Reklama

Niedziela w Warszawie

2025 w Warszawie i Mazowszu

Nie każde przewidywanie przyszłych wydarzeń to wróżenie z fusów. Z alfabetem od A do Z nie damy się zaskoczyć w Nowym Roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A jak AZS Politechnika

Drużyna siatkarzy PGE Projektu Warszawa – tradycyjnie nazywana AZS lub Politechniką – idzie jak burza. Po zajęciu w starym roku trzeciego miejsca w Ekstralidze i zdobyciu pucharu Challenge w nowym zasięgu piłki i ramion ma jeden z medali Mistrzostw Polski. Będzie się z czego cieszyć.

B jak budowa metra

Już nie w nowym, lecz w jeszcze nowszym, 2026 r., i za dużo większe pieniądze zostanie dokończona II linia metra. Chodzi o czterokilometrowy odcinek obejmujący trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Powód opóźnienia to oczywiście zaistnienie nadzwyczajnych i niemożliwych do przewidzenia okoliczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

C jak Plac centralny

Powstaje w środkowej części pl. Defilad, w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Odwzoruje sieć przedwojennych ulic i zarysy budynków. Ma być symbolicznym łącznikiem pomiędzy Warszawą, której już nie ma, a metropolią przyszłości, jaką ma być. Otwarcie przewidziano na wiosnę. Jak dobrze pójdzie.

D jak Demografia

Trudno ocenić, ile osób mieszka w Warszawie, tylu jest niezameldowanych, także m.in. przybyszy z Ukrainy. Według różnych prognoz w stolicy w końcu 2025 r. będzie mieszkać może nawet 2,3-2,5 mln w tym niekoniecznie zameldowanych osób. I niekoniecznie znających język Mickiewicza i Kochanowskiego.

F jak Festiwal Dawida

Reklama

Piosenkarz Dawid Podsiadło kuje żelazo póki gorące. Festiwal odbędzie się w sześciu miastach w Polsce. W Warszawie też, w lipcu. I choć póki co nie jest jeszcze znana ani lokalizacja imprezy, ani artyści, którzy pojawią się na scenie, wiadomo, że sam gwiazdor będzie wśród nich.

G jak Gdańsk

W maju rozstrzygnie się, czy prezydentem RP zostanie Karol Nawrocki, człowiek rodem z Gdańska, czy Rafał Trzaskowski. Jeśli ten pierwszy, drugi pozostanie prezydentem Warszawy. Jeśli drugi, stolicę czeka czas bezkrólewia, czyli rządy komisarza.

H jak hotel

Przy ul. Towarowej kończą budowę hotelu Moxy Centrum, jednego z największych obiektów pod marką Marriott w Europie. Ma to być nowoczesny budynek z designem nawiązującym do Warszawy i jej symboli, z otwartą przestrzenią na parterze. Oko ma przyciągać wyeksponowane auto Warszawa M20.

J jak Jubileusz Młodych

Część młodej Warszawy na przełomie lipca i sierpnia przeniesie się do Rzymu na Jubileuszowe Światowe Spotkanie Młodych. Druga część pewnie weźmie udział na miejscu, w diecezjalnych spotkaniach młodych.

K jak Komisarz

Grozi Warszawie w wypadku, gdyby prezydentem RP został Rafał Trzaskowski. Wybierze go i rozpisze przedterminowe wybory szef rządu. Te odbędą się w trzy miesiące później. Jedni będą wygrani, inni – wprost przeciwnie. Grozi Marcin Kierwiński, typowany na komisarza, a potem na prezydenta stolicy, sekretarz generalny PO, a ostatnio minister ds. powodzi.

L jak Luna

Reklama

Kino Luna nie zniknie z kulturalnej mapy Warszawy, na której znalazło się w 1962 r., i wznowi działalność – po półrocznej przerwie i odświeżeniu – na początku nowego roku. Niedługo jednak konieczny będzie remont. W kinie organizowane mają być przeglądy i festiwale filmowe, oby mądre, spotkania autorskie i zajęcia edukacyjne.

M jak miasto

Radość w mazowieckim Kazanowie. Miejscowość leżąca koło Zwolenia właśnie staje się miastem. Założona przez Marcina Kazanowskiego, rotmistrza królewskiego, na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta, raz już nim była. W 1866 r. prawa miejskie straciła. Dziś liczy ok. 500 mieszkańców, choć bywało już 1500. Wójt (wójcina) Teresa Pancerz-Pyrka stała się burmistrzem (burmistrą? ).

N jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Na budzącym kontrowersje nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, nazywanym klocem, tuż po otwarciu ktoś namazał graffiti. Z usunięciem nie było kłopotu, bo fasada budynku została zabezpieczona tak, by łatwo usuwać bazgroły. Pieniądze na czyszczenie są w budżecie Warszawy. Na rozwój i działanie kloca nie żałowano: przewidziano na 2025 r. 51 mln zł.

O jak Okęcie

Co tam lotnisko w Berlinie, co tam CPK, gdy można rozbudować lotnisko na Okęciu. Zanim powstanie CPK, Lotnisko Chopina przebudują za 2,4 mld zł. Przebudowa – przygotowana w tym roku – ma ruszyć w przyszłym. Budowa lotniska centralnego w Baranowie opóźni się, może powstać najwcześniej w 2032 r.

P jak strefa parkowania

Reklama

Posiadanie auta staje się uciążliwe. Po rozszerzeniu tzw. Strefy Płatnego Parkowania w starym roku na kolejne fragmenty Pragi-Południe, od lutego nowego roku spotka to Stary Mokotów, Wyględów, Wierzbno, Ksawerów, Sielce i część Sadyby. „Celem SPPN jest zwiększenie rotacji parkujących pojazdów i realizacja polityki transportowej miasta” – napisano na stronie Zarządu Dróg Miejskich. Rotacja aut ważna rzecz.

R jak Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy zmienia image na wybory prezydenckie. Już nie tylko stolica mu w głowie. Bezpieczeństwo, gospodarka i zrównoważony rozwój wszystkich regionów Polski – to główne tematy jego kampanii wyborczej. Jak 5 lat temu, idzie głównie po elektorat Szymona Hołowni, ale to nie wystarczy, by wygrać. Będą na zmianę gesty wobec lewicy, narodowców i kogo trzeba.

S jak Stadion Narodowy

Oprócz gwiazd futbolu pojawią się na murawie gwiazdy muzyki rozrywkowej. W połowie czerwca rozerwie nas Justin Tamberlake, który karierę rozpoczął w wieku 11 lat 33 lata temu. Miesiąc później na scenę wyjdzie kapela Guns N’ Roses, która w przyszłym roku będzie świętować 40-lecie aktywności, i Imagine Dragons, która muzyczną pełnoletność (18 lat) osiągnie za kilka lat.

T jak tramwaj na Wilanów

Uruchomienie nowej trasy tramwajowej do Wilanowa oznaczało dobrą zmianę dla tych, którzy dotąd poruszali się autobusami. Ale czas przejazdu nie jest na razie optymalny. Do jesieni potrwają prace przy drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. Gdy się skończą, czas podróży między Śródmieściem a Wilanowem ma spaść do pół godziny.

U jak ulica Lecha

Choć ul. Lecha Kaczyńskiego prezydent Rafał Trzaskowski obiecał już dawno, nic się w tej sprawie nie zmieniło. Okoniem stają podobno warszawscy radni PO, dlatego co on może? Może obiecywać.

V jak Sinfonia Varsovia

Reklama

Aż furczy na budowie sali koncertowej Sinfonii Varsovia, cenionej i szanowanej na świecie orkiestry przy ul. Grochowskiej. Obiekt przeznaczony na 1877 miejsc będzie największą tego typu salą w Polsce. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2025. Jak dobrze pójdzie.

W jak wybory

Raz, dwa albo nawet trzy razy Warszawiacy odwiedzą lokale wyborcze w 2025 r. Na pewno w maju, wybierając prezydenta RP, i być może kilka miesięcy później, by obsadzić wolny fotel prezydenta stolicy.

Z jak zielony ład w stolicy

Na nowym pl. Centralnym konkretnie. Już posadzono 30 drzew, w nowym roku posadzą 70. Wśród ponad 200 okazów znajdą się m.in.: modrzew europejski, lipa europejska, miłorząb dwuklapowy i jesion wąskolistny. Na placu pojawi się też aż 4 tys. m kw. trawników z ozdobnymi bylinami, kwiatami i roślinami cebulowymi. Na trawniki będzie można wchodzić. Mają być dla ludzi.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście światu potrzebni

Kard. Kazimierz Nycz odznaczył specjalistów Archidiecezjalnej Poradni Katolickiej medalami „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Zofia Adamowicz, Piotr Czuma, Iwona Czuma, Ewa Maciocha, Bożena Pustoła, Julianna Krzynowek-Carlson, Jadwiga Stępień, Danuta Ochinowska i Zofia Paśniewska-Kuć.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

[ TEMATY ]

Watykan

Plac św. Piotra

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

„Passeggiata del Gelsomino” (przejście jaśminowe) rozpoczyna się na włoskiej stacji kolejowej Watykan i prowadzi przez stary most kolejowy z którego roztacza się wspaniały widok na Bazylikę św. Piotra, bezpośrednio do Murów Watykańskich. Idąc nimi dochodzi się do Placu św. Piotra. Według władz miasta koszt renowacji, która obejmowała także zasadzenie ponad tysiąca roślin, wyniósł 2,6 mln euro.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję