Reklama

Niedziela Wrocławska

Pierwsze normy

Po dwóch miesiącach wytężonej pracy pierwsze normy przygotowane przez pięć komisji synodalnych trafiły do parafialnych i tematycznych zespołów synodalnych.

Niedziela wrocławska 49/2024, str. VI

[ TEMATY ]

synod diecezjalny

Tomasz Lewandowski

W specjalnym losowaniu wyłoniono dekanaty, które będą opracowywały odpowiedzi na normy konkretnych komisji

W specjalnym losowaniu wyłoniono dekanaty, które będą opracowywały  odpowiedzi na normy konkretnych komisji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważa bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Głównej Synodu, celem kolejnego etapu synodu o nawróceniu i odnowie było stworzenie dokumentów, które będą odpowiedzią na postulaty zawarte w syntezie diecezjalnej: – To był bardzo intensywny, ale i piękny czas – integracja członków komisji, rozeznawanie, praca i podejmowanie decyzji, które zaowocowały powstaniem roboczego dokumentu. Komisje stanęły przed konkretnymi wyzwaniami i problemami zasygnalizowanymi w syntezie diecezjalnej i nad nimi się pochylały.

– Bardzo dziękuję wszystkim członkom komisji, którzy poświęcali długie godziny, swój wolny czas, weekendy, a czasem nawet noce, żeby wypracować te dokumenty. Dla komisji drugiej, której tematem jest misja współdzielona, te dwa miesiące już były doświadczeniem współdzielenia misji: razem jako księża, świeccy, osoby życia konsekrowanego rozmawialiśmy o współodpowiedzialności. A to coś więcej niż współpraca. Współpraca jest często prostym rozdzielenie zadań i rozejściem się do swoich obowiązków, a misja współdzielona to dzielenie życia, wiary, wspólna odpowiedzialność za Kościół – podkreśla bp Maciej Małyga, przewodniczący 2. komisji „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bez pudrowania rzeczywistości

Reklama

30 listopada abp Józef Kupny i zespoły synodalne otrzymały dokumenty z konkretnymi propozycjami rozwiązań opracowanymi przez komisje synodalne. – Pojawił się pomysł powstania w naszej diecezji Centrum Formacji i Modlitwy: jak miałoby funkcjonować, komu miałoby służyć. Są nowe propozycje rozwiązań dotyczące przygotowań do sakramentu małżeństwa, bierzmowania, I komunii czy katechizacji dorosłych. Pojawiły się propozycja, jak mogłaby funkcjonować parafia, aby być bardziej synodalna, by ludzie mogli coraz bardziej być współodpowiedzialni za Kościół. Komisja numer 5 zaproponowała ciekawe pomysły, jak zadbać o ewangelizację w naszej diecezji – wymienia Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

– Postawiliśmy na szczere rozmowy, nikt nie pudrował rzeczywistości – to była bardzo duża wartość – o pracy komisji opowiada Tomasz Piechnik, przewodniczący 5. komisji „Młode wino, nowe bukłaki – Ewangelizacja”. – Nie chcieliśmy, żeby nasza komisja odpowiadała tylko doraźnie na problemy, które są teraz, ale by szła dalej, patrzyła, jaki będzie Kościół za pięć lat. Wiemy, że jesteśmy w procesie laicyzacji – jak zacząć już teraz ewangelizować, żeby budować nowy fundament dla młodych, dla ludzi, którzy są na peryferiach. Co musi się zadziać w strukturach naszego lokalnego Kościoła, żeby można to było zrobić systemowo. Szukaliśmy rozwiązań, które będą długofalowe, które będą szerokie, które będą wymagały pewnej przebudowy, dlatego m.in. chcielibyśmy powołać w kurii wydział ds. ewangelizacji i wydział ds. wspólnot, a pod te wydziały „podpiąć” archidiecezjalną radę ds. wspólnot i archidiecezjalną radę ds. ewangelizacji – tłumaczy Tomasz Piechnik i dodaje: – Jesteśmy bardzo ciekawi opinii zespołów parafialnych, jakie oni będą mieli spojrzenie na wypracowane przez nas normy.

Potrzeba dopełnienia

Kolejnym ważnym etapem synodu diecezjalnego będzie analiza i ocena powstałych w komisjach norm przez zespoły parafialne i tematyczne. – Obraz zarysowany przez komisje potrzebuje dopełnienia, dlatego to, co wypracowały komisje, stanie się przez następne tygodnie przedmiotem rozeznawania w parafiach – jak widzą zaproponowane rozwiązania w konkretnej rzeczywistości ich życia, co uważają za trafne, co należałoby doprecyzować. A później wszyscy zabierzemy głos, jak odnowa i nawrócenie w naszej diecezji mają wyglądać – tłumaczy Adriana Kwiatkowska. – Synod to nasza wspólna droga, dlatego potrzebny jest głos zwrotny diecezjan – podkreśla bp Kiciński.

2024-12-03 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagłosowali na tak

Niedziela wrocławska 27/2025, str. I

[ TEMATY ]

synod diecezjalny

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Spotkanie rozpoczęło się od nieszporów w kaplicy seminarium duchownego

Spotkanie rozpoczęło się od nieszporów w kaplicy seminarium duchownego

Zakończył się kolejny etap synodu diecezjalnego.

W wigilię wspomnienia św. Jana Chrzciciela, patrona archidiecezji wrocławskiej, członkowie komisji synodalnych komunia, formacja i misja głosowali nad przyjęciem dokumentu Instrumentum laboris. To główny dokument roboczy II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, nad którym przez kilka ostatnich miesięcy pracowały komisje i zespoły synodalne. Instrumentum laboris zostało przyjęte zdecydowaną większością głosów i trafiło do dalszego procedowania do komisji głównej, prawnej i teologicznej, a jesienią stanie się podstawą obrad plenarnych synodu.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję