Reklama

Wiadomości

Kule latają wokół Trumpa

Przenieśli politykę w naszym kraju na zupełnie nowy poziom nienawiści, nadużyć i nieufności – Donald Trump bez ogródek ocenia retorykę Kamali Harris i Joe Bidena. Będzie jeszcze gorzej?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy budował wieżowce, kasyna i pola golfowe, był uwielbiany. Kiedy organizował konkursy piękności, walki bokserskie i programy telewizyjne, kochała go cała Ameryka. Zarabiał miliardy dolarów i uosabiał amerykański sukces. Brylował na salonach i w mediach. Wszystko zmieniło się 10 lat temu, kiedy postanowił na poważnie powalczyć o Biały Dom. Dla zwolenników lewicowej rewolucji społecznej i kulturowej stał się wrogiem. Hasło: „Make America Great Again” (Uczyńmy Amerykę znów wielką) w środowiskach liberalno-lewicowych, w Partii Demokratycznej, sporej części mediów i wśród celebrytów nie zyskało powodzenia. Rozpoczął się proces odhumanizowania tego człowieka i zrobienia z niego potwora, podparty hasłami „wyeliminowania” go z życia publicznego. Potrzeba było tylko czasu, aby znaleźli się tacy, którzy „eliminację” odczytają dosłownie.

Zamachowiec w krzakach

Takim zapewne jest 58-letni Ryan Wesley Routh. Agenci Secret Service zauważyli go w niedzielę 15 września z karabinem AK-47 z lunetą w pobliżu szóstego dołka na polu golfowym Trumpa w hrabstwie Palm Beach na Florydzie, ok. 300-500 jardów od byłego prezydenta. Routh przesiedział w krzakach 12 godzin. Uciekł, gdy agenci chroniący Trumpa podczas gry w golfa zobaczyli lufę pistoletu i otworzyli ogień. Został schwytany wkrótce potem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W przeszłości miał problemy z prawem. Pochodzi z Karoliny Północnej, mieszka na Hawajach, przekazywał demokratom na wybory małe pieniądze i nie miał pozwolenia na broń. Jeździł na Ukrainę i wyrażał poparcie dla tego kraju w walce z Rosją. Próbował werbować Afgańczyków, aby walczyli na rzecz Kijowa.

Miał zawieść się na Trumpie do tego stopnia, że zaczął traktować go jak wroga. W kwietniu napisał na platformie X (dawniej Twitter), że jeśli on wygra, „demokracja się skończy”. Dodał także: „W tych wyborach stawką jest demokracja. Nie możemy sobie pozwolić na porażkę. Świat liczy na to, że pokażemy rozwiązanie”.

Post na platformie X z czerwca 2020 r. zdaje się, że wskazuje na zmianę poglądów politycznych Routha. „Chociaż głosowałem na ciebie w 2016 r., ja i świat mieliśmy nadzieję, że prezydent Trump będzie inny i lepszy od kandydata, ale wszyscy jesteśmy bardzo rozczarowani i wygląda na to, że stajesz się gorszy i cofasz się” – napisał. „Będę zadowolony, gdy odejdziesz”. Napisał też, że głosował na Trumpa i musi wziąć na siebie część winy za „dziecko, które wybraliśmy na naszego następnego prezydenta, które okazało się bezmózgowcem”. Często wyrażał pogardę dla byłego prezydenta, aż w końcu oznajmił, że Iran powinien go zlikwidować. „Możecie zabić Trumpa” – napisał w książce Ukraine’s Unwinnable War z 2023 r., którą wydał własnym nakładem i w której byłego prezydenta nazwał „głupcem” i „błaznem”. W ostatnich latach jego posty wydają się obraźliwe dla Trumpa i wyrażające poparcie dla prezydenta Joe Bidena oraz wiceprezydent Kamali Harris, obecnej kandydatki demokratów na prezydenta.

Porównanie do Hitlera

Reklama

O Trumpie jako „egzystencjalnym zagrożeniu dla Ameryki” mówił wielokrotnie prezydent Biden. Podczas niedawnej debaty telewizyjnej wiceprezydent Harris powiedziała milionom widzów, że Trump „chce być dyktatorem od pierwszego dnia” po wygraniu wyborów. Ten schemat: to autokrata, dyktator, faszysta i Adolf Hitler – powtarzany jest w kółko. Podchwyciły go media i Hollywood. Trump ma zakazać aborcji, zlikwidować nieprzyjazne media, ograniczyć wolność, zawiesić konstytucję, pozamykać lub wystrzelać przeciwników politycznych. Dominuje narracja, że to nie jest człowiek, to szatan. Jeśli się go nie powstrzyma, nastanie tragedia dla Ameryki i świata. Dwukrotnie przeprowadzono przeciwko niemu procedurę impeachmentu, próbowano wsadzić go do więzienia, chciano zniszczyć finansowo i usunąć z list wyborczych. Nie oszczędzano jego najbliższej rodziny.

„Prawdopodobnie dostałem kulę w łeb z powodu rzeczy, które o mnie mówią” – powiedział Trump podczas debaty telewizyjnej z Harris. Wskazał, że demokraci wciąż absurdalnie nazywają go „zagrożeniem dla demokracji”. Mówił o 13 lipca, kiedy kula drasnęła jego ucho podczas wiecu w Butler w Pensylwanii. To był pierwszy zamach. Osiem dni później Biden wycofał się z wyścigu, czym dał wiceprezydent Harris możliwość zostania kandydatką partii.

Sekretarz prasowa sztabu wyborczego Donalda Trumpa – Karoline Leavitt powiedziała, że niezależnie od drugiego zamachu „będzie on nadal ryzykował życie, walcząc o ten wspaniały kraj”. „Fałszywe impeachmenty, fałszywe akty oskarżenia, niekończące się kłamstwa i oszczerstwa. I ma większe poparcie ze strony Amerykanów niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ dochodzą do prawdy, że prezydent Trump jest człowiekiem, którego potrzebujemy, aby przywrócić temu krajowi świetność. Życie Amerykanów w tym kraju było lepsze, gdy prezydentem był Trump, niż jest dzisiaj pod rządami Kamali Harris” – stwierdziła.

Reklama

Leavitt powiedziała też, że powodem, dla którego Harris nadal nazywa Trumpa „zagrożeniem dla demokracji” i „dyktatorem”, jest to, że ona nie potrafi wygrać w kwestiach merytorycznych. „Więc dlatego rozpowszechniają te niebezpieczne kłamstwa na temat prezydenta Trumpa. Ale powtórzę, to musi się skończyć. To musi się skończyć już dziś” – dodała. Nie skończy się. Lewicowe elity, w imię „progresywizmu”, nie odpuszczą.

Zachęta do przemocy

Emerytowany profesor prawa z Harvard University Alan Dershowitz mówi, że porównania Trumpa do Hitlera zachęcają do przemocy. „Będziemy mówić o pogrzebie, jeśli waszyngtońscy biurokraci uniemożliwią udzielenie Trumpowi odpowiedniej ochrony” – twierdzi z kolei Ric Grenell, były p.o. dyrektor wywiadu narodowego.

Kongresman Mike Waltz, republikanin z Florydy, przekazał, że lewica musi wyhamować. „Moje główne przesłanie jest skierowane do lewicy: przestańcie z waszą niebezpieczną retoryką. Przestańcie nazywać prezydenta Trumpa następnym Hitlerem, następnym dyktatorem lub mówić, że musicie ratować demokrację za wszelką cenę” – oświadczył. „Oczywiście, niektórzy szaleńcy słuchają polityków z lewicy, mediów i różnych osób, którzy wygadują te bzdury, radykalizując ludzi. A teraz mamy dwie próby zamachu i jednego Amerykanina, który zginął w wyniku zamachu 13 lipca”.

Reklama

Kongresman Tim Burchet, republikanin z Tennessee, także zarzuca oponentom wzrost agresywnej retoryki. „Lewica właśnie zwiększyła swój jad” – oznajmił. „Widzieliśmy tweety, w których mówicie o tym, że «muszą nauczyć się lepiej celować». To podżega kogoś, kto jest zdesperowany”. „Dość! – napisał kongresman Roger Williams, republikanin z Teksasu. – Lewica nadal promuje swoją pełną nienawiści i niebezpieczną retorykę”. „W końcu doprowadzą do zabicia tego gościa” – powiedział natomiast senator Tommy Tuberville, republikanin z Alabamy. Spirala nienawiści jednak wciąż się nakręca.

Trump nie bez powodu zarzucił demokratom, w tym Bidenowi i Harris, podżeganie do przemocy. „Ich retoryka powoduje, że do mnie strzelają, podczas gdy to ja mam uratować kraj, a oni niszczą kraj – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz” – oświadczył. Powiedział o Biden i Harris: „przenieśli politykę w naszym kraju na zupełnie nowy poziom nienawiści, nadużyć i nieufności”. „Z powodu tej komunistycznej, lewicowej retoryki kule lecą i będzie tylko gorzej!” – dodał.

Jest raczej pewne, że zarówno zamachowiec z Florydy, jak i ten z Pensylwanii działali pod wpływem podżegającego języka. Jest raczej pewne, że będą następni.

Autor od 1986 r. mieszka w USA. Jest dziennikarzem związanym z mediami polonijnymi i amerykańskimi.

2024-10-01 13:39

Oceń: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent USA Donald Trump: rozmawiałem z Władimirem Putinem

[ TEMATY ]

Donald Trump

Władimir Putin

PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że rozmawiał z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. wojny na Ukrainie, sytuacji na Bliskim Wschodzie i rozwoju sztucznej inteligencji.

Według Trumpa obaj przywódcy zgodzili się, że chcą powstrzymać śmierć żołnierzy rosyjskich i ukraińskich w wojnie na Ukrainie. Uzgodnili też natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych, które będą prowadzone przez odpowiednie zespoły.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Z udziałem licznie zgromadzonej wspólnoty kapłańskiej, osób konsekrowanych oraz niezliczonej rzeszy wiernych, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 8 lipca k J.E. ks. biskupa Władysława Bobowskiego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

Mszę świętą, odprawioną w kościele parafialnym pw. śś. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, biskupa polowego Wojska Polskiego, koncelebrowało kilkuset kapłanów. Już we wstępie do liturgii, główny celebrans nawiązując do życia i duchowości zmarłego biskupa powiedział, że: „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud ...”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję