Reklama

Niedziela Łódzka

Czas łaski dla Kościoła

Pielgrzymowanie dla ludzi wierzących jest swojego rodzaju poszukiwaniem Boga i sensu życia – podkreśla ks. Karol Litawa, zachęcając wiernych do nawiedzenia Kościołów Jubileuszowych na terenie archidiecezji.

Niedziela łódzka 1/2025, str. I-II

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Sylwia Jeleń

Krzyż w łódzkiej katedrze

Krzyż w łódzkiej katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ks. Paweł Gabara: 24 grudnia ub.r. papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i tym samym rozpoczął się Rok Jubileuszowy, który pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei” trwać będzie do 6 stycznia 2026 r. Dlaczego jubileusze są wydarzeniem ważnym w życiu chrześcijan i Kościoła?

Ks. Karol Litawa: Najpierw trzeba sobie uświadomić, że jubileusze są czasem szczególnej łaski, którą daje nam wszystkim Pan Bóg. Każdy Rok Jubileuszowy w Kościele skupia się na osobie Jezusa Chrystusa, jednakże warto zauważyć, że do 1300 r. Kościół nie obchodził uroczyście jubileuszy, ponieważ przyjście Mesjasza na ziemię, było czasem szczególnej łaski dla człowieka i świata. Dlatego chrześcijanie uważali, że wszystko co się wydarzyło po wcieleniu Bożego Syna, jest wielkim dziełem Boga, jest właśnie czasem łaski. Pierwszy jubileusz – wielki odpust – ogłosił w 1300 r. papież Bonifacy VIII i wyznaczył jego cykl co 100 lat. Jednak w 1342 r., po petycji Rzymian do papieża Klemensa VI, częstotliwość jubileuszu zostaje skrócona do 50 lat. Powodem tych zmian była potrzeba korzystania z łaski odkupienia swoich win i odnowy swojego życia tak duchowego, jak i moralnego. W wiekach późniejszych, dokładnie za panowania papieża Pawła II (1464-71), okres jubileuszowy został skrócony do 25 lat, czyli można powiedzieć, że każde pokolenie żyjące na ziemi ma możliwość przeżycia takiego czasu Bożego miłosierdzia. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że między tymi jubileuszami papież może ogłosić tzw. nadzwyczajny jubileusz i tak się wydarzyło, np. w 2015 r., kiedy papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia i tak będzie też w 2033 r., kiedy obchodzić będziemy jubileusz 2000 lat od śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Źródła i sensu jubileuszu chyba możemy doszukiwać się w innym miejscu?

Tak, to prawda. Chcąc zrozumieć, dlaczego ważny jest jubileusz, należy sięgnąć do Księgi Kapłańskiej, dokładnie do 25 rozdziału, gdzie czytamy o ustanowieniu i obchodach Roku Jubileuszowego. Tam też znajdziemy informację, że w 50. roku ma być obchodzony jubileusz, jako roku dodatkowym po cyklu siedmiu lat szabatowych, przypadającym co siedem lat, czyli po zakończeniu 49 lat. Ponadto Bóg nakazuje obwieszczenie jubileuszu przez zadęcie w róg barani, który po hebrajsku nazywa się yobel. Właśnie od tego instrumentu pochodzi nazwa „jubileusz”. W księgach biblijnych czytamy również, że podczas jubileuszu ogłasza się łaskę wyzwolenia dla mieszkańców kraju i powrót do swojego rodzinnego domu oraz że rozpoczął się czas odpoczynku dla ziemi tzn., że nic nie wolno było sadzić i siać na polach. W Roku Jubileuszu nie wolno było również w czynić krzywdy bliźniemu, ponieważ był to czas przywracania właściwej relacji z Bogiem, między ludźmi i stworzeniem. Jeżeli w taki sposób spojrzymy na rok łaski, który jest przed nami, to będzie to przepiękne doświadczenie obecności miłującego Boga, obdarzającego człowieka łaską nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W niedzielę Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa z kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza do łódzkiej katedry św. Stanisława Kostki wyruszyła procesja rozpoczynająca diecezjalne obchody Jubileuszu 2025. Dlaczego ta liturgia rozpoczęła się w kościele protestanckim?

Jubileusz jest wspólnym świętowaniem chrześcijan, dlatego podczas spotkania w Rzymie m.in. zaplanowano modlitwę dla przedstawicieli Kościołów Wschodnich. My rozpoczęliśmy swoje świętowanie od procesji z kościoła ewangelickiego, by również zaznaczyć, że dokładnie 25 lat temu, w styczniu 2000 r., zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, podpisali wspólną deklarację o wzajemnym uznaniu ważności chrztu. Dokument ten jest zatem dowodem na to, że Kościoły wzajemnie uznają sakrament chrztu, czyli fundament naszej wiary. Kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi zależało na tym, abyśmy połączyli te dwa wydarzenia, ponieważ świętowanie rocznicy wcielenia Bożego Syna łączy nas chrześcijan w sposób szczególny. Wymownym znakiem wspólnego podążania była procesja za krzyżem, a następnie, po wejściu do katedry i udaniu się do chrzcielnicy, obrzęd aspersji, czyli pokropienia wodą święconą.

Poruszył Ksiądz temat krzyża, który uroczyście był intronizowany i wniesiony do katedry. Obchodzimy Jubileusz Wcielenia, a w centrum wydarzenia jest krzyż i to przywieziony do Łodzi z łaskiej kolegiaty. Jak rozumieć tę symbolikę?

Papież Franciszek w bulii ogłaszającej jubileusz, że „Nadzieja rodzi się w istocie z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z Serca Jezusa przebitego na krzyżu”, prosił, by w centrum jubileuszu był krzyż. Nasz Krzyż Jubileuszowy został do Łodzi przywieziony z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku. Badania archeologiczne potwierdzają, że już w IX wieku istniała tam osada, a w XIV wieku powstała parafia, jedna z najstarszych na terenie archidiecezji łódzkiej. Krucyfiks pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny i Kościoła. Dlatego „w geście adoracji chcemy wpatrywać się z wiarą i nadzieją w ten znak największej miłości. Pragniemy wspólnotowo i indywidualnie oddawać cześć ukrzyżowanemu na nim naszemu Zbawicielowi”.

Gdyby Ksiądz miał w kilku zdaniach zachęcić wiernych do nawiedzenia jednej z 17 świątyń na terenie archidiecezji łódzkiej, które decyzją metropolity łódzkiego stały się miejscami odpustu jubileuszowemu, to powiedziałby Ksiądz…

…żeby skorzystać z tego wielkiego daru i szczególnej łaski. Pielgrzymowanie dla ludzi wierzących jest swojego rodzaju poszukiwaniem Boga i sensu życia. Pan Jezus, nasza nadzieja i źródło miłości, mówi dziś do nas: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Udanie się do miejsca świętego, gdzie można uzyskać łaskę odpustu, jest krokiem w kierunku uzyskania nieograniczonego dobra, którego dawcą jest Bóg. Myślę, że osoby wierzące doskonale to rozumieją i że będą licznie, i często nawiedzać świątynie jubileuszowe, dziękując Bogu za wszelkie łaski i jednocześnie prosząc Go o błogosławieństwo dla Kościoła, naszej ojczyzny, parafii, dla naszych rodzin. Odpust związany z przebaczeniem i odpuszczeniem grzechów będą mogli otrzymać wszyscy wierni „prawdziwie pokutujący”, „poruszeni duchem miłości”, którzy w czasie jubileuszu, skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią św., wspierając przez te akty dusze czyśćcowe. Każdy będzie mógł uzyskać odpust zupełny, jeśli „pobożnie nawiedzi dowolne miejsce jubileuszowe, przeżyje chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu lub medytacji, zakończonych modlitwą Ojcze nasz, wyznaniem wiary i modlitwą do Matki Bożej”. Gorąco zachęcam do jubileuszowego pielgrzymowania i korzystania z tego wielkiego daru łaski.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Grzegorz Ryś zaprasza na marcowe spotkania synodalne on-line

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Te spotkania on-line, to coś więcej niż tylko zebranie opinii, ale chodzi o doświadczenie wspólnoty Kościoła, która się zbiera we wierze w Duchu Świętym. Dlatego taka decyzja, że chcemy się spotykać zespołami, które są w jakiej interakcji i doświadczyć relacji w Panu Bogu. Bardzo was do tego zapraszam! – mówił abp Ryś do mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. 29. OKWB. Młodzi znawcy Pisma Świętego

2025-04-10 18:20

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

bp Adam Bałabuch

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

okwb

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

Joanna Rudy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Na progu Wielkiego Tygodnia 10 kwietnia, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach wzięło udział 18 uczniów szkół średnich z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich.

Zanim młodzież przystąpiła do części pisemnej, uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w homilii mocno podkreślił, że nie wystarczy tylko znać treść Pisma Świętego – trzeba nim żyć. – Można mieć dużą wiedzę na temat Pisma Świętego. Ale o ile ważniejsze jest to, czy ja tym żyję? Czy to słowo oświeca moje życie? Przekłada się na moje uczynki, moją codzienność? – pytał biskup pomocniczy. – Prawdziwe zwycięstwo to życie słowem, które prowadzi do przemiany relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w Archidiecezji Wrocławskiej? [11-13 kwietnia 2025]

2025-04-11 10:31

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Studenci nieśli krzyż przez wrocławski Rynek

Studenci nieśli krzyż przez wrocławski Rynek

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (11-13 kwietnia 2025)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję