Reklama

Niedziela Legnicka

Zasłużeni dla edukacji

W sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie świętowany był podwójny jubileusz o. Józefa Szańcy: 80-lecie urodzin i 55-lecie posługi kapłańskiej.

Niedziela legnicka 1/2025, str. V

[ TEMATY ]

Lubin

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

O. Józef Szańca, franciszkanin

O. Józef Szańca, franciszkanin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Szańca to zasłużony kapłan w dziele edukacji i katechezy, wieloletni dyrektor szkół franciszkańskich w Legnicy i zastępca dyrektora wydziału katechetycznego diecezji. Na jubileusz przyjechał biskup świdnicki Marek Mendyk, który wiele lat współpracował z o. Józefem, przedstawiciele Rady Katechetycznej diecezji oraz nauczyciele i katecheci.

Okazało się, że jubileusz musiał odbyć się bez jubilata, który nie dojechał z powodów zdrowotnych. Tym bardziej spotkanie było okazją do modlitwy za jubilata, ale i wyrazem podziękowania katechetom, którzy w tym roku odeszli na emeryturę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą część uroczystości prowadziła Anna Rzonca, która przez wiele lat była związana z Zespołem Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy. Spotkanie rozpoczęło się od solidnej dawki nadziei. Uczestnicy wysłuchali bowiem inspirującej konferencji, której tytuł brzmiał: „Nadzieję trzeba nam wybrać”. Wygłosiła ją Pani dr Małgorzata Piotrkowska--Dańkowska z Lubina, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym, a także teolog, specjalizujący się w Piśmie Świętym.

Reklama

Następnie podziękowano zasłużonym katechetom, którzy przeszli na emeryturę, są to: Ewa Baran, Jadwiga Berestecka, Beata Kwiecień, Dorota Skiba, Małgorzata Zalińska. Otrzymały kwiaty, podziękowanie od biskupa legnickiego, obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz pamiątkową statuetkę Orła Katechetycznego 2024. Gratulacje przekazał i upominki wręczył bp Marek Mendyk, który przez wiele lat współpracował z katechetami w Legnicy. W ostatnim czasie na emeryturę przeszła także wieloletnia dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy mgr Halina Elżbieta Knychalska. Podczas uroczystości nie było z nami pani dyrektor, ale łączyła się z nami duchowo. Powitaliśmy także p. Annę Urbańską, powołaną na to stanowisko. Wyraziliśmy również wdzięczność p. Marii Pecynie, która zakończyła pracę w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy, związanej także z Kuratorium Oświaty w Legnicy.

Po podziękowaniach nadszedł moment, aby dostrzec wyjątkowego człowieka, o. Józefa Szańcę, franciszkanina konwentualnego. O przybliżenie jego postaci oraz świadectwo o nim został poproszony p. Sebastian Bigos z Wrocławia, absolwent Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Na okoliczność 80. urodzin i 55. rocznicy święceń kapłańskich wiele osób napisało związane z nim wspomnienia oraz życzenia. Zostały one zebrane w Księdze Jubileuszowej, którą zaprezentowano na spotkaniu w Lubinie, a następnie przekazano mu osobiście. Do tego był jeszcze kosz z 80 różami, list gratulacyjny bp. Andrzeja Siemieniewskiego oraz okolicznościowy upominek w postaci Pisma Świętego i mikrofonu. To nietypowe zestawienie miało na celu przypomnieć, że w każdym tygodniu na antenie Radia Plus Legnica można wysłuchać inspirującej katechezy przygotowanej przez o. Józefa.

W czasie uroczystości wystąpiła schola „Nutki św. Maksymiliana”, a także uczniowie p. Beaty Pazio-Grygiel z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina wraz z nauczycielem – p. Mikołajem Potoczakiem.

Więcej na stronie www Niedzieli legnickiej.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny rok w służbie rodzinie

Niedziela legnicka 6/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

Archiwum poradni

Warsztaty decoupage odbyły się w ramach projektu „Stres-stop!”, stając się nie tylko okazją do zmniejszenia poziomu stresu, ale także do tworzenia relacji, także międzypokoleniowych

Warsztaty decoupage odbyły się w ramach projektu „Stres-stop!”, stając się nie tylko okazją do zmniejszenia poziomu stresu, ale także do tworzenia relacji, także międzypokoleniowych

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie podsumowała działalność w 2022 r.

Już od 8 lat na mapie miasta istnieje Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Jest to miejsce rozpoznawalne i obdarzane zaufaniem nie tylko przez mieszkańców Lubina, ale także bliższych i dalszych okolic. Pomoc może tu uzyskać każdy, niezależnie od statusu materialnego, wyznania, wieku i innych czynników. Nie ma warunków wstępnych. Wystarczy zarejestrować się na wizytę telefonicznie lub mailowo, aby skorzystać z bezpłatnego spotkania z jednym z kilkunastu specjalistów z załogi poradni. Oferta jest szeroka: psychologowie, terapeuta uzależnień, terapeuta NEST, pedagog, neurologopeda, logopeda, doradcy rodzinni, doradca żywienia. Dzięki tak wszechstronnemu gronu specjalistów, osoba ze złożoną sytuacją i nawarstwiającymi się różnymi trudnościami, może w jednym miejscu uzyskać kompleksowe wsparcie.
CZYTAJ DALEJ

W całym kraju alerty RCB. Temperatury osiągną nawet 42 st. C

2026-06-27 13:20

[ TEMATY ]

Alert RCB

upały

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w najbliższych dniach. Temperatury w dzień wyniosą do 42 st. C, a w nocy do 24 st. C.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla województwa warmińsko-mazurskiego, części zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także północy podlaskiego. Tam temperatura maksymalna w sobotę i poniedziałek wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w niedzielę od 34 st. C do 37 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 st. C do 23 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję