Reklama

Niedziela Podlaska

Ufna modlitwa za zmarłych

Biskup Piotr Sawczuk 9 listopada w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych biskupów, rządców oraz kapłanów diecezji drohiczyńskiej i jej poprzedniczek.

Niedziela podlaska 47/2024, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z tradycją na początku Eucharystii w modlitwie wypominkowej Miłosierdziu Bożemu polecano dusze zmarłych. Biskup wyczytywał imiona i nazwiska biskupów, rządców oraz kapłanów diecezji drohiczyńskiej i jej poprzedniczek, czyli diecezji pińskiej oraz siedleckiej. W ciągu minionego roku do Domu Ojca odeszło czterech kapłanów diecezji drohiczyńskiej: śp. ks. Dariusz Misior, śp. ks. kan. Zbigniew Rycak, śp. ks. kan. Antoni Sieczkiewicz oraz śp. ks. Leopold Trofimuk.

W homilii pasterz diecezji zwrócił uwagę na obchodzone tego dnia święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej w Rzymie. Jest ona matką i głową wszystkich kościołów Rzymu i całego świata. W tym roku minęło 1700 lat od poświecenia tej świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cesarz Konstantyn Wielki podarował pałac papieżowi św. Sylwestrowi I i ufundował przy nim okazały kościół, który został poświęcony 9 listopada 324 r. Bazylika laterańska była pierwszą na świecie katolicką świątynią zbudowaną i w sposób uroczysty dedykowaną Panu Bogu. Odtąd Lateran stał się rezydencją papieży, aż do roku 1308, a katedrą pozostaje do dzisiaj – powiedział biskup. Nawiązał również do modlitwy za zmarłych kapłanów. – Byli naszymi wychowawcami w wierze i nauczycielami chrześcijańskiej postawy. Kiedyś wielokrotnie mówili o nadziei życia wiecznego. Zwracali uwagę na postać Chrystusa, na Jego pusty grób i na blask zmartwychwstania przenikający mroki śmierci. Wielokrotnie modlili się za zmarłych, odprowadzali ich doczesne szczątki na cmentarz. Teraz my ogarniamy ich życzliwą pamięcią i ufną modlitwą. Spłacamy dług wdzięczności. (...) Oby dzisiejsza modlitwa w katedrze pomogła choć trochę naszym zmarłym pasterzom, skróciła czas ich oczekiwania na pełny udział w chwale Chrystusa. By i nam pomogła zatęsknić za Zbawicielem, za Matką Najświętszą, za niebem – dodał.

Mszę św. koncelebrowali biskupi seniorzy: Antoni Dydycz oraz Tadeusz Pikus, a także przybyli na tę uroczystość kapłani. Po Eucharystii biskupi i księża dziekani zeszli do krypt pod katedrą. Nawiedzili groby spoczywających tam: bp Władysława Jędruszuka, bp Kazimierza Bukraby, inf. Michała Krzywickiego oraz ks. Jana Wasilewskiego. Podczas śpiewu modlitwy Anioł Pański polecano ich dusze Miłosierdziu Bożemu. O piękno liturgii zadbali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz członkowie Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej.

2024-11-19 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa, muzyczna podróż

Niedziela podlaska 14/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Występ jednego z zespołów

Występ jednego z zespołów

Drohiczyńskim Przeglądem Pieśni Wielkopostnych i Pasyjnych w Drohiczynie zainaugurowano tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego.

Wydarzenie, które połączyło muzykę z modlitwą i refleksją nad tajemnicą Męki Pańskiej było nie tylko okazją do wysłuchania poruszających utworów, ale także zaproszeniem do duchowej zadumy i głębszego przeżycia czasu Wielkiego Postu.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję