 lat jest warta docenienia – na jej terenie istnieje aż siedem świątyń. Praca duszpasterska porównywana jest tutaj do iście misjonarskiej. Dodatkowo filia w Pszczelniku przeszła do historii z racji dramatycznej katastrofy samolotowej dwóch litewskich pilotów, która miała miejsce 17 lipca 1933 r. W katastrofie zginęli piloci Steponas Darius i Stasys Girenas, a w miejscowym lesie stoi pomnik upamiętniający ich życie i śmierć.

Reklama

Wielkim darem dla tej wspólnoty stały się dwie uroczystości wniesienia i intronizacji relikwii polskich świętych. O ten bezcenny duchowy dar zadbał proboszcz parafii w Różańsku ks. Stanisław Rębeliński, salezjanin. Pierwszą z nich jest relikwia św. Jana Pawła II, którą otrzymał od abp. Mieczysława Mokrzyckiego z Lwowa 11 lipca 2023 r. w bazylice katedralnej w Szczecinie. Zagościła ona w kościele parafialnym w Różańsku od 1 października ub.r., kiedy to podczas uroczystości odpustowej wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II oraz cząstki krzyża, które papież trzymał podczas Drogi Krzyżowej 25 marca 2005 r., na klika dni przed śmiercią. Uroczystościom przewodniczył ks. inspektor Tadeusz Itrych salezjanin, w asyście dziekana ks. Roberta Dmochowskiego salezjanina, a także byłych proboszczów księży salezjanów Leszka Balickiego i Krzysztofa Łady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym historycznym momentem w życiu całej parafii było Święto Miłosierdzia Bożego gdy obchodzono w Pszczelniku doroczny odpust. Wierni wspólnoty zostali obdarowani wprowadzeniem relikwii Apostołki Miłosierdzia Bożego św. Faustyny Kowalskiej. Proboszcz wraz z wiernymi tytułują ten skromny, ale jakże ważny duchowo kościół: „Naszym Sanktuarium Parafialnym w Pszczelniku”. Uroczystość poprzedziła procesja wniesienia relikwii św. Faustyny przez rodzinę, która przywiozła je z Łagiewnik do Pszczelnika. – Cieszymy się obecnością relikwii św. Faustyny w naszym kościele, bo to kolejny krok w zanurzaniu parafii w Bożym Miłosierdziu – mówi ks. Rębeliński i dodaje: – Kult apostołki Miłosierdzia w parafii trwa od kilku lat. Chcieliśmy czuć jej obecność i wstawiennictwo jeszcze mocniej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył inspektor ks. Itrych. W słowie Bożym ks. Itrych przybliżył postać św. Faustyny, Jej charyzmat, dojrzewanie do świętości oraz przypomniał Jej orędzie otrzymane od Jezusa Miłosiernego. – Modlitwa przy relikwiach i zwyczaj ich całowania staje się wyrazem pokory, wdzięczności i naszej pobożności – mówi ks. Rębeliński i dodaje: – W ten sposób uświadamiamy sobie, że jest to znak obecności innej rzeczywistości.

Miłym akcentem były jeszcze dwie intencje modlitewne: jubileusz 80. urodzin ks. Krzysztofa Łady salezjanina, byłego proboszcza, a także jubileusz 25-lecia kapłaństwa zarówno ks. inspektora, jak i proboszcza ks. Stanisława. Złożono również życzenia imieninowe byłemu proboszczowi ks. Robertowi Dmochowskiemu.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wprowadzenie relikwii

Niedziela wrocławska 1/2022, str. II

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

relikwie bł Karoliny Kózkowny

Marzena Cyfert/Niedziela

Uroczyste wprowadzenie relikwii świętych

Uroczyste wprowadzenie relikwii świętych

Parafia Najświętszej Maryi Panny na Piasku ma nowych orędowników, obecnych w relikwiach – św. Jana Pawła II i bł. Karolinę Kózkównę.

Eucharystii, w czasie której miało miejsce uroczyste wprowadzenie, przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. – Słowo Boże chce nam dzisiaj powiedzieć, że tak jak w Maryi, Pan Jezus jest stale obecny w łonie Kościoła. Oczywiście, najbardziej w Najświętszej Eucharystii, którą przeżywamy: Kościele, w Twoim łonie jest obecny Pan – mówił ksiądz rektor. Zauważył, że wśród wszystkich przymiotów Pana Boga nie ma przymiotu radości a tymczasem jest mocna podstawa do tego, by mówić o radości Pana Boga. – Bóg jest radością! I w takiego Boga wierzymy, taki Bóg nam się objawia, taki Bóg przychodzi do nas także dzisiaj, żeby napełnić nas prawdziwą radością – mówił rektor PWT. Po homilii miało miejsce wprowadzenie relikwii świętych. Ksiądz Krystian Charchut, proboszcz parafii, przypomniał życiorys bł. Karoliny, podkreślając, że pochodziła z głęboko religijnej rodziny, trwała nieustannie na modlitwie i wzrastała w miłości Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję