Reklama

Niedziela Sandomierska

Wzmocnieni nadzieją

Przesłanie biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na Rok Święty 2025.

Niedziela sandomierska 50/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Rok Święty 2025

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wcielenie i zbawcza misja Syna Bożego zmieniły bieg historii, nadając naszemu życiu nowy wymiar. Nastał bowiem w ten sposób czas łaski Pańskiej zapowiedziany w Starym Testamencie przez proroka Izajasza i wypełniony przez Jezusa Chrystusa (por. Iz 61, 2, Łk 4,19).

Dzięki intuicji Kościoła wyrażonej w decyzjach jego najwyższego Pasterza, przypomina o tym Rok Święty. Najbliższy taki czas rozpocznie się już niebawem i jak zapowiedział Ojciec św. Franciszek w bulli apostolskiej „Spes non confundit” jego głównym przesłaniem będzie nadzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ta nadzieja rodzi się w istocie z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z Serca Jezusa przebitego na krzyżu” – podkreśla papież i mówi dalej, że „życie chrześcijańskie potrzebuje chwil mocnych, aby posilać i wzmacniać nadzieję, niezastąpioną towarzyszkę, która pozwala dostrzec cel: spotkanie z Panem Jezusem” (Bulla, 3,5).

Naszą niezawodną nadzieją jest Jezus Chrystus. Nadzieja, którą daje Jezus przepełnia światłością ziemskie życie i prowadzi do wiecznego szczęścia z Bogiem. „A Pan szedł przed nimi podczas dnia, jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą, podczas nocy zaś jako słup ognia, aby im świecić, żeby mogli iść we dnie i w nocy”(Wj 13,21).

Te słowa z Pisma Świętego opisujące wędrówkę Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej, spełniają się dzisiaj w przypadku wierzących w Chrystusa.

Reklama

24 grudnia br. papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Wzgórzu Watykańskim natomiast 29 grudnia Rok Święty zostanie zainaugurowany przez biskupów na całym świecie. Dokonam tego podczas Eucharystii celebrowanej tego dnia w katedrze sandomierskiej o godz. 10.30 oraz w konkatedrze stalowowolskiej o godz. 18.

Wraz z papieżem Franciszkiem zapraszam Was już teraz, Najdrożsi, na pielgrzymkę nadziei.

W odróżnieniu od turystyki, choć można połączyć jedno z drugim, pielgrzymka stanowi wędrówkę duchową skierowaną zasadniczo ku miejscu świętemu. Idziemy tam po to, aby jak mówi św. Paweł apostoł, odnawiać się ku głębszemu poznaniu Boga, który nas stworzył, przemieniając się na Jego obraz (por. Kol 3,10).

Drogą do tego jest odrzucenie grzechu i żal za popełnione winy, otwierające drogę Bożemu Miłosierdziu oraz pojednaniu z Bogiem i z ludźmi.

Dlatego na czas Roku Świętego ustanowiłem kościoły stacyjne, w których zapewniony zostanie łatwiejszy dostęp do Sakramentu Pokuty i Pojednania, a także możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Nabożeństwa pokutne celebrowane w kościołach stacyjnych w ostatni piątek miesiąca i stała opieka duchowa nad pielgrzymami, pomogą wsłuchać się uważniej w głos Chrystusa: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15).

Reklama

Kościołami stacyjnymi w diecezji sandomierskiej zostały ustanowione: bazylika katedralna Narodzenia Matki Bożej w Sandomierzu, bazylika konkatedralna Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, kolegiata – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim, sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, kościół parafialny – sanktuarium Narodzenia Matki Bożej w Sulisławicach, kościół parafialny – sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu i kościół parafialny – sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ożarowie.

Kapłanom spowiadającym w wyżej wymienionych świątyniach oraz członkom rzeczywistym, łącznie z emerytowanymi, kapituły katedralnej i kapituł kolegiackich, udzielam władzy rozgrzeszania i zdejmowania cenzur na forum wewnętrznym, zgodnie z kan. 508 § 1 KPK.

Jednocześnie, zgodnie z wytycznymi Penitencjarii Apostolskiej, owoce Roku Świętego będą dostępne dla każdego przez pielgrzymowanie do miejsc świętych poza diecezją, uczestnictwo w rekolekcjach, a także w spotkaniach formacyjnych poświęconych tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Chorzy, osoby starsze wiekiem, więźniowie i siostry klaryski niech skorzystają z posługi duszpasterzy i łączą się w modlitwie z Ojcem św. Franciszkiem oraz ze swoim biskupem, ofiarowując cierpienia i trudności zgodnie z intencjami Roku Świętego.

Jesteśmy posłani po to, aby razem z Chrystusem głosić dobrą nowinę ubogim, opatrywać rany serc złamanych, zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski Pańskiej (por. Iz 61 1-2, Łk 4,18-19). Prośmy o przebaczenie tych wszystkich, których skrzywdziliśmy i sami przebaczajmy winy innym. Darujmy długi wierzycielom, którzy nie są w stanie ich spłacić i nie zwlekajmy z pomocą materialną ubogim. Wypełnijmy naszą obecnością samotność oraz cierpienie Sióstr i Braci w Chrystusie.

Reklama

Życząc Wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku – Roku Świętego, błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Sandomierz, 29 listopada 2024 r.

Z bliskością i modlitwą

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy i jak rozpocznie się Jubileusz?

W wigilijny wieczór papież Franciszek zainauguruje Rok Święty. Po otwarciu Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej przejdzie przez nie jako pierwszy pielgrzym nadziei, a za nim pójdzie ok. 50 osób reprezentujących wiernych na całym świecie. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich. Wydarzenie będzie transmitowane przez światowe media. Poprzedzi je koncert dzwonów zapowiadający otwarcie Roku Jubileuszowego.

Drzwi do wiecznego życia
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Palmową ks. Mariusza Rosika: Małość doceniona

2025-04-08 09:38

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Grazyna Kołek

Wszystko zaczęło się po śniadaniu przygotowanym przez Jezusa przy ogniu rozpalonym nad wodami jeziora: „A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?”. Dziwić może fakt, że w klimacie Palestyny Jezus serwuje śniadanie na ciepło. Ale skoro uczniowie całą noc bezskutecznie trudzili się na łodziach, a o poranku na polecenie Mistrza wyłowili wielkie mnóstwo ryb, nic dziwnego, że byli zmęczeni i należał im się gorący posiłek.

Aby głębiej uchwycić istotę orędzia zawartego w Jezusowym dialogu z Piotrem, który otrzymuje władzę pasterską, warto spojrzeć na pierwszego z apostołów okiem psychologa. Współczesny nurt egzegezy, który odczytuje teksty biblijne w duchu psychologii głębi, uwypukla postawę lęku w wielu zachowaniach Piotra. Nie trzeba szukać daleko. Wystarczy utrwalić niczym w kadrze aparatu kilka migawek z ewangelicznych scen, by przekonać się o prawdziwości takiego podejścia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję