Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Bądź trzynastym Apostołem

Jezus jest dla nas największym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga. To jest nasze szczęście i radość – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, wręczając każdemu dziecku figurkę Dzieciątka Jezus.

Niedziela Plus 1/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Biuro Prasowe DB

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz diecezji bydgoskiej poświęcił w bydgoskim kościele Świętej Trójcy kilkaset figurek Dzieciątka Jezus, które znalazły się w domowych szopkach. Pomysł zrodził się na kanwie inicjatywy organizowanej przez Centrum Oratoriów Rzymskich.

Błogosławieństwo „Bambinelli” zostało zapoczątkowane przez papieża Pawła VI i odbywa się w każdą trzecią niedzielę Adwentu na placu św. Piotra w Rzymie. – Dzieci od Niedzieli Radości zaczynają przygotowywać domowe żłóbki. Każdego dnia dostawiają kolejne figurki, by w wieczór Bożego Narodzenia znalazła się w nim ta najważniejsza, czyli Jezus – zaznaczył ks. Michał Borowski, duszpasterz dzieci i moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan poinformował, że pomysł ten będzie odtąd praktykowany w diecezji bydgoskiej z kilku powodów. – Podczas jarmarku, który się zakończył, pośród licznych dekoracji świątecznych, ozdób i ustrojonych choinek nigdzie nie było widać figurki Jezusa. Chcemy się temu przeciwstawić. Otrzymamy takie figurki, więc trzeba będzie zmontować żłóbek. Tak, byśmy mogli ugościć Nowonarodzonego w swoich rodzinach – wyjaśnił ks. Borowski.

Reklama

Przed ołtarzem znalazły się również większe figury: Józefa oraz Maryi, a na miejscu dla Jezusa – logo Eucharystycznego Ruchu Młodych. – To organizacja głównie dla dzieci, która ma nauczyć tego, że Pan Jezus jest obecny przede wszystkim w Eucharystii – powiedział ks. Michał. Wymienił filary, na których członkowie ruchu młodych powinni budować codzienność. – Żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich i bądź trzynastym Apostołem. Zachęcam was do podjęcia tej drogi – zaznaczył.

W kościele Świętej Trójcy były obecne dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, który działa przy sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. Ruch ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy. Powstał 3 grudnia 1844 r. we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły do tego ruchu w 1865 r., wśród nich była św. Teresa z Lisieux. W Polsce pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało w Pniewach k. Poznania w 1925 r. wśród chłopców z Kolegium Piusa X, szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki.

Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie i skupia ok. 1.6 mln dzieci i młodzieży. Jego zadaniem na kolejne lata w diecezji bydgoskiej jest tworzenie wśród dzieci pierwszokomunijnych grup parafialnych Eucharystycznego Ruchu Młodych, aby pogłębiali swoją przyjaźń z Jezusem Eucharystycznym, karmili się Jego Ciałem i Słowem, i żyli miłością do Boga i bliźnich.

Oprac. za: diecezja.bydgoszcz.pl

2024-12-28 17:08

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy dom Maryi

Niedziela Plus 34/2023, str. II

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Angelika Zamrzycka

W tym roku przypada 100. rocznica przybycia Misjonarzy Świętej Rodziny do sanktuarium w Górce Klasztornej. Historia tego miejsca sięga jednak dużo dalej.

Ks. Rafał Witkowski: Niektórzy mylą Górkę Klasztorną z Górką Duchowną, czyli sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia k. Leszna w Wielkopolsce. Górka Klasztorna natomiast znajduje się również w Wielkopolsce, ale na północy województwa. Dlaczego to miejsce jest tak istotne dla historii chrześcijaństwa w Polsce? Ks. Janusz Jezusek, misjonarz Świętej Rodziny: W miejscu nazywanym dziś Górką Klasztorną po raz pierwszy na terenie Polski objawiła się Matka Boża. Zobaczył ją pasterz w 1079 r., a więc w roku męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego – św. Stanisława. W tym czasie trwały przygotowania do utworzenia w Płocku nowej diecezji i nowej stolicy biskupiej. Maryja objawiła się zatem w roku, który był istotny dla kształtowania chrześcijańskiej tożsamości Polaków. Miejsce to miało też znaczenie strategiczne – przebiegał ponoć tędy „szlak bursztynowy”. Profesor Wincenty Łaszewski podkreślił doniosłość objawień góreckich, mówiąc, że Maryja przez swoją obecność tutaj egzorcyzmowała Polskę. Dla mnie jest to koronny argument, że była taka potrzeba – wszak na tych terenach szerzyło się pogaństwo, występował kult bożka Swarożyca. Tradycja podaje, że Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku ukazała się pasterzowi w miejscu, gdzie znajdowały się kręgi pogańskie. Od tego momentu ludzie byli w tym miejscu uzdrawiani. Aż do dziś Górka Klasztorna przez sanktuarium, studzienkę z cudowną wodą i obecność pielgrzymów świadczy o objawieniu Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję