Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Odzyskały dawny blask

Piękne gotyckie rzeźby po konserwacji będzie można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne, które znajduje się w Tarnowie, dba o swoje zbiory. Dzięki wkrótce zakończonemu remontowi placówki mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać cenne zabytki w bardziej komfortowych warunkach.

Na zakończenie obchodów 500-lecia Domu Mikołajowskiego – najstarszej kamienicy w Tarnowie, która stanowi ciąg budynków zabytkowych Muzeum Diecezjalnego – miała miejsce prezentacja pochodzących ze zbiorów tej instytucji pięciu gotyckich rzeźb, które wróciły po konserwacji. Prace prowadziły konserwatorki: dr Katarzyna Dobrzańska i Maja Potrawiak pod nadzorem konserwatorskim dr. Janusza Sarkowicza z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gotycki blask

Reklama

Prace zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 85 tys. zł oraz wkładowi własnemu Diecezji Tarnowskiej w wysokości 26 tys. zł. Całkowity koszt zamknął się w kwocie 111 tys. zł. Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Piotr Pasek tak podsumował zakres prac: – Wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiło nam przywrócenie świetności tak cennym zabytkom sztuki gotyckiej. Wyjątkową wartość artystyczną ma Madonna z Zawady. Jest to Matka Boża, służebnica słowa Bożego, która trzyma Dzieciątko Jezus z otwartą księgą. Nie zachowała się druga ręka Matki Bożej. Prawdopodobnie w prawej dłoni Maryja trzymała kałamarz. Drugi cenny obiekt w historii sztuki polskiej to Pieta z Wojnicza. Panie konserwatorki wytypowały ten obiekt i po zastosowaniu odpowiednich badań ukazała się forma polichromii pierwotnej, co umożliwiło powrót do piękna gotyckiego blasku – dodał.

Pięć pereł

Pierwsza rzeźba, która została poddana konserwacji, to Chrystus Ukrzyżowany z Poręby Radlnej (XVI wiek). Podczas prac konserwatorskich ostatnie przemalowanie oraz pożółkły werniks zostały usunięte. Zachowano XIX-wieczne przemalowanie, ze względu na wysoką wartość artystyczną, pozostawiono jednak odkrywki ukazujące fragmenty gotyckiej polichromii o gorszym stanie zachowania – ślady krwi oraz karnację.

Drugie dzieło to Madonna z Dzieciątkiem z Zawady (3. ćw. XIV wieku). Rzeźba została oczyszczona z zabrudzeń, wzmocniono też osłabioną strukturę drewna. Dzięki temu przywrócono stabilność i piękno cennego dzieła.

Kolejny zabytek to Święty Biskup z Zawady (3. ćw. XIV wieku) – jedna z najstarszych gotyckich rzeźb w kolekcji tarnowskiego muzeum, wyróżniająca się surową, wertykalną formą. Tu usunięto stare, zdegradowane warstwy zabezpieczające oraz wzmocniono strukturę drewna, osłabioną przez działanie drewnojadów.

Czwarta rzeźba to Madonna z Dzieciątkiem z Małej (1450-60). Prace konserwatorskie objęły usunięcie zdegradowanych materiałów zastosowanych w latach 60., oczyszczenie z zabrudzeń oraz uzupełnienie niektórych ubytków drewna.

Ostatnie odnowione dzieło to Pieta z Wojnicza (początek XIV wieku). Wyjątkowa rzeźba typu Pieta corpusculum przedstawia Matkę Bożą z Chrystusem ukazanym w dwóch postaciach – jako dziecko oraz dorosły mężczyzna. Podczas prac konserwatorskich usunięto przemalowania niezgodne z oryginalną ikonografią. Część późniejszych, historycznych warstw pozostawiono, co dodatkowo podkreśla niezwykły charakter i unikalność tej rzeźby.

2025-01-07 11:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hołdzie dla papieża

Do połowy listopada w Klubie Śrubka w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu-Sporyszu wystawione będą rzeźby w kamieniu ukazujące św. Jana Pawła II.

Autorem wystawy pt.: „Jan Paweł II wśród świętych” jest pochodzący z Żywca Leszek Cieślik, który na co dzień rzeźbi w kamieniu i drewnie. Jak podkreślił kurator wystawy Zbigniew Micherdziński, ma ona nie tylko walory artystyczne, ale też religijne, a skierowana jest szczególnie do osób, które głęboko przeżyły pontyfikat Jana Pawła II, jego pielgrzymki do Polski, nauki, osobowość i charyzmę. – Tematyka jest bliska żywieckiemu twórcy. Prace są wyrazem hołdu, wielkiego szacunku i zaufania do osoby Ojca Świętego, formą wdzięczności za papieskie słowa i przesłanie – mówi Z. Micherdziński.
CZYTAJ DALEJ

Policja: 19-letni napastnik ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju był pod wpływem narkotyków

2026-06-26 09:21

[ TEMATY ]

atak

pixabay.com

Wstępne badania potwierdziły, że 19-latek, który zaatakował personel i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, był pod wpływem narkotyków – poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji asp. szt. Halina Semik.

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w czwartek po południu. Poszkodowany został lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję