Reklama

Niedziela Lubelska

W lubelskim Nazarecie

Święta Rodzina ukazuje obecność Boga w najprostszych doświadczeniach ludzkiego życia.

Niedziela lubelska 5/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum autorki

Wspólnota domu Najświętszej Rodziny przy pracy w kuchni

Wspólnota domu Najświętszej Rodziny przy pracy w kuchni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 40 lat siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu mają swój klasztor w Lublinie. Przez codzienną modlitwę i pracę w dwóch domach: na Czwartku, gdzie prowadzą Niepubliczne Przedszkole im. bł. Franciszki Siedliskiej i przy ul. Chmielewskiego, w placówce Caritas, służą rodzinie. Przypominają światu, że w prostocie Nazaretu, przesiąkniętego Bożą obecnością, ukryta jest tajemnica szczęśliwego życia.

Spełnione marzenie

Zgromadzenie zrodziło się z pragnienia serca Franciszki Siedliskiej, by służyć Bogu. Założycielka nazaretanek pochodziła z Mazowsza, urodziła się w 1842 r. w rodzinie szlacheckiej. – Była zamożną panienką ze dworu, ale w jej rodzinie nie wszystko dobrze się układało. Ojciec był antyklerykałem, który wolał widzieć córkę na marach, niż w zakonie, a matka bardziej zajmowała się swoimi migrenami niż wychowaniem dzieci – mówi s. Ruth. Jak podkreśla, Franciszka od I Komunii św. zachowała w sercu głęboką wiarę i pobożność. Myśl o życiu zakonnym, w którym upatrywała wolę Bożą, mimo trudnej sytuacji rodzinnej i społeczno-politycznej (czas zaborów) i poważnych chorób, towarzyszyła jej przez całą młodość. Walczyła o powołanie, na które mogła odpowiedzieć dopiero po śmierci ojca, któremu wymodliła nawrócenie. Z jednej strony ograniczenia stawiane przez zaborców, a z drugiej pragnienie doskonałej realizacji powołania, zawiodły Franciszkę do Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z błogosławieństwem Ojca Świętego Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, bo takie przyjęła zakonne imię, powołała nowe zgromadzenie, stawiając siostrom za cel szerzenie Królestwa Bożej Miłości wśród siebie i innych przez naśladowanie Jezusa, Maryi i Józefa oraz całkowite oddanie się służbie dla Kościoła, szczególnie misji względem rodziny. – Czas po powstaniu styczniowym był czasem silnych kobiet, które odkrywały nowe możliwości działania w Kościele i w Ojczyźnie. Nasza założycielka była przekonana, że tylko przez odnowę moralną i duchową jednostki może odrodzić się Polska; to odrodzenie szło przez człowieka, dom, rodzinę – opowiada s. Ruth. – Jej apostolską ideą było zaszczepienie Królestwa Bożego w sercu każdego człowieka i troska o jego rozwój. Założycielka mawiała, że nasz Nazaret ma być w Kościele jak strażnica tam, gdzie się pali, że ma wypatrywać, jakie są aktualne potrzeby i im zaradzać. Widziała sens w dawaniu siebie innym, była otwarta na natchnienia Ducha Świętego, ukierunkowana na pełnienie woli Bożej i niezwykle konsekwentna. Nie tworzyła wielkich programów społecznych, ale w wielkim zaufaniu odpowiadała Bogu jak Maryja: „Niech mi się stanie według Twego słowa” – podkreśla s. Marta.

Owoce Nazaretu

Reklama

Ukazując postać matki Franciszki Siedliskiej, nazaretanki wspominają o jej wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Została poproszona przez księży zmartwychwstańców o przysłanie sióstr do pomocy imigrantom z Polski, nieznającym języka, bezradnym, do uczenia dzieci w szkółkach przy parafiach. Choć w zgromadzeniu były wówczas tylko 22 siostry, połowę z nich zawiozła za ocean. – Nazaretanki szybko zadomowiły się w USA, z czasem rozrosły w 5 prowincji. Wzbogacone licznymi powołaniami zakładały ochronki, sierocińce, własne szkoły, akademie, szpitale. Z czasem do pomocy w prowadzeniu tych dzieł wyjeżdżały siostry z Polski, ale i Amerykanki przyjeżdżały do Europy, by uczyć angielskiego w naszych szkołach – opowiadają siostry. Na ziemiach polskich, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, nazaretanki osiedliły się w Krakowie, Lwowie, Wadowicach, później w Wilnie, Grodnie, Częstochowie, Kaliszu, Warszawie. Miały też swój lubelski epizod, gdy na prośbę ks. Idziego Radziszewskiego zaczęły prowadzić przy ul. Niecałej akademik dla studentek, jednak z powodu trudności lokalowych musiały z tej pracy zrezygnować. Do II wojny światowej zgromadzenie bardzo mocno rozwinęło działalność edukacyjną i opiekuńczo-wychowawczą, prowadząc liczne ochronki, szkoły i internaty. – Ostatnio byłam w Warszawie na pogrzebie naszej maturzystki z 1949 r. Kilka dni później zadzwonił do mnie jej mąż, 94-letni staruszek, by podziękować za obecność na pogrzebie, a przede wszystkim za to, że „Nazaret wychował mu taką dobrą żonę” – dzieli się siostra Ruth.

Po wojnie, wskutek zmiany granic, siostry straciły placówki w Wilnie, Stryju, Równem, Grodnie i Nowogródku, a później komunistyczny rząd odebrał im niemal wszystkie szkoły, internaty, ochronki. – W czasach PRL zachowałyśmy jedynie liceum w Warszawie, jedną z 10 szkół zakonnych, jakim pozwolono istnieć w ówczesnej Polsce. W Łukowie, w 1951 r. zabrano nam dom dziecka dla chłopców, a przysłano chłopców niepełnosprawnych intelektualnie; zakład obecnie funkcjonuje jako DPS. W latach 60. i 70. XX wieku przyjeżdżali do niego na praktyki studenci pedagogiki KUL, by uczyć się wprowadzanych przez nasze siostry nowoczesnych, jak na tamte czasy, metod pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – opowiada s. Ruth. – Chłopcy bardzo usamodzielniali się przez te zajęcia, pomagali w gospodarstwie, szyli pantofle. Mieli ogromną satysfakcję, że potrafią coś zrobić; wdzięczność wyrażali szczerym uśmiechem i bezinteresowną miłością – dopowiada s. Emmanuela. Warto przypomnieć, że to nazaretanki z Krakowa, na prośbę kard. Wojtyły, założyły w 1970 r. pierwszy w Polsce dom samotnej matki, a w 2006 r. pierwsze Okno Życia. Takie okno jest też przy naszym domu w Kaliszu.

Żyzna gleba

Reklama

Gdy w latach 80., po wyborze św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową, dało się odczuć wielki boom powołaniowy, a zachodzące zmiany społeczno-polityczne dawały nadzieję na wolną Polskę, nazaretanki postanowiły otworzyć swój dom w Lublinie. W pierwotnym założeniu miał to być akademik dla sióstr – studentek KUL, które kształcono z myślą o potrzebach reaktywowanych szkół. Zgromadzenie zakupiło jednorodzinny dom przy ul. Świętochowskiego, na terenie parafii Najświętszego Serca Jezusa. – Faktycznie, siostry studiowały, ale od razu otworzyły „przechowalnię” dla ok. 20 dzieci, która z czasem przerodziła się w przedszkole – wspomina s. Emmanuela. – Czas naszego pobytu w tamtym miejscu był niezwykle bogaty w relacje międzyludzkie. Gdy przyjechałam do Lublina, byłam bardzo zbudowana wielką otwartością mieszkańców, ich zaangażowaniem w życie przedszkola i parafii – dzieli się s. Marta. – Szybko powstała wspólnota Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny, w której przy naszych domach formują się rodziny. Lublin jest wyjątkowo żyzną glebą, jeśli chodzi o to dzieło; obecnie w comiesięcznych spotkaniach uczestniczy nawet 80 osób. Wszystko opiera się o formację w duchu Nazaretu, w duchu wzrastania w Bożej łasce, a jednocześnie inwestowania w swoją rodzinę. Fenomenem tego dzieła jest to, że w parze z formacją rodziców idzie formacja dzieci – wyjaśnia s. Marta i zaprasza na spotkania wszystkich, którym bliska jest duchowość Nazaretu. – Nasi członkowie żartobliwie mówią, że tworzą trzeci zakon nazaretański – dodaje z uśmiechem.

Rozwój dzieła, a także wymagające przepisy spowodowały, że zgromadzenie musiało znaleźć nowe miejsce dla przedszkola. – Opatrznościowo siostry św. Józefa z Cluny poszukiwały zgromadzenia, które mogłoby kontynuować ich misję na Czwartku. Spotkałyśmy się dokładnie 19 marca i podjęłyśmy decyzję o przeprowadzce na ul. ks. Słowikowskiego. Od kilku lat mamy bardzo dobre warunki dla ponad 70 dzieci, które w naszym przedszkolu odbierają „nazaretańskie” wychowanie – mówi s. Marta.

Siła codzienności

– Nazaret to trzy osoby, które się rozumieją, kochają i mają jeden cel: oddać chwałę Bogu w zwyczajnym, codziennym życiu. Ten rys bardzo pasuje do każdego rodzinnego życia; to teologia Świętej Rodziny przeniesiona na zwyczajne role matki, ojca, dzieci. Nie chodzi o jakieś nadzwyczajne sprawy, ale o budowanie w rodzinie relacji i więzi, o miłość, o uczenie się od siebie nawzajem szacunku, życzliwości, dobroci, czyli cnót, których dzisiejszy świat nie ceni – przypomina s. Ruth. – Nasze życie zbudowane jest z wielu małych rzeczy, które połączone, ukazują jego sens. Siłą Nazaretu, fenomenem i pięknem, jest zwyczajność tego, co ludzkie, a jednocześnie pobłogosławione przez Boga. Nazaret to także świadomość, że moje ludzkie, małe sprawy, każdego dnia, minuta po minucie, są dla Boga ważne. W naszym przedszkolu idziemy w tę codzienność i siejemy Boże ziarna, z nadzieją, że wydadzą plon – mówi s. Marta. – Opieramy życie na modlitwie, uczymy jej dzieci. Założycielka mówiła: „Dasz dziecku Boga, dasz wszystko. Źródłem jest Jezus” – dopowiada s. Emmanuela. – W życiu człowieka bardzo dużo zależy od tego, jakich dorosłych spotkał w dzieciństwie, jakimi wartościami był karmiony. Dla nas, nazaretanek, to wielkie zadanie, by towarzyszyć rodzinom. Jeśli dziś powiemy dzieciom o Bogu, to niezależnie od tego, jak potoczą się ich drogi, nikt im tego nie odbierze. Naszą misją jest wykorzystać czas na miarę naszych możliwości i łaski, jaka jest nam dana – podkreśla s. Marta.

2025-01-28 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: 13. Koncert Chwały „Uwierzcie w Ewangelię”

[ TEMATY ]

koncert

Lublin

Paweł Wysoki

Już po raz trzynasty w Lublinie na Placu Litewskim w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbył się Koncert Chwały. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Uwierzcie w Ewangelię”. - To, co jest istotne, to możliwość połączenia dwóch wydarzeń: nabożeństwa liturgicznego, bo w centrum jednak jest wystawienie Najświętszego Sakramentu z bardzo dobrym koncertem, dobrą inscenizacją – mówi ks. Mirosław Ładniak, dyrektor koncertu.

- Od trzynastu lat spotykamy się, aby wspólnie uwielbiać Pana Boga, spotkać się a jednocześnie przekazać sobie to, co jest w naszych sercach, a więc miłość, radość, te wszystkie dobre fluidy, które gdzieś tam w nas krążą – mówi KAI ks. Mirosław Ładniak, dyrektor koncertu. Dodał, że Koncert Chwały łączy nie tylko ludzi wierzących, którzy przybywają na to wydarzenie, ale na placu jest również bardzo dużo ludzi wątpiących, szukających, ale też i takich którzy przychodzą, bo przyciąga ich dobra muzyka i spektakl.
CZYTAJ DALEJ

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową "rywalką"

2025-04-03 21:20

[ TEMATY ]

USA

zrzut ekranu x.com

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową "rywalką". Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.

Podczas turnieju Turner zdjęła maskę i uklękła na znak protestu przed walką z Redmondem Sullivanem, "florecistką" po zmianie płci. Została za to ukarana czarną kartką, co oznaczało dyskwalifikację z zawodów.
CZYTAJ DALEJ

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Jan Paweł II

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli: ks. kan. Wiesław Rusin, proboszcz wałbrzyskiej kolegiaty, ks. kan. Andrzej Adamiak, sekretarz biskupa seniora oraz ks. Daniel Kołodziejczyk – miejscowy wikariusz. W świątyni obecni byli licznie zebrani wierni, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, górniczych i samorządowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję