Reklama

Niedziela Małopolska

Bezpieczna przystań

Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówi s. Pia Kaczmarczyk.

Niedziela małopolska 8/2025, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Gabriela Kupczyk, postulantka ze Zgromadzenia Ducha Św.

Spotkanie zakończyło się agapą

Spotkanie zakończyło się agapą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugie z cyklu spotkań „PORT – Poznaj, Otwórz się, Rozeznaj, Trwaj” odbyło się w kościele Matki Bożej z Lourdes w Krakowie (przy ul. Misjonarskiej). Wydarzenie było propozycją dla wszystkich młodych ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę, odkryć powołanie i doświadczyć wspólnoty. To pierwsza w Polsce inicjatywa duszpasterzy powołań, którzy spotkali się i wspólnie zorganizowali modlitwę.

Program

Spotkanie rozpoczął konferencją pt. „Otwórz się” ks. Mirosław Cichoń, z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, który mówił: – Każde powołanie jest czymś nadzwyczajnym. Tylko w przestrzeni wiary można mówić o powołaniu. Dlaczego? Bo tym, który woła, jest Jezus. Jest Bóg. A ja jestem tym, który na to odpowiada. Pan Bóg mówi przez pragnienia, na przykład budząc we mnie uczucie do konkretnej osoby. I puentował: – Nasze życie jest wyjątkowe, a odkrywanie powołania musi się dokonywać w nieustannym dialogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie adorowano Najświętszy Sakrament. Modlitwę uwielbienia poprowadził Zespół Ruah. Magdalena Klimek, koordynator zespołu, poinformowała: – Nazwa zespołu oznacza z hebrajskiego Tchnienie Ducha Świętego. Na co dzień posługujemy przy Duchackim Centrum Młodych Ruah, przy ul. Szpitalnej, w Krakowie. Prowadzimy wieczory uwielbienia i s. Pia zaprosiła nas do wspólnej modlitwy na POR-cie. Śpiewaliśmy różne pieśni, także z naszej autorskiej płyty W mocy Ducha.

Reklama

Kolejnym punktem programu były świadectwa, które wygłosili: br. Michał Stec, kapucyn oraz ks. Marcin Szydłowski. – Od liceum moje serce odkrywało zaproszenie do życia w posłudze księdza diecezjalnego – wyznał ks. Marcin i dodał: – Nawet, gdy wybrałem seminarium, ktoś czasem mnie pytał, dlaczego nie idę do nowicjatu. Jednak mnie pociągało życie księdza diecezjalnego.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z osobami duchownymi i małżonkami. Żeby wszyscy mogli się lepiej poznać i poczuć wspólnotą, uroczysta agapa zakończyła spotkanie.

Adresaci

– Chcemy poprzez spotkania „PORT”, zaprosić młodych ludzi do zatrzymania się i rozeznania swego powołania. Nie chodzi o to, by „namawiać” ich do zakonu, ale o to, by każdy młody człowiek spotkał się z Jezusem i zapytał, co dalej. Ważne, żeby młodzi podjęli świadomie wolną decyzję, czy to o życiu małżeńskim, zakonnym, kapłańskim czy poprzez dawanie siebie innym, żyjąc samotnie. Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówiła s. Pia Kaczmarczyk, duchaczka, pomysłodawczyni i organizator wydarzenia.

Izabela Cieślak, uczestniczka z parafii Bożego Ciała w Krakowie zachęcała: – Warto przyjść na „PORT”, bo można poznać wiele różnych zgromadzeń sióstr i księży, i rozeznać powołanie małżeńskie. To duża pomoc dla młodzieży, która się tutaj spotyka w rozeznaniu swej drogi życiowej.

Ciąg dalszy nastąpi

– Razem z ks. Wojciechem Kaczmarkiem, misjonarzem św. Wincentego a Paulo i z ks. Mirosławem Cichoniem do współpracy zaprosiliśmy duszpasterzy powołań, którzy posługują i mieszkają na terenie archidiecezji krakowskiej. Obecnie „PORT” organizuje ok. 25 osób z różnych zakonów żeńskich, męskich i kapłanów diecezjalnych. Liczba współorganizatorów ciągle się powiększa – informuje s. Pia.

Spotkania będą się odbywać cztery razy w ciągu roku. Kolejne zaplanowano na 8 marca w sanktuarium ECCE Homo, a następne odbędzie się 10 maja w Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się” na Białych Morzach.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wawel. Polskie Akropolis

Niedziela Ogólnopolska 14/2026, str. 78-79

[ TEMATY ]

Kraków

Wawel

warto zobaczyć

Adobe Stock

Pomnik nagrobny bp. Kajetana Sołtyka

Pomnik nagrobny bp. Kajetana Sołtyka

W noc zmartwychwstania ożywa to historyczne miejsce, a wraz z nim budzi się do życia Polska. Taką wizję na początku XX wieku przedstawił Stanisław Wyspiański.

Wawel był dla Wyspiańskiego miejscem symbolicznym, skupiającym w sobie istotę polskiej historii i kultury, ale też europejskiej cywilizacji. To tutaj umieścił akcję dramatu Akropolis, rozgrywającego się w Wielką Noc Zmartwychwstania. Wydarzenia rozpoczynają się o północy w Królewskiej Katedrze i trwają do świtu niedzieli wielkanocnej. Kończy je głos dzwonów rezurekcyjnych. Przeszłość ginie pod gruzami, rozpada się stary porządek, w oddali słychać głos Salwatora. Postać Chrystusa Salwatora, który w dramacie objawia się jako siła życia, inspirowała Wyspiańskiego być może dlatego, że Chrystus Salwator był patronem katedry na Wawelu w XI wieku.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję