Potrzeba leczyć rany, wiele ran! Jest wielu ludzi zranionych przez problemy materialne, przez skandale, także w Kościele. Ludzie zranieni przez złudzenia świata...”. To Kościół, który rozumie gwałtowne zmiany we współczesnym świecie. Papież nazywa je zmianą epoki.
W orędziach na Dni Środków Społecznego Przekazu Franciszek wskazywał na potrzebę ciszy i słuchania w komunikacji, opowieści, podkreślał rolę mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji, potrzebę zaangażowania się ludzi wierzących w świadectwo w świecie cyfrowym, a także aktywność ewangelizatorów w sieci: „Czyńmy dobro, nie oczekując odwzajemnienia. Siejmy i dawajmy świadectwo. Świadectwo jest początkiem ewangelizacji, która dociera do serca i je przemienia. Słowa bez świadectwa się nie liczą, niczemu nie służą. To świadectwo nadaje wartość słowom”.
Zaledwie 3 tygodnie po swym wyborze Franciszek zapowiedział stanowczą walkę z nadużyciami seksualnymi duchownych. W 2014 r. utworzył Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, która sprawuje m.in. opiekę duszpasterską nad osobami pokrzywdzonymi przez duchownych. Spotyka się z tymi osobami, powołuje je do różnych gremiów. W czerwcu 2016 r. wprowadził sankcje karne dla biskupów, którzy ukrywają wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych i nie przeszkodzili molestowaniu małoletnich. Uważam że najważniejszym dobrem tego pontyfikatu jest własnie ta determinacja papieża w zakresie ochrony dzieci i młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu