Reklama

Niedziela Świdnicka

Złota Oaza

Ruch Światło-Życie w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie świętuje 50-lecie. To czas wdzięczności za minione lata, które ukształtowały pokolenia wiernych, stając się fundamentem duchowej odnowy.

Niedziela świdnicka 41/2024, str. I

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Liturgię ubogacił śpiew oazowej grupy muzycznej

Liturgię ubogacił śpiew oazowej grupy muzycznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji złotego jubileuszu 28 września oazowicze zaprosili do wspólnego dziękczynienia bp. Marka Mendyka, związanego ze wspólnotą, także jako byłego wikariusza dzierżoniowskiej parafii. Wydarzenie zgromadziło osoby, które na przestrzeni lat tworzyły tę wspólnotę oraz tych, którzy nadal aktywnie w niej uczestniczą, kultywując wartości, jakie pozostawił założyciel ruchu ks. Franciszek Blachnicki.

Powrót do korzeni

Za dar charyzmatycznego kapłana dziękowała jeszcze przed Mszą świętą Beata Socha, przypominając innych księży z początków wspólnoty. – Dziękujemy za posługę w naszej wspólnocie parafialnej ks. Marka Adaszka, który, gdy poznał charyzmat Oazy, dostrzegł w nim wielki potencjał odnowy parafii i 50 lat temu założył pierwsze grupy formacyjne. Dziękuję za otwartość serca ówczesnego proboszcza ks. prał. Sylwestra Irli. Za wszystkich moderatorów, których Bóg postawił na czele wspólnoty w ciągu wielu lat jej istnienia – powiedziała przedstawicielka wspólnoty, dziękując za zawarte przyjaźnie i dobre relacje, zachęcając również do modlitwy za zmarłych członków oazowego ruchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do jubileuszu Ruchu Światło-Życie nawiązał także w czasie Mszy świętej pasterz diecezji. – Zawsze do Dzierżoniowa jechało się z mocniej niż zwykle bijącym sercem, ale tak jak ono bije dzisiaj, to nigdy wcześniej tak nie było. To wielka radość spotkać was uśmiechniętych, ale i kolejne pokolenia, które po was przychodzą, chociaż młodość jak zorza poranna szybko przemija – podkreślił biskup, nawiązując do słów z Księgi Koheleta. – To, co dokonało się tutaj przez ostatnie 50 lat, to nie tylko zmiana w życiu poszczególnych osób, ale prawdziwa duchowa odnowa całej naszej wspólnoty – podkreślił bp Mendyk. – Ja nie wiem, jak wyglądałoby moje kapłaństwo, gdyby nie wasza, nasza wspólnota. Za to bardzo dziękuję. Myślę, że wielu kapłanów, którzy dzisiaj tu są i razem z nami się modlą, jest potwierdzeniem tego, że tu dokonywało się coś szczególnie ważnego dla każdego życia – dodał pasterz diecezji, zachęcając do dalszej formacji i angażowania się w życie Kościoła.

Czas wspomnień

Po Liturgii wszyscy udali się na agapę, gdzie nie zabrakło ciepłych rozmów, wspomnień i radosnej atmosfery. Wspólnota cieszyła się z obecności zarówno starszych członków ruchu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, jak i nowego pokolenia oazowiczów, które z dumą kontynuuje tradycję.

Wydarzenie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, który był symbolicznym aktem zawierzenia wspólnoty Matce Bożej. To właśnie w jej opiekę oazowicze od lat powierzają swoje troski i nadzieje. Obchody jubileuszu były świadectwem jedności i duchowego wzrostu wspólnoty, która z nadzieją patrzy w przyszłość.

2024-10-08 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Śpiewają Bogu od trzydziestu lat

[ TEMATY ]

jubileusz

Dzierżoniów

Cantate Deo

chór parafialny

Emilia Arendt

Chór Cantate Deo podczas jubileuszowego koncertu w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie – dyryguje Tadeusz Krupnik

Chór Cantate Deo podczas jubileuszowego koncertu w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie – dyryguje Tadeusz Krupnik

W niedzielę 21 września, parafia Chrystusa Króla w Dzierżoniowie wypełniła się nie tylko modlitwą, lecz także muzyką. Podczas uroczystej Mszy świętej, sprawowanej przez proboszcza ks. kan. Krzysztofa Ambrożeja w intencji chóru Cantate Deo, świętowano trzy dekady istnienia zespołu. A że jubileusze lubią łączyć wspomnienia z teraźniejszością – nie zabrakło zarówno wdzięczności wobec pionierów, jak i nadziei na przyszłość.

Historia chóru sięga przełomu lat 1995/96, gdy organista Tadeusz Ostrowski, z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. kan. Józefa Kani, powołał do życia zespół śpiewaczy. Po śmierci założyciela pałeczkę dyrygenta przejął Tadeusz Krupnik, który prowadzi chór do dziś. Na przestrzeni trzydziestu lat przez szeregi Cantate Deo przewinęło się ponad 90 osób, a śpiew chóru towarzyszył nie tylko parafialnym uroczystościom, ale także licznym wydarzeniom w diecezji świdnickiej i poza jej granicami.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję