Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sposób na udane małżeństwo

Spotkania Małżeńskie uratowały już niejedno małżeństwo, niejedną rodzinę.

Niedziela sosnowiecka 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Jaworzno

Archiwum rodzinne

Rodzina Kajdanów

Rodzina Kajdanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota w naszej diecezji ma główną siedzibę w Jaworznie i stamtąd koordynuje działania. Poza tym małżeństwa spotykają się w każdą trzecią niedzielę na Mszy św. o godz. 16 w kościele parafialnym św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej, a potem w salce parafialnej.

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, który funkcjonuje na podstawie statutu zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską. Ma on na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjątkowy czas we dwoje

Reklama

Świadectwem swojego życia dzielą się Agnieszka i Bartosz Kajdanowie – odpowiedzialni za organizację „Weekendów dla narzeczonych”. – Początki naszego związku były bardzo burzliwe, trochę na zasadzie „dzień bez kłótni to dzień stracony”. Zaręczyny przyniosły wiele pięknych uczuć, obudziły nowe nadzieje, niemniej nadal bardzo raniliśmy się i często nie potrafiliśmy się dogadać. Właściwie wszystkie nasze konflikty wyglądały tak samo – bardzo łatwo przychodziło nam wzajemne obwinianie i oceny. Nie potrafiliśmy wyjść z takiego schematu. Po ślubie szukaliśmy rekolekcji dla par, dzięki którym moglibyśmy umocnić nie tylko naszą wiarę, ale i relację. Kończył się wówczas ogłoszony przez papieża Rok Miłosierdzia i akurat Spotkania Małżeńskie organizowały weekend podstawowy w Krakowie – Łagiewnikach. Spodobała nam się ta propozycja i wysłaliśmy zgłoszenie. Dziś minęło już 8 lat od tego weekendu i nie mamy wątpliwości, że był to przełomowy czas w naszej relacji.

Cztery zasady

Bartosz: – Na weekendzie poznałem przede wszystkim cztery zasady dialogu: słuchanie przed mówieniem, rozumienie przed ocenianiem, dzielenie się przed dyskutowaniem, a nade wszystko przebaczanie. Dzięki nim na nowo spojrzałem na moją codzienną komunikację z Agą i to, jak wiele jeszcze można poprawić, oczywiście zaczynając od siebie. Zobaczyłem również, jak ważną rolę odgrywają w moim życiu uczucia i jak ważne jest ich nazywanie.

Agnieszka: – Po przyjeździe do domu czułam, że oboje przeżyliśmy coś ważnego w naszym ledwo co rozpoczętym małżeństwie. Ten czas weekendu nie zmienił tak od razu moich nawyków i zachowań, ale pokazał, że można rozmawiać w inny sposób, wlał zapał, by pogłębiać poznane treści o uczuciach i potrzebach. Zaskoczyło mnie to, że większość czasu pracowaliśmy nad zadanymi tematami tylko we dwoje. Bardzo ciekawe były też doświadczenia par prowadzących z różnym stażem małżeńskim oraz kapłana. Zdanie „mój mąż nie chce źle, tylko inaczej” zostało ze mną do dzisiaj.

Reklama

Bartosz: – Mam uczucie dużej satysfakcji, że zasady dialogu poznaliśmy i zaczęliśmy wdrażać w naszym życiu już na początku naszego małżeństwa. Dzięki temu wiem, że o wiele łatwiej było nam razem przeżyć wszystkie trudniejsze momenty, jak np. problemy zdrowotne, okres poszukiwania pracy czy mieszkania, a to dlatego, że zawsze dążyliśmy do wzajemnego wysłuchania i zrozumienia bez oceniania. Również w pięknych chwilach, w szczególności narodzin naszych dwóch córeczek: Helenki i Tereski, dialog umacniał naszą jedność i więź małżeńską.

Dialog jest kluczem

Agnieszka: – Z perspektywy czasu widzę, że żywa obecność dialogu w naszej relacji daje mi poczucie bezpieczeństwa, że zostanę wysłuchana i zrozumiana. Widzę otwartość Bartka na mnie, moje potrzeby i to, czym żyję. To sprawia, że czuję się kochana, szczęśliwa i spełniona w naszym małżeństwie. Wśród wielu obowiązków, pilnych spraw, pracy czy opieki nad dziećmi często brakuje czasu na spokojną rozmowę, wysłuchanie się i wzajemne zrozumienie. To wywołuje we mnie uczucia zniecierpliwienia, irytacji, rozdrażnienia i złości. Łatwo wtedy o pretensje, oskarżenia czy nieprzemyślane słowa. I nawet, gdy już znajdziemy czas, by porozmawiać, to często bardziej jest to tylko wymiana informacji: co kupić, gdzie załatwić, co zrobić, niż prawdziwy dialog o tym, co w sercu i duszy. Dlatego myślę, że te dwa dni z dala od domu i codziennych spraw, podarowane sobie, mogą być niejako zwrotem w każdej relacji, tak jak było to u nas.

Pomysł Pana Boga

Bartosz: – Każdy z nas jest powołany do świętości. Dla mnie pięknym pomysłem Pana Boga jest to, że moja droga do nieba wiedzie przez miłość do mojej żony. Dlatego myślę, że tak jak staramy się regularnie serwisować samochód czy inne domowe sprzęty albo dbamy o swoje zdrowie, tak warto w podobny sposób zatroszczyć się o związek i wzajemne relacje. Każdy czas jest dobry, żeby podarować go swojemu małżeństwu.

Zaproszenie

Drodzy małżonkowie, drodzy narzeczeni i zakochani! Zapraszamy was do przeżycia wyjątkowego czasu we dwoje, który będzie okazją do pogłębienia relacji z Bogiem, małżonkiem oraz samym sobą. Spotkania małżeńskie organizują „Weekendy dla narzeczonych”, które stanowią formę przygotowania do sakramentu małżeństwa i są także warsztatem pracy nad relacją dwojga zakochanych osób. Mieliśmy kilka razy możliwość współprowadzenia takich weekendów i na podstawie świadectw uczestników widzimy, że przeżyli owocny czas, dzięki któremu mogli bardziej świadomie przystąpić do sakramentu małżeństwa.

Terminy najbliższych spotkań. Weekendy podstawowe dla małżeństw: 25 – 27 kwietnia br., Olsztyn k. Częstochowy; 10 – 12 października br., Czeladź. Weekendy dla narzeczonych: 21 – 23 marca br., Czeladź; 11 – 13 lipca br., Czeladź. Szczegółowe informacje i kalendarz wydarzeń są dostępne na stronie https://spotkaniajaworzno.pl .

Prosimy o przekazanie 1,5%. Pomóżcie nam budować silne małżeństwa. Wystarczy w rozliczeniu PIT podać nr KRS 0000874433. Każda przekazana złotówka będzie przeznaczona na obniżenie kosztów uczestnictwa w weekendach dla małżeństw i narzeczonych.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka Jaworzna

Niedziela sosnowiecka 28/2020, str. IV

[ TEMATY ]

patron

Jaworzno

Piotr Lorenc

Procesja na wejście

Procesja na wejście

Minęło 14 lat od ogłoszenia Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronką miasta. Z tej okazji to znamienne wydarzenie jest przypominane i rozgłaszane.

Nie inaczej było i w tym roku. W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym w porządku świątecznym sprawowane były Msze św. Sumie odpustowej przewodniczył ks. prof. Leszek Szewczyk. Wspólnie z nim liturgię sprawował proboszcz parafii ks. Józef Lenda, a zarazem kustosz sanktuarium i ks. Adrian Łukowicz. W Liturgii uczestniczył prezydent Jaworzna Paweł Silbert, Tadeusz Kaczmarek – przewodniczący Rada Miasta, radni oraz mieszkańcy Jaworzna. – Uwielbiając w Matce Bożej dobroć Pana Boga pragniemy podziękować za wszelkie łaski, które nam zsyła. Ona jest patronką naszego miasta i ma w nim swoje szczególne miejsce. Jest nim nasze sanktuarium na Osiedlu Stałym, w którym znajduje się kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowana przez Jana Pawła II 14 czerwca 1999 r. podczas spotkania z wiernymi w Sosnowcu. Właśnie tu, w tym sanktuarium, z cudownego obrazu Maryja stale na nas spogląda, wysłuchuje naszych próśb i udziela łask – powiedział ks. Lenda.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Rolników

2025-07-12 18:18

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Pielgrzymka Rolników

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

42. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dotarła na Jasną Górę.

Pielgrzymka wyruszyła 2 lipca z Klenicy, a jej trasa prowadziła przez liczne wsie i miasteczka. Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa. Modlili się o dobrą pogodę i deszcz, który nawodni ziemię. Modlili się w intencjach papieskich, za naszą diecezję, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz we wszystkich intencjach, które polecono ich modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję