Reklama

Wiadomości

Prawa rodziny w Sejmie

„Dobrowolny związek kobiety i mężczyzny jest fundamentem rodziny, a jego trwałość powinna być maksymalnie chroniona” – tak brzmi fragment apelu uczestników konferencji do władz RP.

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 38

[ TEMATY ]

sejm

Monika Kanabrodzka

Konferencję zorganizowały dwa parlamentarne zespoły – ds. Katolickiej Nauki Społecznej i ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II

Konferencję zorganizowały dwa parlamentarne zespoły – ds. Katolickiej Nauki
Społecznej i ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji przypadającego 22 października Dnia Praw Rodziny odbyła się w Sejmie konferencja pt. „Rodzina źródłem pokoju”. – Spotykamy się w miejscu, gdzie posłowie i senatorowie tworzą prawo powszechnie obowiązujące w całym kraju. I właśnie w tym miejscu musimy się zatroszczyć o naturalną rodzinę, jej prawa i ochronę ze strony państwa przed pojawiającymi się zagrożeniami – powiedział poseł Tadeusz Woźniak, współorganizator konferencji.

Sejmowe wydarzenie zostało zorganizowane przez Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej oraz Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. – Chciałbym przypomnieć, że art. 18 naszej konstytucji chroni małżeństwo, rodzinę i macierzyństwo, a św. Jan Paweł II nauczał, że rodzina jest źródłem pokoju, życia i miłości. I właśnie tak pojmowanej rodziny trzeba dziś bronić – podkreślił poseł Andrzej Gawron, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt na ludzkość

Reklama

W konferencji uczestniczyło ponad 120 osób, w tym przedstawiciele świata nauki, duchowieństwa, organizacji pozarządowych oraz liderzy wspólnot katolickich. W apelu do władz i instytucji państwowych wspólnie opowiedzieli się za ochroną małżeństwa kobiety i mężczyzny. Tak pojmowany związek jest bowiem „fundamentem rodziny, a jego trwałość powinna być maksymalnie chroniona”. Wskazali także na prawo dziecka do rodziny, która jest jego naturalnym i niezastąpionym środowiskiem wzrastania, a „wszelkie inne rozwiązania w tym zakresie stanowią zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju”.

Wśród zaproszonych gości był dr hab. Mieczysław Guzewicz, teolog oraz były ekspert Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W trakcie swojego wystąpienia przywołał on tekst Pisma Świętego opisujący stworzenie człowieka jako mężczyzny i kobiety, którym Bóg pobłogosławił, mówiąc: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, napełniajcie ziemię i czyńcie ją sobie poddaną”. – Ten tekst został zredagowany ok. 3 tys. lat temu. Choć dziś mamy czasy pełne zagrożeń, to jednak nie może zabraknąć nam nadziei i pewności, że małżeństwo i zbudowana na nim rodzina nigdy nie przegrają, bo dawcą małżeństwa i rodziny jest sam Bóg (...). Najdoskonalszym dziełem Jego stworzenia jest bowiem małżeństwo, które jest stworzone na podobieństwo Osób Trójcy Świętej. Projekt Pana Boga na ludzkość to trwały, heteroseksualny, monogamiczny związek małżeński, który jest otwarty na potomstwo – zaznaczył dr Guzewicz.

Zapaść demograficzna

Kryzys instytucji małżeństwa i zachwiana trwałość związków przekładają się na problemy społeczne, gospodarcze i demograficzne. Ksiądz doktor habilitowany Krzysztof Bielawny tłumaczył, że gdyby udało się utrzymać przyrost naturalny z początku XX wieku, to dziś naród polski byłby potęgą. Zamiast tego mamy wyludniające się wioski, miasta, zamykane są szkoły, bo nie ma kogo uczyć.

Duchowny wymienił niezawinione przyczyny kryzysu demograficznego, takie jak wojny, emigracja – przymusowa w latach 80. ubiegłego wieku oraz zarobkowa po wejściu Polski do UE. – Ale są też przyczyny zawinione, takie jak aborcja. Gdyby nie było aborcji w XX wieku, to Polaków byłoby o 33,5 mln więcej. W Polsce w 1975 r. urodziło się ok. 640 tys. żywych dzieci, a w tym samym roku zabito ok. 800 tys. dzieci przed narodzeniem – poinformował ks. Bielawny. Wskazał na działalność ideologii antynatalistycznych, które przez pierwszą połowę XX wieku zmniejszyły dzietność z ponad pięciorga dzieci na kobietę do nieco ponad trojga dzieci. Pewnym fenomenem był czas tuż po II wojnie światowej, gdy populacja w Polsce i w całej Europie szybko się odradzała. – Był to czas, gdy zahamowana została destrukcyjna działalność ideologii antynatalistycznych, które propagowały aborcję, antykoncepcję i deprawację młodzieży – wskazał ksiądz doktor.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wicemarszałek Terlecki: przesuwamy obrady Sejmu z powodu epidemii

[ TEMATY ]

sejm

Artur Stelmasiak

Przesuwamy obrady z powodu epidemii, a nie tego, że moglibyśmy nie mieć większości - przekazał po Prezydium Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS). Poinformował także, że prezydencki projekt ws. aborcji będzie procedowany w tym tygodniu przez sejmowe komisje.

We wtorek w południe zebrało się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Tematem było planowane na 4-5 listopada posiedzenie Izby.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję