Reklama

Niedziela Świdnicka

Perłowy jubileusz

Kapłaństwo to służba, która wymaga nie tylko głębokiej wiary, ale także odwagi, wytrwałości i miłości do bliźnich. Dobrze o tym wie ks. kan. Marek Krysiak, który w tym roku obchodzi 30. rocznicę święceń prezbiteratu.

Niedziela świdnicka 34/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz święceń

Jakub Dziurla

Złożenie duchowego daru nieustannej modlitwy przez Apostolat Margaretka

Złożenie duchowego daru nieustannej modlitwy przez Apostolat Margaretka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do podziękowania Panu Bogu i ludziom za trzy dekady służby w Kościele była Eucharystia sprawowana w kościele św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, gdzie kapłan od 10 lat pełni posługę jako proboszcz. Uroczysta Liturgia zgromadziła 11 sierpnia wspólnotę parafialną oraz licznych gości, którzy przybyli, aby wyrazić swoją wdzięczność i radość z okazji jubileuszu, podziękować ks. Krysiakowi za jego pracę, duchowe przewodnictwo i troskę o rozwój parafii.

Istota kapłaństwa

O wartości i godności kapłaństwa mówił w homilii ks. kan. Wiesław Rusin. – Jakże wielki jest kapłan! Jeśli pojąłby sam, kim jest, umarłby z wrażenia. Sam Bóg jest mu posłuszny: wypowiada słowa konsekracji, a nasz Pan zstępuje z nieba. Szczęście, jakim jest sprawowanie ofiary Mszy świętej, zrozumie się dopiero w niebie! Kapłan nie jest kapłanem dla samego siebie. On nie daje sobie rozgrzeszenia. Nie udziela sobie sakramentów. On nie jest dla siebie, on jest dla was – przypomniał słowa św. Jana Vianney`a, patrona proboszczów, prepozyt wałbrzyskiej kapituły kolegiackiej Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, zaznaczając, że kapłaństwo jest wielkim darem, który należy pielęgnować i za który należy dziękować. Zwracając się do zgromadzonych ks. Rusin, zachęcił do modlitwy za kapłanów, aby mieli siłę i odwagę do pełnienia swojej misji, mimo trudności i wyzwań, jakie niesie współczesny świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wachlarz życzeń

Reklama

Na koniec Liturgii nie zabrakło serdecznych życzeń od parafian i duchowieństwa. – Księże Marku, 30 lat kapłaństwa, z tego 10 lat w parafii w Jaroszowie, to świetna okazja, żeby księdzu pogratulować, ale też podziękować, przede wszystkim za tę pracę kapłańską, jaką ksiądz wykonuje, na co najlepszym dowodem jest aktywność tutejszej rady parafialnej i w ogóle parafian, którzy są z Tobą związani – mówił z wdzięcznością przedstawiciel parafii, podkreślając, że dzięki współpracy parafii i samorządu udało się wiele osiągnąć, czego najlepszym dowodem jest odnowienie kościołów w Jaroszowie i w Rusku. – Obie świątynie odzyskują swój blask, nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że chyba nigdy aż tak dobrze nie wyglądały, jak pod opieką księdza – dodał.

– Dziękujemy ci, drogi jubilacie, za życzliwość, uśmiech oraz głoszenie słowa Bożego. Nie przestawaj w działaniu, integruj nas jak dotychczas, bo wynikają z tego dobre rzeczy, zmienia to nas na lepsze – podkreślili przedstawiciele ministrantów.

Szczególnym i niezwykle cennym darem dla jubilata było zawiązanie wspólnoty Margaretek. Siedem niewiast postanowiło codziennie modlić się za ks. Marka Krysiaka, tworząc tę wyjątkową wspólnotę modlitewną. Każda z uczestniczek apostolatu zobowiązała się do modlitwy w intencji księdza. Ten piękny gest jest wyrazem wdzięczności i troski parafian o proboszcza.

Reklama

W imieniu duchowieństwa dekanatu Strzegom głos zabrał ks. prał. Marek Babuśka, dziekan. – Patrzę z podziwem od 10 lat, od kiedy ks. Marek objął tę parafię i cieszę się i Panu Bogu dziękuję, i księdzu biskupowi, że przysłał takiego księdza do dekanatu – powiedział. W dalszej części ks. prał. Babuśka z humorem i uznaniem podkreślił, jak ks. Marek potrafi łączyć cechy dobrego proboszcza i wikariusza, co wcale nie jest łatwe. – Podziwiam to, że potrafisz w sobie skupić zarówno cechy dobrego proboszcza, jak i wikariusza dobrego, bo to jest sztuką – zauważył. Przywołał także obraz ks. Marka jako duszpasterza, który nie tylko poświęca się parafii, ale również angażuje się w różne inicjatywy, jak pielgrzymki i spotkania z grupami, które sam utworzył lub wsparł. – To cechy dobrego proboszcza, a wikariusza dobrego, kto z państwa wie, jakimi trzema cechami odznacza się dobry wikariusz? Niepojęty na ambonie, niewidzialny w konfesjonale, nieuchwytny na plebanii – powiedział z uśmiechem, dodając, że ks. Marek choć czasem bywa nieuchwytny, to zawsze jest tam, gdzie najbardziej go potrzebują parafianie.

Ksiądz dziekan życzył jubilatowi wytrwałości i pasji w dalszej posłudze, zwracając uwagę, że kapłaństwo musi być oparte na pasji i zaangażowaniu. – Kapłaństwo musi być pasją, słowo pasja wywodzi się z łacińskiego słowa pasjo, czyli męka. Pasja jest męką, więc jeśli mamy do czegoś pasję, trzeba się po prostu zmęczyć dla kapłaństwa, dla ludzi, dla służby – podkreślił, zaznaczając, że ks. Marek doskonale łączy pasję duszpasterską z troską o materialne aspekty parafii, w tym remonty i dbałość o świątynie. Na zakończenie ks. Babuśka wyraził nadzieję, że ks. Marek Krysiak będzie kontynuował swoją posługę w Jaroszowie, choć zasugerował, że być może czekają go większe wyzwania.

Słowa wdzięczności

Na zakończenie uroczystości ks. Krysiak zwrócił się do zebranych, dziękując im za obecność i wsparcie, jakie otrzymywał przez lata swojej posługi: – Dziękuję Bogu za 30 lat kapłaństwa i będę modlił się, dziękując Panu Bogu za 10 lat pobytu tutaj w Jaroszowie. Różnie było, jak przyszedłem, myślałem, Boże, co to będzie, ale Pan postawił bardzo wielu ludzi, którzy jakoś mnie z prawej, z lewej strony podtrzymują. Dziękuję, że jesteście moją siłą, że mnie wspieracie, każdy na inny sposób – podkreślił duchowny, zapraszając na wspólną agapę.

Kapłańska droga

Ksiądz Marek Krysiak, urodzony 24 września 1968 r. w Świdnicy, święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Brzegu Dolnym, gdzie rozpoczął kapłańską drogę jako wikariusz. Następnie służył w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, a później w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu oraz w parafii św. Barbary w Nowej Rudzie i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do Polski. Ksiądz Krysiak przez pięć lat pełnił posługę kapłańską we Włoszech oraz w Anglii i Stanach Zjednoczonych, co wzbogaciło jego doświadczenie duszpasterskie.

W 2014 r. ks. Marek Krysiak objął funkcję proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Od tego czasu dbał o rozwój duchowy parafii i o materialne piękno świątyń, podejmując liczne inicjatywy remontowe. Jego zaangażowanie zostało docenione przez parafian, którzy z dumą wspominają jego wkład w odnowę kościołów i w życie wspólnoty. Ksiądz Krysiak jest także kanonikiem gremialnym Kapituły Strzegomskiej oraz ojcem duchownym dekanatu strzegomskiego

2024-08-20 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nic nie znaczę bez Jezusa

Takimi słowami podsumował swoją dotychczasową drogę ks. Robert Glen, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ręcznie, z okazji jubileuszu kapłaństwa.

Świętowanie 20. rocznicy święceń zbiegło się z uroczystością Bożego Ciała. Niespodzianką byli goście z Częstochowy, skąd pochodzi i gdzie do 2015 r. pracował ks. Robert. Ze stolicy archidiecezji przybyły osoby, które kiedyś formowały się pod jego opieką w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, a także ks. Jakub Raczyński ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, duszpasterz akademicki. Kapłani poznali się na... boisku, współtworząc kiedyś piłkarską drużynę księży.
CZYTAJ DALEJ

Polską racją stanu jest odwołanie von der Leyen

2025-07-09 18:50

[ TEMATY ]

Jadwiga Wiśniewska

Ursula von der Leyen

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Konieczne jest odwołanie von der Leyen, która od sześciu lat kieruje KE w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości, realnych potrzeb obywateli oraz od wartości, na których zbudowano wspólną Europę.

Pod rządami von der Leyen, Komisja Europejska stała się instrumentem interesów radykalnych organizacji pozarządowych i zakładnikiem błędnej ideologii ekologizmu jak i polityki migracyjnej. To właśnie sztandarowe projekty polityczne von der Leyen, takie jak Zielony Ład, Pakt Migracyjny, centralizacja UE czy zawarcie umowy z Mercosur prowadzą do spadku konkurencyjności europejskiej gospodarki, wzrostu kosztów energii, a tym samym ubóstwa energetycznego, upadku europejskiego rolnictwa i zagrożenia bezpieczeństwa. Wbrew wszelkiej logice, projekty te są nie tylko kontynuowane, ale wręcz ich realizacja przyspieszana.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję