Reklama

Niedziela Świdnicka

O męskiej sile i możliwościach

Kilkudziesięciu nastolatków przyjechało w czasie ferii do świdnickiego seminarium, by zgłębiać tajniki męskiej siły i odkrywać powołanie.

Niedziela świdnicka 8/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Świdnica

Łukasz Przetocki

Służba liturgiczna podczas Mszy świętej

Służba liturgiczna podczas Mszy świętej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 7 lutego przez trzy dni gmach świdnickiego Domu Ziarna wypełnił się atmosferą modlitwy, braterstwa i refleksji nad męską tożsamością, a uczestnicy rekolekcji mieli okazję do pogłębienia wiary, wspólnej formacji oraz odkrywania swojego powołania w duchu chrześcijańskich wartości. Był to „Projekt SIGMA. O męskiej sile i możliwościach”. Już samo hasło wydarzenia brzmiało intrygująco i, jak się okazało, przyciągnęło sporą grupę chłopaków, którzy postanowili szukać odpowiedzi na pytania: czym tak naprawdę jest męska siła, na czym polega jej źródło oraz jak pielęgnować prawdziwie dojrzałą postawę mężczyzny w dzisiejszym świecie.

Rozwój mężczyzny

Reklama

Już na początku uczestnicy spotkali się na posiłku, który stał się okazją do pierwszych rozmów i budowania atmosfery braterstwa, która towarzyszyła im przez kolejne dni. Nie zabrakło spotkań w mniejszych grupach, Eucharystii, a także zajęć sportowych. Uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na głoszone konferencje. Jedną z nich była konferencja dk. Aksela Mizery, kleryka VI roku, który poruszył temat trzech najważniejszych przestrzeni rozwoju mężczyzny: kryzysu, działania i porażki. Na podstawie Księgi Hioba mówił o kryzysie rozumianym po japońsku jako „kiki” (połączenie słów: „niebezpieczeństwo” i „okazja”): – W kryzysie możemy się poddać, zrezygnować, możemy sobie odpuścić, ale też dobrze przeżyty kryzys może nas rozwinąć. Szczególnie wtedy, gdy przeżywamy go z Bogiem – podkreślił. Nie zabrakło wątków osobistych, gdy opowiadał, jak praca w niepewnych warunkach na budowie pomogła mu uczyć się decyzyjności i wierności sobie. Diakon podkreślił, że nic tak nie działa, jak właśnie konkretne działanie, konieczność podejmowania decyzji i aktywność zamiast bierności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejna konferencja, przygotowana przez kleryka II roku Wiktora Zychlę, oscylowała wokół zaufania Bogu i wyjścia z własnej strefy komfortu. – Pan Bóg chce nas prowadzić, ale sami musimy zdobyć się na odwagę i zrobić pierwszy krok. Podejmowanie działania nie wyklucza wiary. Przeciwnie – to wiara może nas motywować do większej aktywności w służbie innym – powiedział, przywołując przykłady ludzi Kościoła i świadków wiary, którzy imponują nie efektownymi przemówieniami, lecz służbą i autentycznością. Kleryk Wiktor wskazywał także na wagę wspólnoty – szczególnie wtedy, gdy ktoś potrzebuje pomocy. – Być mężczyzną to nie znaczy zamknąć się w sobie, lecz umieć poprosić o wsparcie, kiedy zmagamy się z problemem – podkreślił.

Świadectwa uczestników

W rekolekcjach wzięli udział młodzi z różnych stron diecezji i spoza niej. Jednym z nich był Szymon Dulski z Kłodzka, który przyznał: – Chciałem poświęcić więcej czasu na modlitwę i refleksję nad kilkoma ważnymi intencjami. Rekolekcje to dla mnie też chwila oddechu od codziennych spraw – zwłaszcza, gdy w grupie są osoby podobnie myślące, z którymi można dzielić się wiarą.

Reklama

Z kolei Michał Hatala ze Świdnicy opowiadał, że zaintrygował go tytuł „Projekt Sigma”: – Zdecydowałem się wziąć udział w rekolekcjach, ponieważ pragnę stać się lepszym mężczyzną – takim, jakim powinienem być, zgodnie z wartościami, które są dla mnie ważne. Dzięki konferencjom zrozumiałem, jak duże znaczenie ma otwarcie na Boga i pozwolenie Mu na działanie, zamiast opieranie się tylko na własnych siłach.

Igor Kutyło, również ze Świdnicy, zwrócił uwagę na wagę towarzyszących rekolekcjom relacji: – To moment, kiedy można poznać inspirujących ludzi, którzy podobnie myślą i szukają w życiu czegoś więcej. Jednak najważniejszym aspektem tych rekolekcji była szansa na rozeznanie swojego powołania. W codziennym zabieganiu trudno o głębszą refleksję nad swoim powołaniem czy talentami.

Niektórzy uczestnicy podkreślali także radosny wymiar tych dni. Michał Żygłowicz-Wawrzyniak z Wałbrzycha przyznał: – Najbardziej urzekła mnie atmosfera i to, że mogliśmy tyle się śmiać, rozmawiać i angażować w ciekawe aktywności. Szczególnie podobały mi się gry terenowe i zajęcia fizyczne, które pozwalały nam się lepiej poznać i zintegrować. Jasne, nie wszystko było idealne, ale wyjeżdżam stąd pozytywnie naładowany.

Podsumowanie

Nie sposób pominąć roli samego seminarium – świdniccy klerycy przy wsparciu księży przełożonych przygotowali zróżnicowany program, dbając zarówno o stronę duchową, jak i o rozwój fizyczny. Czas spędzony przy wspólnych posiłkach, rozmowy w seminaryjnej kawiarence, aktywność fizyczna i wieczorne spacery pozwoliły odkryć, że Kościół to nie tylko mur i formalność, ale też miejsce wzrastania i ludzkich historii. „Projekt SIGMA” okazał się trafioną odpowiedzią na potrzeby młodych szukających dojrzałej formy męskości zakorzenionej w wierze i relacji z Bogiem. Fakt, że aż 36 osób postanowiło spędzić ferie w seminarium, był zaskakujący i napawający radością – pokazuje też, że pragnienie czegoś głębszego nie ginie, mimo pędzącego świata. Inspirujące konferencje, świadectwa alumnów i rozmowy wytworzyły klimat sprzyjający rozeznawaniu powołania – czy to kapłańskiego, czy rodzinnego. Uczestnicy wyjechali z przekonaniem, że męskość to nie gra pozorów, lecz gotowość wstawania po upadku, świadomość, że siła bierze się z relacji z Bogiem, a prawdziwa niezależność polega na tym, by samemu nie zamykać się w trudach, ale umieć powiedzieć: „potrzebuję wsparcia”.

Z pewnością wielu z tych młodych będzie teraz przekuwać rekolekcyjne myśli w konkretne czyny. Były też deklaracje powrotu na kolejną edycję „Projektu SIGMA”, by dalej odkrywać siłę męskości w relacji z Bogiem.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec wzywa do modlitwy ekspiacyjnej

[ TEMATY ]

modlitwa

Świdnica

Msza św.

BOŻENA SZTAJNER

Biskup świdnicki Ignacy Dec skierował do wiernych wezwanie do modlitwy o przebłaganie za profanację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze doszło 9 grudnia. Sprawcą tego czynu był 58-letni mieszkaniec Świdnicy. "Jako ludzie wiary i wierni czciciele Jasnogórskiej Ikony, z której od wieków spogląda na nas nasza Matka, Maryja – Królowa Polski, z bólem zareagowaliśmy na ten szalony akt targnięcia się na naszą narodową świętość - napisał bp Dec. Przypomniał, że go samego dnia odprawił z przedstawicielami świdnickiego duchowieństwa Mszę św. ekspiacyjną. Bp Dec zaapelował, by 16 grudnia, w III niedzielę Adwentu, we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej, podczas wszystkich Mszy św. przed końcowym błogosławieństwem, została odśpiewana suplikacja „Święty Boże” oraz by przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani został przeprowadzony akt oddania się w opiekę Matce Bożej zakończony modlitwą „Pod Twoją obronę” i śpiewem „ Z dawna Polski Tyś Królową”. "Niech trwający Adwent będzie dla nas czasem wzmożonej czujności i modlitwy, a Maryja, Królowa Pokoju, Królowa Polski niech wyjedna nam u Syna Swego dar żywej wiary i jedności" - zachęca Ksiądz Biskup.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Marsz Tysiąclecia Królestwa Polskiego

2025-04-14 18:00

archiwum organizatorów

    Kraków hucznie celebrował jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Równo tysiąc lat temu, w 1025 Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Z tej okazji Społeczny Komitet imienia Bolesława Chrobrego postanowił zorganizować obchody tejże rocznicy.

Obchody zorganizowane 12 kwietnia rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (przy ulicy Kopernika 19). Msza sprawowana była w tradycyjnym rycie rzymskim. Kazanie o znaczeniu koronacji i tradycjach narodowych wygłosił ks. Grzegorz Śniadoch.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję