W tym szczególnym roku trwającym od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r. wierni mogą uzyskać w wyznaczonych świątyniach odpust zupełny, o ile spełnią zwyczajowe warunki. Uzyskanie odpustu podczas Zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025 jest możliwe zarówno w bazylikach papieskich, jak i świątyniach stacyjnych w diecezjach na całym świecie. Także i w naszej diecezji bp Marian Rojek wyznaczył kościoły, w których będzie można skorzystać z tej szczególnej łaski. Jako miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy wyznaczone zostały świątynie: Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Sanktuarium NMP Łaskawej w Lubaczowie, Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej w Łukawcu, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Sokalskiej w Hrubieszowie, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Nabrożu, Sanktuarium Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim, Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy, Sanktuarium św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym oraz kościół Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu.
Reklama
W dekrecie biskupa zamojsko-lubaczowskiego o wyznaczeniu kościołów odpustowych na Jubileusz Zwyczajny 2025, pasterz diecezji wyjaśnił w jaki sposób można uzyskać odpust w wyznaczonych świątyniach: „Wierni, którzy poruszeni duchem miłosierdzia oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami Papieża będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc, aby wziąć tam udział we Mszy św., w nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu św., recytacji hymnu Akatyst lub nabożeństwie pokutnym zakończonym indywidualną spowiedzią.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wierni będą również mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem wiary i modlitwą do Maryi, Matki Bożej”.
– To wielki dar nadziei dla całej diecezji – podkreślił bp Marian Rojek. – U początku jubileuszowego roku w wydarzeniu Bożego Narodzenia, w którym zaczyna się wyjątkowy czas, namacalnie doświadczamy tego, jak światło z Betlejem jest silniejsze od ciemnosci nocy, a światło zmartwychwstania Pana pokonuje smierć. Czyż to nie jest dla nas nadzieja? To Bog zrodził nas dla siebie w nowej nadziei. Oto Bóg przychodzi do nas. Nie zostawia nas samymi, nie jest Mu obojętny nasz los. Boże Narodzenie jest mocną pieczęcią potwierdzającą, że Bóg nas kocha. Możemy Mu zaufać i polegać na Nim. On może zmienić wszystko i przemienić nawet moje połamane życie doprowadzić do dobrego owocowania. Dlatego nie poddawajmy się rezygnacji. To właśnie chce nam, „pielgrzymom nadziei” powiedzieć Maleńki Jezus – zaznaczył biskup.
Reklama
Człowiek ze swej natury popełnia grzechy, które z pokorą i szczerością wyznane przy kratkach konfesjonału są odpuszczone przez samego Chrystusa dłońmi kapłana. Jednak grzechy odpuszczone co do winy pozostawiają kary doczesne, za które najczęściej pokutujemy tu na ziemi lub też w czyśćcu. Odpust usuwa kary doczesne dzięki czemu wierni mogą uzyskać darowanie kar dla siebie lub dla dusz w czyśćcu cierpiących. Jeśli każdego dnia możemy nawiedzić świątynię wyznaczoną przez biskupa diecezji, uczestniczyć w Eucharystii lub wziąć udział w nabożeństwach, wówczas możemy darować niebo 365 duszom, które z tęsknotą spoglądają w niebo oczekując bliskiej obecności swego Zbawiciela. Kościół Katolicki otwiera niebo dzięki Bożemu Miłosierdziu i daje szansę na nawrócenie żywych, którzy w swojej intencji przyjmą odpust, a także względem zmarłych, którzy już sami sobie pomóc nie mogą. Ważnym aspektem jest informowanie wiernych o szansie i łasce jaką daje nam wszystkim rok jubileuszowy.
– Staramy się, by wszyscy wiedzieli czym są odpusty i jak je uzyskać. Odwiedzając parafian z wizytą duszpasterską mówimy o tym. Przekazujemy informację w folderze, który poza wiadomościami na temat parafii wyjaśnia także kwestię roku jubileuszowego oraz sposobu uzyskania odpustów w naszej świątyni. Mówimy o tym w homiliach, a także w ogłoszeniach parafialnych. To ważne byśmy zdawali sobie sprawę z tego, czym są kary doczesne i jak je odpokutować. Mocnym akcentem w zbliżającym się roku będą Misje Święte, które u nas rozpoczniemy 1 kwietnia. Ostatnie miały miejsce 12 lat temu. Wierzymy, że w kontekście roku jubileuszowego będzie to istotne wydarzenie dla naszej parafii. Ja sam chcę odwiedzać nasze sanktuarium w osobistej modlitwie pozyskując odpusty i wybaczenie kar. Naprawdę jest wiele dusz, za które można je ofiarować – przyznał ks. Jarosław Przytuła, kustosz sanktuarium ZNMP w Tomaszowie Lubelskim, które stanowi świątynię stacyjną.
Parafia w Tomaszowie Lubelskim w roku 2027 będzie obchodziła 400-lecie istnienia. Zarówno rok jubileuszowy jak i zbliżające się Misje Święte stanowią już dla parafian przygotowanie do wielkiego jubileuszu.
Jedną ze świątyń, w których można uzyskać odpust w ramach roku jubileuszowego jest oczywiście Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.
Reklama
– W Katedrze często odbywają się uroczystości, w których uczestnictwo nabiera szczególnego znaczenia. Nasi parafianie praktycznie codziennie korzystają z łask uzyskania odpustu, a przynajmniej mają taką możliwość z czego bardzo się cieszymy. Jubileusz będzie okazją, by jeszcze częściej odwiedzać Katedrę. To także doskonała okazja dla pielgrzymów, by odwiedzali nas jeszcze częściej i korzystali z tych niezwykłych łask – zaznaczył ks. Robert Strus proboszcz parafii katedralnej.
Świątynie stacyjne podjęły różnorakie działania, by wierni mogli skorzystać z łaski otrzymania odpustu.
– Cieszymy się, że nasz kościół został wyznaczony przez biskupa jako to wyjątkowe miejsce. Jest to miejsce pielgrzymkowe od zawsze, ale tym bardziej jesteśmy przygotowani na zaproszenie pielgrzymów do nas i przyjęcie ich. Codziennie w naszej świątyni jest adoracja Najświętszego Sakramentu na pół godziny przed wieczorną Mszą św. Pełnimy jako kapłani dyżur w konfesjonałach podczas mszy i podczas adoracji. Każdego dnia jest też wyznaczony ksiądz dyżurny, który przygotowany jest do sprawowania posługi pielgrzymom. Chcemy przygotować także odpowiedni baner lub tablicę informacyjną mówiącą o możliwości i warunkach skorzystania z odpustu. To rok wielkiej łaski – podkreślił ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii NNMP w Krasnobrodzie.
Inauguracja roku jubileuszowego rozpoczęła się 29 grudnia w kościele ZNMP w Zamościu, by następnie procesyjnie udać się do Katedry. W ten doniosły sposób rozpoczął się wyjątkowy rok, który dzięki łasce Bożej i Jego Miłosierdziu może pomóc nam uratować miliony dusz w czyśćcu cierpiących. To, ile ich będzie zależy od nas i naszej wiary. Czy podejdziemy do tego poważnie i z wiarą i zechcemy „wyczyścić czyściec”? Mam nadzieję, że tak, bo kolejna taka szansa za 25 lat. Obyśmy jej dożyli.