Reklama

Niedziela Kielecka

Pielgrzymi nadziei

Chcemy, by we wszystkich wspólnotach naszej diecezji, we wszystkich parafiach, ożywić w sposób szczególny ducha nadziei – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. I zachęca do ufności w tym wyjątkowym czasie łaski, jakim jest Rok Jubileuszowy.

Niedziela kielecka 51‑52/2024, str. IV

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

TER

Grupa pielgrzymów z Kielc w Roku Jubileuszowym 2000

Grupa pielgrzymów z Kielc w Roku Jubileuszowym 2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wigilię 2024 r. o godz. 19.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie Roku Jubileuszowego obrzędem otwarcia Drzwi Świętych Bazyliki Papieskiej św. Piotra przez Ojca Świętego Franciszka. Po otwarciu Drzwi Świętych papież będzie przewodniczył celebracji Mszy św. w noc Narodzenia Pańskiego, we wnętrzu bazyliki. Jak zauważa Ojciec Święty Franciszek w liście do abp. Rina Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji: „Jubileusz był zawsze w życiu Kościoła wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym, kościelnym oraz społecznym”. Papież pisze, że Rok Święty obchodzony obecnie co 25 lat, to „wyjątkowy dar łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem, będącym pełnym wyrazem miłosierdzia Boga”. Papież Franciszek ma nadzieję, że najbliższy jubileusz przyczyni się do przywrócenia klimatu nadziei i ufności. „Z tego względu wybrałem motto: «Pielgrzymi nadziei»” – podkreśla; dodaje, że nadchodzący rok ma służyć odnowieniu pragnienia przebywania w obecności Pana, słuchania Go i adorowania.

Nieśmy nadzieję

Reklama

– Jak mówi Ojciec Święty Franciszek, Rok Jubileuszowy będzie szczególnym czasem charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. – Papież zachęca, żeby stał się ten czas odkrywczym okresem w działaniu każdego człowieka, aby pomógł on nam odzyskać na nowo niezbędną ufność zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, stosunkach międzynarodowych, promowaniu godności ludzkiej osoby – mówi ks. Zygmunt. Podkreśla słowa papieża, który pragnie, „żeby był to czas świadectwa wiary w całym świecie, by był zaczynem prawdziwej nadziei, tworzeniem nowych niebios i nowej ziemi, gdzie możemy mieszkać w sprawiedliwości i zgodzie między narodami, dążąc do wypełnienia obietnicy Pana. Podczas konferencji rejonowych, które stały się również dla kapłanów naszej diecezji szczególnym zapoznaniem się z tym, co nas czeka w 2025 r., ks. Zygmunt zapoznał ich z ideą Roku Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaki nadziei

– Realizując cały program duszpasterski na rok liturgiczny 2024/25, który rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu, w sposób szczególny podkreśliłem znaki, jakie Ojciec Święty ukazuje w Bulli o nadziei. Pierwszym takim znakiem jest znak pokoju. Papież podkreśla w sposób szczególny znaczenie modlitwy o pokój i o to, aby wszyscy przyczynili się do budowania pokoju – mówi ks. Zygmunt. Kolejnym znakiem, na który Ojciec Święty bardzo mocno kładzie nacisk, to życie ludzkie. W dzisiejszym świecie widoczna jest utrata pragnienia przekazywania życia, ze względu na szalone tempo życia, obawy o przyszłość, brak gwarancji zatrudnienia, odpowiedniej ochrony, szczególnie dla młodego pokolenia. – Ojciec Święty pisze o otwartości na życie, o odpowiedzialnym macierzyństwie i ojcostwie, a jest to projekt, który Stwórca wpisał w serca i ciała mężczyzn i kobiet – mówi ks. Zygmunt. Papież wskazuje także na znak ludzi więzionych.

W Roku Jubileuszu jesteśmy wezwani do bycia namacalnymi znakami nadziei dla wielu braci i sióstr żyjących w więzieniach, którzy pozbawieni wolności doświadczają każdego dnia, oprócz surowości osadzenia, pustki emocjonalnej. Papież wskazuje także na tych więźniów, którzy osadzeni są ze względów politycznych, niesłusznie skazanych przez reżimy.

Cierpiący razem z Chrystusem

Reklama

Najwięcej uwagi papież poświęca osobom chorym, starszym. „Niech znaki nadziei będą oferowane chorym znajdującym się w domu, czy w szpitalu, niech ich cierpienie znajdzie ulgę w bliskości osób, które ich odwiedzą i w czułości, jaką otrzymują” – pisze z troską papież.

Kolejnym znakiem, według bulli papieża, są młodzi. Młodzi ludzie potrzebują dzisiaj daru nadziei, często są osamotnieni i nie widzą sensu życia. Ojciec Święty zauważa także migrantów, prosząc, byśmy otoczyli ich modlitwą i nieśli pomoc tym, którzy opuszczają swoją Ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich rodzin, uciekając przed wojną i różnego rodzaju niesprawiedliwością społeczną.

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w diecezji kieleckiej

Biskup Jan Piotrowski wystosował list pasterski na rozpoczynający się Rok Jubileuszowy, w którym zachęca wiernych do wzięcia udziału we wszystkich wydarzeniach. Zaprasza do szczególnego przeżycia tego świętego czasu. Podobnie jak w innych katedrach świata, w łączności z papieżem Franciszkiem, który otworzy Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie 29 grudnia, również i biskup kielecki zainauguruje Rok Święty w bazylice katedralnej w Kielcach.

Bp Piotrowski zwrócił się z prośbą do wszystkich duszpasterzy, by w miarę możliwości przybyli w tym dniu z delegacją wiernych ze swoich parafii do bazyliki katedralnej w Kielcach. Rozpoczęcie tego wydarzenia będzie mieć miejsce w kościele Trójcy Świętej o godz. 15.00. Po modlitwie w godzinie miłosierdzia wierni wraz z kapłanami przejdą ulicami miasta do bazyliki katedralnej. O godz. 16.00 bp Piotrowski z biskupami pomocniczymi i prezbiterami diecezji będzie sprawował Eucharystię inaugurującą Rok Święty. W tym dniu ogłoszony zostanie również odpust jubileuszowy.

Kościoły jubileuszowe

Biskup kielecki z racji Roku Jubileuszowego ustanowił 16 kościołów jubileuszowych. Są to cztery bazyliki:

• katedralna w Kielcach,

• Narodzenia NMP w Wiślicy,

• Grobu Bożego w Miechowie,

• św. Marcina w Pacanowie;

a także sanktuaria maryjne i dedykowane świętym, jak:

• Matki Bożej Szkaplerznej w Daleszycach,

• bł. W. Kadłubka w Jędrzejowie,

• św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach,

• Matki Bożej Pocieszycielki Lelowskiej,

• św. Kingi w Nowym Korczynie,

• Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie,

• Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie,

• Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach,

• Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach,

• NMP Bolesnej w Uniejowie,

• Matki Bożej Włoszczowskiej Opiekunki Rodzin,

• Matki Bożej Nawiedzenia w Zielenicach.

Pielgrzymując do nich, zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej, będzie można uzyskać odpust jubileuszowy, spełniając następujące warunki: uczestnictwo we Mszy św. lub nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina Czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu „Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią. Odpust jubileuszowy będą mogli uzyskać wierni, jeśli indywidualnie lub w grupie, nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe i tam odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Maryi. /A.D.

2024-12-17 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Kiedy inauguracja Roku Świętego?

W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 19.00 papież otworzy Drzwi Święte w bazylice watykańskiej i zainauguruje Rok Święty - wynika z programu celebracji liturgicznych pod przewodnictwem Ojca Świętego w grudniu i styczniu. Z kolei 26 grudnia o 9.00 Franciszek otworzy Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia. Program ten został opublikowany dziś przez Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Należy dodać, że we wcześniej opublikowanym dokumencie zapowiedziano także w grudniu: 7. grudnia o 16.00 konsystorz dla kreowania nowych kardynałów, 8 grudnia o 9.30 Mszę św. z nowymi kardynałami, a o 16.00 tradycyjny hołd Matce Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim oraz 12. grudnia o 18.00 Mszę św. z okazji wspomnienia Matki Bożej z Guadelupe, patronki Ameryki. Z kolei 15 grudnia papież Franciszek odbędzie kolejną podróż apostolską, tym razem do Ajaccio na zakończenie kongresu „Religijność ludowa w krajach Morza Śródziemnego”.
CZYTAJ DALEJ

Patron internetu

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

uk.wikipedia.org

Św. Izydor z Sewilli

Św. Izydor z Sewilli

Uchodził za najmądrzejszego człowieka swoich czasów, a swoimi myślami wyprzedził epokę, w której żył.

Święty Izydor przyszedł na świat w pobożnej rodzinie; całe jego rodzeństwo zostało wyniesione do chwały ołtarzy, byli to św. Leander, św. Fulgencjusz oraz św. Florentyna. Po śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się Leander, wówczas biskup Sewilli. Starszy brat stał się dla Izydora mentorem, a po jego śmierci Izydor na ponad 30 lat zastąpił go na tronie biskupim.
CZYTAJ DALEJ

Prezydium Sejmu pod wodzą Zgorzelskiego ukarze posłów PiS, w tym J. Kaczyńskiego

2025-04-04 13:43

[ TEMATY ]

Jarosław Kaczyński

Roman Giertych

Prezydium Sejmu

PAP

Konfrontacja Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha w Sejmie

Konfrontacja Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha w Sejmie

Absolutnie nie przeproszę za słowa skierowane do Romana Giertycha - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Giertych zaapelował, by posłowie, którzy wykrzykiwali w Sejmie w jego stronę "morderca", zreflektowali się i przeprosili, a w zamian on nie podejmie wobec nich "żadnych kroków prawnych".

W środę w Sejmie Kaczyński nazwał posła KO Romana Giertycha "głównym sadystą" w związku ze śmiercią swojej współpracowniczki Barbary Skrzypek. Inni posłowie PiS krzyczeli: "morderca".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję