Reklama

Głos z Torunia

Przygoda ze Słowem

Czy Pismo Święte to księga zapomniana przez młodych? Choć szkolna podstawa programowa wymaga znajomości tylko kilku jego fragmentów, to są uczniowie, którzy mają ambicję, aby o Księdze Życia dowiedzieć się dużo więcej i czytać ją bardziej wnikliwie.

Niedziela toruńska 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Ks. Dominik Kabaczyński

Młodzi z całej Polski stanęli w konkursowe szranki

Młodzi z całej Polski stanęli w konkursowe szranki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją ku temu jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany co roku przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy mają za zadanie wgłębić się w treść ksiąg biblijnych – w tym roku Księgi Sędziów i Dziejów Apostolskich. Pierwszy etap rozgrywa się w szkołach, gdzie wyłania się trzech najlepszych uczestników, biorących następnie udział w etapie diecezjalnym.

W naszej diecezji odbył się on 18 kwietnia w gmachu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Wzięło w nim udział 50 osób z 25 szkół średnich z całej diecezji. Wśród nich znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmnie: Jakub, Alicja i Michalina, którzy zajęli w nim kolejno: I, III i V miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblia do najłatwiejszych lektur nie należy, dlatego udział w konkursie wymagał sporych przygotowań. – Było to skomplikowanym procesem – mówi Michalina. – Podczas spotkań z katechetą omawialiśmy tekst werset po wersecie, rozmawialiśmy o kontekście i znaczeniu istotnych fragmentów, aby jak najlepiej je zapamiętać. Jakub dodaje: – Przeczytałem kilka razy cały tekst, przypisy do niego, komentarze i wprowadzenia. Wszystko po to, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą się przydać na teście konkursowym.

Reklama

Konkurs pozwala nie tylko na zapoznanie się z ciekawymi (a czasem wstrząsającymi) historiami biblijnymi, lecz także na osobiste refleksje, kształtujące chrześcijańskie postawy życiowe. Komentując jedną ze scen, Michalina mówi: – Jest to historia zawiła moralnie, ale pokazująca, że należy przebaczać i zawsze dbać o bliźnich, niezależnie od tego, co zrobili. Dla Jakuba najciekawszą była historia Gedeona, kiedy wbrew ludzkiej logice zmniejszył na polecenie Boga liczebność wojowników walczących z Madianitami do 300 osób, co poskutkowało zwycięstwem w bitwie. – Trzeba zawsze słuchać Boga – podsumował Jakub.

Przed laureatami, wśród których oprócz Jakuba i Alicji jest jeszcze Ilona z I LO w Grudziądzu, ostatni etap zmagań, czyli finał konkursu, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Niepokalanowie. Jak wskazują, oprócz oczywistej kwestii rywalizacji o podium doceniają też walor towarzyski takich spotkań: – Bardzo chętnie poznam innych wierzących młodych ludzi, którzy razem ze mną będą wspólnie przeżywać tę przygodę – mówi Alicja.

Zaangażowanie i ambicja młodzieży może być dla każdego zachętą, aby z treścią Słowa Bożego zaznajamiać się nie tylko podczas liturgii, ale też w ramach osobistej lektury, która może odkryć przed nami wiele skarbów ukrytych w Piśmie Świętym.

2024-05-07 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia dwóch darów

Niedziela toruńska 22/2019, str. 1, 4

[ TEMATY ]

świetlica środowiskowa

Toruń

Joanna Kruczyńska

Elżbieta Cichon, kierownik Antoninka, wraz z synem Michałem

Elżbieta Cichon, kierownik Antoninka, wraz z synem Michałem

Historię i codzienność świetlicy środowiskowej Antoninek działającej przy parafii na toruńskich Wrzosach poznali uczestnicy obchodów 20-lecia istnienia tej placówki

Antoninkowy jubileusz świętowany 19 maja wpisuje się w diecezjalne obchody 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu w 1999 r. W tym bowiem roku powstał Antoninek i jest darem dla Ojca Świętego złożonym przez parafię na Wrzosach z okazji jego pielgrzymki do Ojczyzny, w tym do Torunia. Papież Polak uważał, że troska o dziecko jest podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Sprawdzian ten parafia zdała, bo Antoninek funkcjonuje 20 lat. Jest żywym pomnikiem i darem pamięci o św. Janie Pawle II. Jednak w historię Antoninka wpleciony jest również inny dar.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję